Експерт: Дебели сме, защото не пием вода

  • 23 юни 2011 18:09

  • 2584
  • 0
Експерт: Дебели сме, защото не пием вода
© Булфото

 Истината е точно обратната – при недостиг на вода в режим на диета организмът спира разграждането на мазнините.

Това заяви доц. Донка Байкова, експерт по хранене и диететика, на открита обществена дискусия "Говорим за вода", организирана от Български национален воден съвет.

„Продуктите, които се получават при мастната обмяна, са токсични. Нашият организъм знае това и бърза да ги отдели с помощта на водата в урината и потта. Ако обаче ние не поемаме достатъчно течности, тези токсини остават в кръвта ни. Тогава организмът сам спира разграждането на мазнините и диетата става неефективна”, каза доц. Байкова.

Тя обясни, че водата съставлява 75% от телесната маса при децата, 60-65% при хората в зряла възраст и около 50% при тези в напреднала. Количеството обаче не е постоянно, а се изменя ежедневно, в зависимост от условията на средата и натоварването, на което се подлагаме.
„Водата участва в транспорта на хранителни вещества в тялото, в терморегулацията на организма, в клетъчното обновление и в репродукцията”, каза доц. Байкова.

По думите й, средно на ден тялото ни губи по 2,5 литра вода. 1,5 литра от тях с урината и по половин литър при дишането и изпотяването.
При биохимичните реакции организмът ни успява да и набави сам около 300 мл дневно. С твърдата храна поемаме още 1,5 л.

За да се запази водното равновесие възрастен човек трябва да изпива по 1,5-2 литра от безценната течност дневно. Това са около 6 водни чаши, или 30 милилитра на килограм собствено тегло. Тези, които страдат от затлъстяване, трябва да поемат допълнително по 1 чаша на всеки 10 кг свръхтегло.

През лятото, разбира се, потребностите са по-големи заради по-интензивното потене.
Освен това, мъжете принципно изразходват повече вода, както и хората, които се занимават с физически труд. Това също трябва да се има предвид.

Специално за българите пък е препоръчително да приемат повече течности през зимата, заради начина ни на хранене. През зимните месеци консумираме по-малко пресни плодове и зеленчуци, и наблягаме на тежките мръвки.

Кафето и алкохолът обаче не са препоръчителни, защото имат дехидратиращо действие, заради преработката им в бъбреците, обясни доц. Донка Байкова.
„Препоръката е всяко кафе да се приема с чаша вода. Алкохолът – с разредител и лед, а най-добре – слабоминерализирана вода”, допълни тя.

Доц. Байкова предупреди, че жаждата е късен симптом на дехидратацията. „Те не бива да бъде допускана. Затова вода се пие по малко през целия ден”, подчерта експертът по хранене и диететика.

Тя обясни, че при недостиг на вода се нарушават функциите на нервната система. Резултатът – главоболие, умора, нерушена концентрация и памет.
Освен това се повишава концентрацията на остатъчните метаболитни елементи в кръвта, което носи риск от развитие на заболявания на бъбреците и жлъчката, запек.Дехидратацията е основна предпоставка за стареенето на кожата.
Нарушава се също алкално-киселинното равновесие, което повишава риска от развитие на остеопороза, заради извличането на калция от костите.

При консумацията на минерална вода е в сила известното вече правило, тя да се редува с трапезна. Минерални води с концентрация над 200 мг/л е най-добре да се избягват, освен от активно спортуващите.

Последвайте канала на

2584 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини