-
19 януари 2012 21:34
- 709
- 1
Пиците, мекиците и баничките са основна храна за всяко трето дете у нас. Това показват данните от последното национално проучване за отбелязването на Европейския ден на здравословното хранене и готвене за деца. За пета поредна година той се отбелязва и у нас с поредица от инициативи, организирани от Информационния център на ЕС в София, пише Монитор
Учениците, консумирали поне веднъж дневно торти или други сладки, са 20,4%, пише в представителната анкета, проведена от Националния център по обществено здраве и Медицинския университет в София.
Чипсът и снаксовете са любима храна на 12,8% от децата. Около 20 на сто от учениците редовно пият безалкохолно със захар. Проблем има и с енергийните напитки, като фактите показват, че 7% от тийнейджърите си ги купуват често. За сметка на това пък родните специалисти отчитат, че едва 18% от децата консумират риба 1 път в месеца. Пресните плодове и зеленчуците фигурират в менюто само на 5,6 процента.
В детска и юношеска възраст се формират навиците, свързани със здравословния начин на живот, отчитат в аванс диетолозите. “Храненето е един от съществените фактори в превантивната стратегия за намаляване на риска от хронични неинфекциозни заболявания като сърдечносъдови болести, рак, диабет тип 2, остеопороза и др.”, обяснява доц. Веселка Дулева, новият национален консултант по хранене и диететика. По думите й през последните десетилетия се наблюдават изключително негативни тенденции в храненето на българите.
„Близо 25% от децата, които има наднормено тегло, продължават да се тъпчат с тестени изделия и картофен чипс”, отчита негативните факти и проф. Божидар Попов от Българското дружество по хранене. Според него не само нездравословните модели на хранене са проблем. Ниската физическа активност е също толкова притеснителна. Оказва се, че само 24% от деца под 19-годишна възраст спортуват по едни час дневно.
Близо 35% от подрастващите са физически активни само 2 дни в седмицата. Данните от проучване, направено през 2004 г., показват, че средно 20% от децата са с наднормено тегло, от които 5% са със затлъстяване. Към днешна дата статистиката показва, че с наднормено тегло са 30,2% от изследваните ученици, от които със затлъстяване – 12,7%. Сравнението много ясно показва тревожната тенденция за увеличаване на затлъстяването при децата в България.
Намаляване на затлъстяването е основна задача във всички стратегии, свързани с храненето и здравето на населението, приети от Европейския съюз и Световната здравна организация през последните години. Затова страната ни също е предприела мерки в тази посока. През последните години са изготвени редица препоръки, свързани с храненето и спортуването на децата в училище. Освен това ежегодно се провеждат мероприятия, фокусирани върху проблемите на свръхтеглото и затлъстяването.
Последвайте канала на
Свързани новини
Битката на върха в Ла Лига
Какво ще е различното в новозапалената вражда на Усик и Фюри
Левски избира между трима чужденци за нов треньор
ЦСКА - София опитва да привлече Доминик Янков
Фурние и Везенков измъкнаха Олимпиакос срещу последния в Евролигата
Байерн изнесе футболна лекция на РБ Лайпциг и се откъсна на върха
Коментари 1
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Нинова се връща в политиката с новата си партия "Непокорна България"
21 декември 202409:46
Асен Генов (журналист): Необходимо е да има кабинет, но тази необходимост не е обяснена на никого
21 декември 202410:48
Стефан Джолев разкри: Имаме кадър с изчезналия Николай и кучето му
21 декември 202409:09
На ход са криминалистите: Зловещи новини от издирването на 13-годишния Николай
21 декември 202409:51
Владимир Чуков за нападението в Магдебург: Това е чист терористичен акт
21 декември 202408:25
След нападението с жертви и десетки ранени: Шолц пристига в Магдебур
21 декември 202409:32
Моментът на задържането на атентатора от Магдебург
21 декември 202408:24
Планински спасител за двамата оцелели при трагедията в Пирин: Единият някак се е измъкнал невредим
21 декември 202408:42
Ще ни излезе ли по-скъпо трапезата за Бъдни вечер
21 декември 202408:49
2012.01.20 | 19:34