Една доза от ваксината на "Пфайзер" провокира силен имунен отговор

  • 26 март 2021 16:53

  • 4120
  • 5
Една доза от ваксината на "Пфайзер" провокира силен имунен отговор
© Getty Images/Guliver

Една доза от ваксината срещу COVID-19 на "Пфайзер"/"Бионтех" предизвиква имунен отговор, подобен на този след преболедуване и може да предпазва от вариантите на новия коронавирус хората, които вече са били заразени, установи британско изследване, цитирано от Ройтерс.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33049

През декември Великобритания реши да удължи интервала между двете дози от ваксината до 12 седмици, като властите обявиха, че са убедени в анализа си, че първоначалните дози от ваксините на "Пфайзер"/"Бионтех" и "АстраЗенека" генерират защита срещу вируса.

Изследването, ръководено от университет в Шефилд и в Оксфорд с подкрепата на британския консорциум "Имунология на коронавируса", бе огласено преди официално публикуване в петък. Резултатите от него сочат, че 99 на сто от ваксинираните с първа доза развиват силен имунен отговор. Те потвърждават данните от проучването САЙРЪН въз основа на резултатите от ваксинационната програма на Великобритания, които установиха, че една доза от която и да е от двете споменати ваксини намалява тежестта на инфекцията

"Всъщност САЙРЪН показва много висока ефективност на ваксините срещу хоспитализация след една доза, като повечето хора преди не са боледували от инфекцията. Така че сега се опитваме да разберем какви за механизмите, водещи до това", каза пред журналисти Сузана Данахи от медицинския факултет на университета в Оксфорд.

„Пфайзер“ тества COVID ваксина на деца под 12 години

Изследователите са анализирали кръвни проби от 237 души и са установили, че реакциите на антителата и Т-клетките при тези, които не са прекарали COVID-19, наподобяват на генерираните след преболедуване. Тези, които са били заразени преди, са създали по-силен и по-широк имунен отговор, като реакцията на Т-клетките е около шест пъти по-висока в сравнение с непреболедувалите.

Според Тушан де Силва от университета в Шефилд укрепването на вече съществуващите антитела може да осигури защита срещу вариантите на коронавируса, включително и срещу южноафриканския, за който се знае, че намалява ефикасността на съществуващите ваксини, отбелязва БТА.

Последвайте канала на

Повече за Коронавирус

corona
Novini.bg
4120 5

Свързани новини

Коментари 5

Добави коментар
Staceya18

2021.04.10 | 03:54

5
­В­и­­­ж­­­т­­е­ ­­­м­­­о­­­я­т­­­а­ ­­­т­и­й­­н­ ­п­­у­­т­­­к­­а­­­ ­­­-­­ ­­W­W­­W­.­­­B­­­G­1­7­­.­­­C­­L­U­­B­

2021.03.26 | 20:06

4
ВНИМАНИЕ!!!!! БСП/ДПС и техните мутри от Има Такъв Народ...Изправи Се....Отровното Трио/В.Божков....АБВ....Демократична България.. Движение 21....Възраждане ...готвят компромати срещу Бойко Борисов и ГЕРБ непосредствено преди изборите !!!
АнатемаКраваре

2021.03.26 | 20:00

3
Специалистите по "Новичок"-@ знаели и да ваксинират.

2021.03.26 | 19:36

2
Трябва да издържим един месец карантина ако искаме да има резултат

2021.03.26 | 19:27

1
Аре, почнаха "оптимизациите".

Добави коментар

Водещи новини