-
18 септември 2020 15:23
- 731
- 2
Днес след официалното му подписване между Sanofi-GSK и Комисията влезе в сила вторият договор с фармацевтично дружество. Договорът ще позволи на всички държави-членки на ЕС да закупят до 300 милиона дози от ваксината, разработена от Sanofi-GSK. Освен това държавите-членки могат да дарят определен брой дози на държавите с по-ниски и средни доходи. Sanofi и GSK също така ще се стремят своевременно да предоставят значителна част от своите доставки на ваксини чрез сътрудничество с механизма за глобален достъп до ваксини за COVID-19 (COVAX) — свързания с ваксините стълб на ускорителя за достъп до инструменти за борба с COVID-19 за държавите с по-ниски и средни доходи.
Комисията вече подписа договор с AstraZeneca и продължава да обсъжда подобни споразумения с други производители на ваксини (Johnson & Johnson, CureVac, Moderna и BioNTech), с които приключи проучвателните разговори.
С днешния си договор със Sanofi-GSK Европейската комисия отново показва ангажимента си да гарантира равен достъп до безопасни, ефективни и достъпни ваксини не само за европейските граждани, но и за най-бедните и най-уязвимите хора в света. Скоро ще бъдат сключени споразумения с други дружества и ще се изгради диверсифициран портфейл от обещаващи ваксини въз основа на различни видове технологии, което ще увеличи шансовете ни за намиране на ефективни средства за защита от вируса, коментира председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен
,,Като се има предвид, че няколко държави в Европа са изправени пред нови огнища след лятната ваканция, безопасната и ефективна ваксина повече от всякога се възприема като най-добрия начин за преодоляване на тази пандемия и на разрушителните последици от нея за нашите икономики и общества. Това второ споразумение е още един крайъгълен камък в стратегията на ЕС в областта на ваксините. Днес разширяваме възможностите си да гарантираме, че гражданите на ЕС и хората целия по свят могат постепенно да се върнат към ежедневието си и да се чувстват в безопасност'', обясни и комисарят по въпросите на здравеопазването и безопасността на храните Стела Кириaкиду.
Днешният договор се финансира от инструмента за спешна подкрепа, който отделя средства за създаването на портфейл от потенциални ваксини с различни профили, произведени от различни дружества. Sanofi и GSK разработват рекомбинантна ваксина за COVID-19, като използват иновационни технологии и от двете дружества. Sanofi ще допринесе с антиген на S-протеин на вируса на COVID-19, който се основава на рекомбинантна ДНК технология. GSK ще участва със своята адювантна технология, която е от особено значение в случай на пандемия, тъй като може да намали количеството протеин в една доза ваксина, което ще позволи да бъдат произвеждани повече дози ваксини и по този начин ще се допринесе за защитата на повече хора. Комбинацията от протеин-базиран антиген заедно с адювант е добре установена практика и се използва в редица налични днес ваксини, за да се подобри имунната реакция. Тя може също така да подобри вероятността за създаването на ефективна ваксина, която да може да се произвежда в по-голям мащаб.
Дружествата започнаха етапи 1/ 2 на проучванията си през септември, които ще бъдат последвани от етап 3 на проучванията до края на 2020 г. Ако тези проучвания са успешни и при отчитане на регулаторните съображения, дружествата имат за цел да предоставят ваксината на разположение до втората половина на 2021 г. Заедно с държавите членки и Европейската агенция по лекарствата Комисията ще използва съществуващите възможности за гъвкавост, за да ускори разрешаването и предоставянето на разположение на успешни ваксини срещу COVID-19. Регулаторните процеси ще бъдат гъвкави, но ще останат солидни. Всяка пусната на пазара ваксина трябва да отговаря на необходимите изисквания за безопасност и да бъде подложена на научна оценка от Европейската агенция по лекарствата като част от процедурата по предоставяне на разрешения в рамките на вътрешния пазар на ЕС.
