Дигитален миньор вади по $1 млн. на седмица

share

В няколко големи сгради, разположени на брега на река Колумбия в източната част на щата Вашингтон, се намира едно от най-мощните устройства в света за „производство” на виртуални пари. Това е така нареченият майнер или копач, чиято изчислителна мощност позволява да се генерират около 8% от цялата криптовалута биткойн в света.

Собственик на MegaBigPower е Дейв Карлсън. Копачът се състои от 1,4 млн. специализирани чипа BitFury насочени към изчисляване на контролните суми, или т.нар. хешове, чиято координация се осъществява от над 5000 миниатюрни компютъра Raspberry Pi. Цялото това огромно количество микросхеми, платки и компютри, монтирани на стойки на площ почти 1500 кв. метра, консумира огромно количество енергия, пише "Монитор".

Пиковото потребление на MegaBigPower е около 3 мегавата в моменти на интензивни изчисления, информира dailytechinfo.org. Във връзка с това установката се намира в непосредствена близост до водноелектрическа централа, откъдето получава електроенергия на преференциална цена.

За да успява да поддържа възможностите за генериране на 7 до 10 на сто от всички нови биткойни, собственикът на MegaBigPower Дейв Карлсън постоянно ъпгрейдва копача. В момента изчислителната мощ на глобалната мрежа е 39,6 петахеша (petahash, PH), а делът на майнера MegaBigPower е 2,2 PH, което е 5,6% от всички биткойни.

В следващите месеци Карлсън възнамерява да инсталира допълнителни мощности, които ще добавят още 1 PH и ще увеличат дела на MegaBigPower до 8%.

Първите стойки на майнера са монтирани през 2013 година след близо година на планиране, разработка и производство. През януари 2013-а неговата мощност беше 1 PH, а малко по-късно стигна до 2,2 PH. В края на миналата година беше пусната в експлоатация и третата част на майнера, в която бяха използвани нови платки и процесори, увеличили сумарната му мощност до сегашното ниво. Всеки модул се състои от 16 платки, на които са монтирани по 16 чипа BitFury.

В момента гигантското устройство се състои от 5600 модула, а общият брой специализирани процесорни платки с чиповете BitFury е 90 000. Новите модули, които в момента се проектират от компанията MegaBigPower, ще съдържат по 756 чипа, гарантиращи, че майнерът ще удържи водещите си позиции дълго време.Понастоящем мощността на копача е достатъчна за генерирането на 7000-8000 биткойна на месец. Отчитайки текущия обменен курс на криптовалутата срещу реални пари, тази цифра никак не е малка. Един биткойн тези дни се търгува за около 500 долара, което означава, че майнерът произвежда по около милион долара на седмица.

Водещи новини

Още новини