Изследователи от Бирмингам са открили, че синтетичната силикатна глина, която използваме в широк спектър от приложения – от стъкло до керамика и хранителни добавки, може да накара стволови клетки да се превърнат в кости, без необходимост от ДНК и други фактори, пише news.idg.bg, позовавайки се на PopSci.
С по-прости думи, синтетичният материал може да накара стволовите клетки да се превърнат в кости от само себе си и това дава огромни възможности за бъдещото тъканно инженерство.
Основна причина за това е, че с остаряването на хората, костите стават крехки и чупливи, и медицината има все по-голяма нужда от материали, които да стимулират костното изграждане или дори специално отгледани протези, които да сменят вече износените кости при хора в напреднала възраст.
Различни видове керамика и силициеви материали вече се използват в подобни протези, но фактът, че глиненият силикат може да индуцира промяната на стволови клетки в костна тъкан дава много повече възможности. Например инжектиране на клетки в повредени кости и превръщането им след това в здрава тъкан.
Тези приложения на новото откритие все още лежат далеч в бъдещето, защото механизмите, които стоят зад това превръщане все още не са напълно ясни на учените. Следващата стъпка е по-добро разбиране на връзката между силкатната глина и стволовите клетки, за да се направи процесът по-ефективен и реално приложим.