-
26 май 2011 20:18
- 816
- 0
Политиката на Министерството на здравеопазването не включва психичното здраве като приоритет.
Това означава, че хората, които са в институциите, в психиатричните болници, трудно биха могли да променят своя бит и трудно биха могли да се върнат обратно в обществото, да се възвърне техният граждански статут, най-малкото от гледна точка на това, че няма средства за тази дейност.
Това коментира в предаването "Преди всички" по БНР д-р Христо Хинков – ръководител на секция "Психично здраве в общността" в Националния център за опазване на общественото здраве.
МЗ няма възможност да финансира една такава мащабна програма за деинституционализация на хората с психични увреждания, това до голяма степен става през оперативните програми, посочи той.
Д-р Хинков даде пример: "Държавната агенция за закрила на детето ще получи от ЕС сума в размер на над 70 млн. за преместване на децата от институциите и въвеждането им в общността. Това е един дългосрочен процес, той е изключително труден.
Същото може да се случи и с възрастните хора с психически увреждания с подобно финансиране, за което имаме сигнали от ЕК. ДАЗД представлява сериозна структура, която може да управлява такъв ресурс.
Това обаче от наша гледна точка не може да се случи, тъй като последната държавна бюджетна структура – направление "Психично здраве", ще бъде закрита и по този начин няма да има структура към министерството, която да може да усвоява такива средства".
Около една пета от всички българи имат или са имали някакъв проблем от психично естество, посочи д-р Христо Хинков. Той отчете, че в България няма профилактика не само за психично здраве, а въобще.
Цялата концепция за здравеопазването се измести в посока на лечебната част, а не на профилактичната, което е много тревожна тенденция, добави той.
По думите му проблемите на хората с психични разстройства не са само техни проблеми, а те касаят цялото общество. Проблемът не е само в парите, тук става въпрос и за културни нагласи, за отношение към хората с психични разстройства и т.н.
Според него подобряването на психоклимата на работното място е много важно, защото това води и до по-добра производителност. Условията на труд у нас не са на необходимото ниво що се отнася до психологическия комфорт, а това не изисква кой знае какви средства, подчерта д-р Хинков.
Последвайте канала на
Свързани новини
Фантастично! Алберт Попов триумфира в слалома в Мадона ди Кампильо
Барса сломи Атлетик и е на финал, но и ВАР помогна
Тотнъм нанесе едва втората загуба на Ливърпул от началото на сезона
Ланс си хареса още един футболист на ЦСКА - София?
Ужасяващ епизод с Бентанкур в първите минути на Тотнъм - Ливърпул
Спартак понесе ново разочарование в Европа
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Депутатите приеха на първо четене промените в Закона за съдебната власт
08 януари 202520:27
Депутатите приеха на първо четене и петте законопроекта за промени в ИК
08 януари 202518:55
Проф. д-р Пламен Киров: Вместо да изберат нов ВСС, депутатите внасят каскада от закони, за да спрат конкретен човек
08 януари 202518:07
Журналистът Стояна Георгиева: Борисов по-скоро не иска да прави правителство
08 януари 202519:04
Провалиха се преговорите за нов КТД в Столичния автотранспорт
08 януари 202519:52
АПИ има вина за катастрофата на АМ „Струма“, при която загинаха 45 души от Северна Македония
08 януари 202521:39
Водещите новини! Два пъти над нормата е замърсяването на въздуха в София. ЕК отговори на Тръмп, намекна за „съвместна отбрана между държавите от ЕС“
08 януари 202519:24
Огненият ад в Лос Анджелис: Бен Афлек е евакуиран, домовете на Том Ханкс и Стивън Спилбърг опустошени
08 януари 202518:16
Огромен крокодил разкъса многодетна майка
08 януари 202520:22