-
02 декември 2011 21:56
- 1641
- 1
Родилен туризъм има в страната заради страх от лекарски грешки. Бременните от провинцията масово се насочват към София, Плевен, Варна и Пловдив, където има университетски болници, а малките АГ в градчетата изпращат бъдещите майки в областните центрове, за да избегнат евентуални усложнения и смърт.
Това съобщи проф. Тодор Чернев – началник на Клиниката по фетална медицина в университетската болница „Майчин дом” в столицата, цитиран от "Монитор". Той определи като напълно логично жените да се безпокоят, след като за цялото първо полугодие в страната има починали само 2 родилки, а през есента само за месец 4 издъхнали. По думите му трябва промяна в стандарта на акушерството и гинекологията и цялата системата за проследяване на бременността.
Родилната помощ у нас е безплатна за всички жени. Тези от тях обаче, които нямат здравни осигуровки, също раждат безплатно, но по време на бременността никой не проследява състоянието им и как се развива самият плод, коментира проф. Тодор Чернев. По тази причина именно сред здравнонеосигурените са и с най-тежки усложнения и за майките, и за новородените, обясни специалистът.
Водещият акушер-гинеколог не скри, че бременните са много уплашени, а това състояние пряко уврежда здравето на бебето. Председателят на Българския лекарски съюз д-р Цветан Райчинов заяви, че вече знае три случая, в които три жени са отказали да им бъде сложена упойка за предстояща операция от страх да не сгрешат докторите, а лекарите не знаят какво да правят с тях. Според началника на Военномедицинската академия ген. Стоян Тонев много повече хора умират в България заради липсата на добра медицинска апаратура, отколкото заради лекарски грешки. Има райони, в които болниците не разполагат дори с рентгенови апарати, заяви той. Реанимациите в лечебните заведения в Сливен, Ямбол и Хасково например имат само по два апарата за обдишване в реанимациите. Ако докарат трети пациент, нуждаещ се от обдишване, няма как да бъде спасен животът му, добави ген. Стоян Тонев.
Той обясни, че заради зачестилите случаи, обяснявани като лекарски грешки, в последно време масово близките на пациенти завеждали дела и рекетирали лекарите, като ги плашели с медиите. През 2011 година има 16 000 прокурорски проверки на болниците в страната, от които едва 104 са преминали в досъдебно производство, посочи той.
Последвайте канала на
Свързани новини
Сираков: Темата в Левски сега е "надграждане" - ще се опитаме да намерим най-добрия треньор
Годината на Локомотив (Пловдив) - обзорът на Sportal.bg
Ботев се разплати с треньорите в ДЮШ, но не и с представителния отбор
"Въпроси и отговори" с Годуин Коялипу
Божидар Искренов написа книга, "Без обувки" разказва неговата история
ЦСКА - София иска три милиона евро за Червения терминатор
Коментари 1
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Минималната заплата става 1077 лв. от януари, въпреки че бюджет за 2025 година няма
24 декември 202412:41
Патриарх Даниил: Нека Рождество Христово бъде началото на дълбока благодатна промяна в начина ни на мислене и живот
24 декември 202413:13
Епископ Герасим: Не е важен броят на ястията, важно е да се помолим и да се постараем да имаме добри дела
24 декември 202414:18
Как една исландка посреща Коледа и Нова година в едно монтанско село
24 декември 202412:31
Колко харчим, за да прекараме едни топли и уютни коледни празници
24 декември 202412:30
Путин наредил да се забави превземането на Покровск
24 декември 202414:30
Реалистична ли е идеята на Тръмп за цел от 5% от БВП за разходи за отбрана за страните от НАТО?
24 декември 202413:51
Изчезнал през 2012 г. в Сирия американски журналист е жив, съобщи НПО
24 декември 202413:38
Във Витлеем започна коледна процесия
24 декември 202414:28
2011.12.05 | 19:56