Пламъкът на свещите съдържа диаманти

Интернет
share

От векове поетите сравняват трептящия пламък на свещта с отблясъците на скъпоценните камъни.

Ново проучване показва, че тази прилика се отнася повече за науката, отколкото до поезията.

Проф. Вужонг Жоу, химик от университета в Сейнт Андрюс, е открил, че в пламъка на свещите съществуват милиони диаманти с наноразмери. Резултатите от изследванията му правят истински скок към разрешаването на мистерия, занимаваща умовете на хората от хиляди години.

От създаването на първата восъчна свещ в древен Китай преди повече 2000 години, мнозина са се опитвали да разберат скритите тайни на нейният пламък.

Проучванията на Жоу показаха, че в пламъка на свещта всяка секунда се раждат милион и половина нанодиамана.

Откритието било направено след като Жоу бил предизвикан от колега, който казал, че никой не може да разбере от какво точно се състои пламъкът на свещта. Тогава изследователят, който вярва, че всяко явление може да бъде обяснено по научен път, решил да провери лично дали може да разкрие структурата на пламъка.

Прилагайки нова техника за взимане на проби, той успял да извлече част от частиците от центъра на пламъка – процес, който до момента не е постиган. Така Жоу с изненада открил, че пламъкът на свещта съдържа и четирите известни форми на въглерода, което е изключително странно, тъй като всеки вид се образува под различна температура и налягане.

Известно е, че в пламъка се съдържат хидро-въглеродни молекули, които се превръщат във въглероден диоксид по пътя си до върха му. Самият процес на преобразуване обаче оставаше мистерия досега.

Проучванията сега показаха, че в центъра на пламъка "съжителстват" диамантени наночастици, фулерени (сложни обемни въглеродни конструкци, някои от тях с формата на топка), графитни частици и аморфен въглерод.

Откритието може да доведе изобретяването на по-евтини и екологични техники за създаване на изкуствени диаманти, смятат учените. Макар че към момента не е измислен метод за екстракция на миниатюрните диаманти, то несъмнено ще промени възприятието ни за пламъка на свещта и за неговата красота.

Водещи новини

Още новини