Неясна остава съдбата на таксата за преглед при лекар

  • 06 октомври 2011 20:47

  • 2200
  • 1
Неясна остава съдбата на таксата за преглед при лекар
©

Не стана ясно как ще се промени таксата, която плащаме за преглед при лекар и за престой в болница, след като правителството прекъсна връзката й с минималната работна заплата, без да обяви каква ще е промяната.

От здравното министерство успокояват, че цените, които плащаме за посещение при общопрактикуващ лекар и за престой в болница, ще останат без промяна до края на годината, съобщи бТВ. Какво ще стане след това, ще се решава в следващите седмици. До края на месеца ще се пишат правилата как ще се определят тези плащания.

И според Лекарския съюз, и според пациентски организации това е много кратък срок. Оказа се, че те не са търсени до момента нито за мнение, нито за помощ, нито дори просто да бъдат информирани, че промяна предстои.

Откакто има пациентска такса, тя е процент от минималната работна заплата. И лекари, и пациенти гледат с тревога на факта, че това вече няма да е така. Медиците се притесняват, че таксата за преглед ще падне и ще лиши болниците и докторите от част от досегашните приходи. Защото таксите в здравеопазването вече няма да растат гарантирано с минималната заплата.

В момента за престой в болница пациентът дава 5,40 лева на ден, но плаща за най-много 10 дни престой в годината. Лекарският съюз няма информация дали този принцип ще се запази. От там обаче са категорични, че той трябва да остане, дори да се разшири списъкът с лица, освободени от плащането на потребителска такса.

Тревогата на пациентите пък е, че таксата за влизане в лекарски кабинет и в болница вече не е ясно фиксирана и няма какво да я спре да расте.

Един от основните въпроси е дали изобщо ще има промяна в таксите или напротив - те ще бъдат замразени в сегашния си размер и няма да се вдигат с минималната заплата в бъдеще. Но на това трябва да отговорят институциите.

Засега е ясно, че обвързаността с минималната работна заплата се запазва за заплатите на чираци, по програмите за заетост и за заплатите на приемните родители.

Остават въпросителните какво ще се случва с месечната добавка за деца с трайни увреждани, която сега е 70% от минималната заплата. Също стипендиите за даровити деца.

След като връзката с най-ниския доход отпада, ще видим ще бъде ли замразен размерът на субсидиите на партиите. Сега спечелилите над 1% от гласовете на последните парламентарни избори получават по 5% от минималната заплата за спечелен глас.

За да получат отговор всички въпроси, предстои промяна в 16 закона, пет правилника и осем наредби.

Последвайте канала на

Константин Тодоров
2200 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар
Гергана Николова

2013.03.20 | 23:55

1
Само един пресен пример за медицинските услуги в съседна Гърция/нали гърците били в "криза"\Българска гражданка която работи в Гърция с редовен трудов договор и съответно с пенсионни и здравни осигуровки- попада в болница,където й е направена операция на двете очи и поставени лещи.След изписване от болницата пациентката си заминава без да плаща никаква сума- поради това,че имала здравна осигуровка.А знаете ли за същата операция колко голяма сума се плаща в България и над масата и под масата-дори и да си здравно осигурен....------

Добави коментар

Водещи новини