37% от българите с разширени вени

  • 30 януари 2013 15:25

  • 1118
  • 2
37% от българите с разширени вени
©

Над една трета от българите страдат от хронична венозна болест, популярна като разширени вени. Това съобщи пред Дарик радио проф. Васил Анастасов от Клиниката по съдова хирургия в Университетска болница „Св. Георги". Данните са на национално ниво и са направени преди 4 години. Втората половина на 20 век е времето на съдовите заболявания и те са в основата на почти всички останали болести, категоричен бе проф. Анастасов.

Разширените вени са вследствие на генетични фактори, стоящи и седящи професии, определени спортове. Най-често при жените с фамилна обремененост те се проявяват след първата бременост и се задълбочават при следваща. В такива случаи съветваме пациентките да не пристъпват към операция, ако планират следващо раждане, обясни проф. Анастасов. Той подчерта, че има различни начини за лечение на съдовите болести, които могат да са медикаментозни или оперативни, в зависимост от стадия. Има и модерни методи, като миниинвазивната хирургия, която щади пациентите и те се възстановяват по-бързо и ефективно.

Сега консумативите се заплащат от болните, а те в повечето случаи са доста скъпи, обясни проф. Анастасов. Той даде за пример протезите за артериалните заболявания, за които до момента Касата даваше 1100 лева. Ако пациентът желае по-скъпи, той само е доплащал разликата в цената до тази сума. С новите промени в законодателството държавата ще осигурява само най-евтините консумативи, а ако болният иска друг вид или марка, ще трябва да заплати цялата стойност на избора си. Като хирурзи сме поставили този въпрос пред ръководството на Здравната каса, но досега нямаме отговор, каза още проф. Анастасов.

Причините за нарастващия брой съдови заболявания са начина на живот, неправилното хранене, както и увеличаването на средната възраст на населението. Артериалните се срещат все по-често и сред по-младите хора вследствие на стрес, тютюнопушене и интоксикации.
При венозните заболявания преобладават жените, но след 60-ата година мъжете повеждат в статистиката.

Ефективни срещу разширените вени са определени спортове. Идеално е бързото енергично ходене, поне 5 км дневно. На второ място е плуването, следва го карането на велосипед. Има обаче и активности, които увреждат вените, като вдигането на тежести, както и професии, свързани с тежък физически труд.

При работа, свързана с повече седене зад бюрото може да се практикува ходене „на място". Пристъпването от крак на крак докато се стои в офиса раздвижва кръвообращението и облекчава вените, посъветва проф. Анастасов. Освен това е добре на всеки час да се става и ходи на пръсти.

Не съжалявам, че станах лекар, това е детската ми мечта. На себе си и колегите си бих пожелал да сме живи и здрави и да продължим борбата за здравето на нашия народ, каза в заключение проф. Анастасов.

Проф. Васил Анастасов е един от най-добрите лекари на Пловдив в едноименната кампания на Дарик радио. Той е с над 40 годишен стаж в областта на съдовата хирургия с над 30 хиляди операции. В момента освен работата в УМБАЛ „Св. Георги" оглавява и Катедрата по съдова хирургия на Медицински университет - Пловдив.

Последвайте канала на

1118 2

Свързани новини

Коментари 2

Добави коментар

2013.02.02 | 21:23

2
.... и към 98% от българите - с разширени ануси. доста от тях - по собствен избор, но повечето - благодарение на правителстватана Бг....
Георгиева

2013.01.31 | 12:38

1
Уважаеми проф.Атанасов, на Вас и Вашите колеги - дълъг и успешен професионален и творчески път!!! Българите се нуждаем от Вас днес както никога до сега .

Добави коментар

Водещи новини