-
23 юли 2011 07:42
- 2270
- 2
Жените могат да пият 330 мл. бира на ден, а мъжете - 500 мл. без риск от негативни ефекти, коментира проф. Донка Байкова, заместник-председател на Българското научно дружество по диететика.
Бирата е нискоалкохолна и за разлика от другите алкохолни напитки има и хранителна стойност, каза проф. Донка Байкова. Напитката не е носител само на празни калории, каквито са концентратите. В нея има 4 на сто въглехидрати, има и белтъци и разтворими аминокиселини. Бирата съдържа и витамини от група В - В1,В2, В6 и др. Добрият минерален състав - калий, магнезий, но по-малко калций, я прави много подходяща при бъбречна болест заради диуретичното й действие.
Кехлибарената течност е много богата и на антиоксиданти от групата на полифенолите флаваноиди, които намаляват риска от сърдечно-съдови и онкологични заболявания. Консумацията на бира в умерени количества намалява нивото на стреса. Микрофибрите от състава на бирата действат като леко дразнение на стомашно-чревния тракт и активират моториката на червата. По тези причини бирата е много дискутирана напитка и откакто съществува, от времето на Аристотел, има дебати колко е полезна или вредна, отбеляза проф. Байкова.
По думите на специалиста в някои западноевропейски страни бирата се приема като натурален антидепресант и е разрешена в малки количества за дневна употреба. Счита се, че консуматорите на бира имат позитивен характер и добро
настроение, но само ако напитката е в малки количества, предупреждава проф. Байкова.
Свръхупотребата на пиво обаче може да доведе до "бирено сърце" - организмът се стреми да се справи с голямото количество течности и сърдечния мускул да се разшири, обясни проф. Байкова. Фитоестрогените, които съдържа бирата (женски хормони на растителна основа) могат да видоизменят структурата на тялото на мъжете и те да добият по-женствени форми, каза специалистът.
Пяната на бирата предизвиква дразнене на стомашно-чревния тракт, което води до увеличаване на апетита. Спорната тема за "биреното коремче" все още няма ясен отговор - дали се пълнее от бирата или от мезетата, които съпровождат пиенето на бира, отбеляза специалистът. Пяната на бирата се влага в козметичните кремове, защото изглажда бръчките, обясни проф. Байкова. Тя добави, че в някои европейски държави дори вече има СПА центрове, в които се работи с бира за постигане на подмладяващ ефект.
Недопустимо и безотговорно е пиенето на бира по време на кърмене, каза в отговор на въпрос проф. Байкова. Не е вярно, че тази напитка увеличава или стимулира кърмата. Има други течности, които са достатъчни за увеличаването на количеството на майчината кърма. Алкохолът преминава в кърмата и в плацентата, преодолява бариерата на централната нервна система, която при бебетата е силно уязвима и може да доведе до летален изход, посочи специалистът.
Проф. Йовчо Кабзев, съавтор на най-новия учебник по Технология на пивото, коментира, че бирата се прави по много сложен начин и отнема време - производството на пивото е едновременно био-химично, физико-химично и микробиологично. Природата е дала всичко в зърното, оставила е на хората, стъпка по стъпка, да разкрият тайните в основните суровини - ечемик, пшеница, хмел, пивни дрожди, каза проф. Кабзев. По думите му основното е в суровината - субстратите и ензимите, които превръщат субстратите в пивна маса, респективно в бира. Науката бавно разкрива тайните на природата, овладява ги, за да може да подобрява качеството на бирата и да намалява нейната себестойност като съкращава времето за производството й.
Проф. Кабзев твърди, че няма съществена разлика във вкуса на класически приготвеното пиво сега и преди сто години, но на съвременното пиво качеството му е по-добро. Бирата в наши дни се получава за 25 дни, а преди сто години се е получавала за сто дни, уточни специалистът.