Контекст
На 17 юни Европейската комисия представи европейска стратегия за ускоряване на разработването, производството и въвеждането на ефикасни и безопасни ваксини срещу COVID-19. В замяна на правото да закупи определен брой дози ваксина в даден срок Комисията финансира част от първоначалните разходи на производителите на ваксини под формата на предварителни споразумения за закупуване. Предоставеното финансиране се смята за авансово плащане за ваксините, които в действителност ще бъдат закупени от държавите от ЕС. Тъй като високите разходи и високият процент на неуспех правят инвестирането във ваксина за COVID-19 високорисков избор за разработчиците на ваксини, тези споразумения следователно ще дадат възможност да се направят инвестиции, които при други обстоятелства просто не биха били възможни. Европейската комисия също така е поела ангажимент да гарантира, че ваксина ще получат всички нуждаещи се навсякъде по света, а не само хората у дома. Никой няма да е в безопасност, докато всички не сме защитени. Поради това от 4 май 2020 г. Комисията набра почти 16 млрд. евро в рамките на глобалните действия срещу коронавируса, насочени към всеобщ достъп до тестове, лечение и ваксини срещу коронавируса и към глобалното възстановяване, и потвърди интереса си да участва в механизма COVAX за справедлив достъп до ваксини срещу COVID-19 на достъпни цени навсякъде по света. Като част от усилията на „Екип Европа“ Комисията обяви на 31 август, че ще предостави 400 милиона евро за гаранции в подкрепа на COVAX и на неговите цели в контекста на глобалните действия срещу коронавируса.
Последвайте канала на
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?
Свързани новини
COVID-19 създава клетки убийци, които атакуват тумори
20 ноември 202415:04
Изследване откри кръвни маркери, свързани със сърдечносъдови проблеми при дълъг Ковид
31 октомври 202422:40
В Кипър започва ваксинационната кампания срещу Covid-19 и сезонния грип
16 октомври 202408:06
Ръст на случаите на грип и COVID-19 в Гърция
15 октомври 202416:05
С новите варианти ваксини срещу JN.1 на COVID-19 са ваксинирани 11 983 желаещи
10 октомври 202408:53
Проф. Кантарджиев: COVID ваксина трябва да поставят хора над 65 години и такива с имунни дефицити
09 октомври 202420:32
Продължава засиленият интерес към ваксинирането срещу COVID-19 в област Ямбол
09 октомври 202414:59
Георги Иванов направи равносметка за 2024 година
Искренов: Генчев изглежда направи сам избора си! Нещата в Левски се оправят, дано ЦСКА направи хубав стадион
ЦСКА - София обяви лагер в Турция, "червените" уредиха контрола с участник в ШЛ
Фантастичен Алберт Попов влезе в Топ 10 на слалома в Алта Бадия
Гибона: Вече има само чужденци, след време няма да има ветерани в клубовете
Ботев (Пд) с официална позиция след срещата с представителите на политически партии
Коментари 2
Добави2020.09.18 | 16:26
Добави коментар
Водещи новини
Киселова реши кои депутати ще ръководят заседанията на правна и бюджетна комисии
23 декември 202417:03
МС прие изменение на програмата за хуманитарно подпомагане на разселени лица от Украйна
23 декември 202415:30
Паричните обезщетения за майчинство за този месец ще бъдат платени на 31 декември
23 декември 202415:49
Мъж е починал в хотелски комплекс в Добрич. В стаята му откриха флакони райски газ и метамфетамин
23 декември 202416:51
ДДС за ресторантьорите скача с 11% в полунощ на Нова година: значи ли това и по-високи цени за клиентите на заведенията?
23 декември 202417:28
97% от българските деца използват Tik-Tok, според Никола Тулечки - това е плашещо
23 декември 202415:27
Доналд Тръмп поиска Гренландия. Отговориха му: Островът не се продава
23 декември 202416:25
Зеленски за визитата на Фицо в Русия: Словашките спецслужби трябва да се заинтересуват от действията на премиера на страната
23 декември 202416:01
Сериозна криза с газа? Защо се срещнаха Роберт Фицо и Владимир Путин?
23 декември 202415:02
2020.09.18 | 17:19