Кристалите за памет са най-популярният начин за съхраняване на данни във фантастичната литература и кино. От кристалите на паметта във Вселената на Супермен, до джедайските холокрони – става дума за кристални носители на данни, които събират огромно количество информация и могат да траят практически вечно.
Тези технология е на път да се превърне в реалност. Изследователи от Университета на Саутхямптън (Обединеното кралство) обявиха, че са създали нов вид оптична кристална памет, която може да съхранява данни в продължение на поне 1 млн. години, пише сп. "Обекти".
Технологията включва запис на данни чрез високоскоростен лазер върху самоорганизиращи се наноструктури, организирани в „пет измерения”. Допълнителните две измерения са размерът и ориентацията на структурите. Един диск записан с тази технология може да събере 360 терабайта информация, т.е. със 100 пъти по-висока плътност от тази на съвременните оптични носители. При това носителят може да издържи на крайно неблагоприятни условия, включително на температура, достигаща 1000°C.
За да тестват технологията учените са записали върху диска-прототип текстов файл с обем 300 kb. „Вълнуваща е мисълта, че сме създали първия документ, който би могъл да надживее човешката раса” заяви по този повод научният надзорник на изследователската група, професор Питър Казински.
Създаването на дълготрайна цифрова памет е изключително важно за съхраняването на колективната памет на човечеството. В момента ограниченият живот на съществуващите методи за архивиране налага презаписването на всички дигитални архиви през период от пет до десет години.
Създадоха кристални носители на данни
- 15.07.2013 | 14:31
- 3137