Всеки завод използва приблизително еднакви суровини, но влагайки различен интелект и различно качество на суровините, получава различни асортименти. Вкусът на пивото основно се обуславя от суровини, знание, управление на процесите и техника, обясни проф. Кабзев. Тези неща дават възможност на всеки производител да вмъкне нюанс в даден асортимент. Много съществено влияние оказват пивните дрожди, които се използват в производството на дадения тип пиво.
Разликата в тъмното и светлото пиво е много голяма, на първо място - в получаването на суровината - там процесите се регулират на по-голяма дълбочина, за да се получат разградните продукти - захари и аминокиселини, които при сушенето обуславят ароматните вещества на тъмния малц и тъмния цвят. От една и съща суровина получаваме два вида малц и други 24 специални малцове, в зависимост от това как направляваме процесите. Различното съчетание между специалните малцове дават и различната качествена характеристика на отделните асортименти пиво, обясни технологът.
Ползите от пивото са много, предстои да се развенчае старият мит за "биреното коремче", коментира от своя страна проф. Кабзев.
Вкусът на бирата е много субективен фактор, но и преди сто години е била газирана напитка, макар и в по-ниска степен, каза Иван Игнатов, технолог в Университета по хранителни технологии и съавтор на учебника за технологията на пивото.
През целия процес на приготвяне на пивото - 25 дни тя се държи в съдове под налягане, за да може да стане газирана - така ферментира при определена температура. Въглеродният диоксид, който се получава по време на ферментацията е този, който дава газировката на пивото, обясни специалистът.
Престояването на бирата в пластмасови опаковки променя вкуса на пивото. Това не е стабилна напитка, от гледна точка на вкуса - колкото по-дълго престоява пивото в каквато и да е бутилка, толкова повече се променят вкусовите качества.
Изключително кратко време може да престои бирата в отворена опаковка и да запази вкуса си. За да бъде свежа и приятна напитката, трябва да има газировка. В момента, в който се отвори бутилката, спада налягането и газировката се губи, а по този начин бирата вече престава да бъде свежа напитка, посочи Иван Игнатов.
Последвайте канала на
Свързани новини
Босът на Ботев (Пловдив) с първи коментар след новината за забраната му да влиза в България
Кметът на София за “Герена”: Нищо не се случва, чакаме областния управител
"Вабанк": Има ли смисъл да влизаме в Лига "Б"?
Добра и лоша новина за националите преди мачовете с Черна гора
Ивайло Гоцев: Шансовете за мач Усик - Пулев са големи
Германия и Нидерландия затварят груповата фаза на Лигата на нациите, но интригата е на други места
Коментари 2
Добави2011.07.23 | 09:58
Добави коментар
Водещи новини
Томислав Дончев: Срещите ни с ПП-ДБ трябва да бъдат за формиране на управляващо мнозинство, а не церемония по екзорсизъм
19 ноември 202418:47
ПП-ДБ сезират и.ф. главен прокурор за изгонването на три държавни агенции от сградата им, искат встъпването на Пеевски в нея да бъде спряно
19 ноември 202416:39
Проф. Чорбанов: Вече се въртят имена за потенциален премиер
19 ноември 202417:39
Вижте какви решения ще взима служебното правителство утре
19 ноември 202418:00
Интересът на България във войната: суверенна Украйна, ЕС и НАТО да запазят единството си като основни гаранти за съществуващия световен мир
19 ноември 202419:01
Водещите новини! Осъдиха Костадинов за език на омраза във Фейсбук. Украйна за първи път извърши атака срещу руска територия с ATACMS (и още…)
19 ноември 202419:14
Доц. Иванов: Никой не може да накара Украйна да преговаря, Русия не може да бъде принудена за мир чрез сила
19 ноември 202417:54
Сергей Лавров след ударите в Русия с ATACMS: Владимир Путин вече отправи своето предупреждение
19 ноември 202416:27
Изкуственият интелект вече говори на български: хора от цял свят искат да дойдат в България, за да се занимават с най-високите технологии
19 ноември 202418:05
2011.07.25 | 13:58