-
16 юни 2011 18:48
- 2062
- 1
Оказва се, че за тази особеност на детското хранене не са виновни нито децата, нито родителите. "Виновна" е човешката еволюция.
"Малко ябълка? Не, благодаря. Лео яде само макарони и то без сос и много внимава в чинията му да не попадне късче домат или някакъв друг зеленчук", въздиша печално майка му пред друга жена, която подава на детето си късчета плодове. "Вие сте явно късметлии", добавя тя.
Но защо много деца се държат така странно спрямо храните и твърде често отхвърлят всичко, което не е сладко или мазно? Факт е, че с увещания, караници и сръдни родителите не могат да постигнат почти никакъв резултат, макар че толкова биха желали да приучат децата си да се хранят правилно и здравословно.
По дирите на Хомо сапиенс
Уникалната човешка еволюция всъщност може да обясни редица особености на детското хранене. Хомо сапиенс постепенно се заселва в почти всички климатични зони на земята и за него става жизнено важно постоянно да открива нови източници на прехрана. А това понякога се оказвало твърде опасна задача: защото наред с познатите вече храни съществували и такива, чиято консумация била опасна, или дори смъртоносна за човека.
Критичното отношение към новото подобрявало шансовете за оцеляване в непозната среда. Така вкусът помагал на нашите прадеди да сортират храните в най-груби категории: сладките неща, богатото на белтъчини и мазнини ядене сигнализирало бързо засищане без неприятни странични въздействия, докато при горчиво или кисело винаги трябвало да се внимава, защото можело да е белег за неузряло, развалено или дори отровно.
Тези генетични нагласи функционират и днес. Нищо чудно, че повечето от децата реагират с отрицание на всичко, което дори леко нагарча или киселее. Погледът към еволюционното развитие показва и още нещо: защо малките деца си падат по мазните пържени картофи или шоколадовия крем, вместо по суровите зеленчуци. Отговорът е лесен - защото висококалоричните храни засищат по-добре. Но онова, което навремето е било стратегия за оцеляване, днес противодейства на здравословното хранене. Затова би било правилно родителите да не се осланят "пасивно" на заложеното ни от гените.
Що е то "неофобия"?
В същото време е нужно да се проявява търпение. Деца, които първоначално отказват да ядат грах например, впоследствие започват да го приемат, ако в продължение на седем-осем последователни дни им се предлага като основно ядене. При това е достатъчно децата първоначално да опитат съвсем малко количество от храната, която отхвърлят. Изводът е, че децата започват да развиват предпочитание към определени храни не само когато са им вкусни, но и когато постоянно ги консумират.
С течение на времето децата обикновено преодоляват "неофобията" - т.е. страхът от новото, като водещият фактор е, че се ориентират подражателно по хора от обкръжението си. Важно е да се знае, че това не винаги са родителите. Примерът може да са други деца в детската градина, приятели или познати. Като цяло обаче важи следното правило: който желае да повлияе на храненето на своето дете, трябва да знае, че толерантното поведение и приятните емоции са много по-ефективни от принудите и забраните.
Последвайте канала на
Свързани новини
Искренов: Генчев изглежда направи сам избора си! Нещата в Левски се оправят, дано ЦСКА направи хубав стадион
Гибона: Вече има само чужденци, след време няма да има ветерани в клубовете
Хора от четири политически партии дойдоха на "Колежа"
И Андерлехт следи Марин Петков
Звезда на Лудогорец мечтае за Премиър лийг
Мъгла около Ботев (Враца), предлагат намаляване на заплатите на играчите
Коментари 1
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Пеевски: ДПС напуска АЛДЕ! Между нас има ценностен разлом - ние работим за хората, либералите за собствен интерес
23 декември 202411:45
Главчев: Споразумението с Украйна не буди притеснения, освен в един аспект – десетгодишния срок
23 декември 202411:53
Енергийният министър се надява до 2026 г. да има още два ремонтирани агрегата на ПАВЕЦ „Чаира“
23 декември 202412:21
Къде кучето на изчезналия Ники заведе майка му?
23 декември 202410:11
Петима души, сред които две деца, са обгазени при пожар в блок в столичния квартал "Овча купел"
23 декември 202411:20
Огромна трагедия на хижа Безбог, откриха мъртва жена
23 декември 202410:37
Товарен влак дерайлира край гара Батановци, движението е спряно
23 декември 202411:36
Затвориха Прохода на Републиката заради снегонавявания и закъсали тежкотоварни автомобили
23 декември 202410:17
Русия е разработила ваксина против рак, пуска я безплатно от догодина
23 декември 202411:20
2014.11.11 | 19:43