Киселото зеле и туршиите борят грип, разкри проф. Кантарджиев

  • 20 януари 2016 10:35

  • 3137
  • 0
Киселото зеле и туршиите борят грип, разкри проф. Кантарджиев
©

"Криворазбрана самоотверженост е да ходиш болен на работното място. От години навсякъде по света препоръките са, щом си болен, да си останеш няколко дни вкъщи, прилагайки изписаното лечение. В никакъв случай да не отиваш сред колегите си". Това каза в интервю пред "Труд" проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести.

Той обясни и как можем да намалим сами риска от заразяване с грип: "Най-напред да се избягва контактът с болни хора, а дори и с видимо здрави хора - да се контактува на минимум метър разстояние един от друг, да се ползват антимикробни хигиенни кърпички, а ръцете да се измиват добре и често. Да се дезинфекцират повърхностите около нас, особено ако контактуваме с много хора".

"Такъв пример е масата на лекаря в кабинета му или плота в аптеката. А когато срещу нас има кашлящ или кихащ, да поставим бариера пред устата ни - като маска. Не може да кажем, че тя трябва да се носи постоянно, но у дома този, който е болен, не трябва да я сваля. В противен случай ще зарази близките си и много лесно - децата"

Лицето не трябва да се докосва с немити или недезинфекцирани ръце, особено устата, очите и носа, съветва специалистът. "Защото, ако сме пипали повърхност, върху която преди това са попаднали капчици секрет от кашлящ или кихащ човек, ще пренесем вируса върху себе си".

"В градския транспорт кърпата или шалът вършат хубава работа, тъй като у нас няма традиции да се поставят маски на лицето като в Югоизточна Азия и в Япония. А там по този начин дори се движат по улиците", добави той. Специалистът обясни и каква храна е полезна срещу вирусите: "Съветвам да консумират в неголеми количества разнообразна храна. Да залагат на класическата българска кухня, която е изключително добра в зимното време - с консумиране на кисело зеле и туршии".

"кове наред и досега те са източник на витамин С в студените месеци, докато се появят зеленчуците. Т.е. киселото зеле и туршиите са имуномодулатори. Препоръчителни са също цитрусовите плодове. А ако липсва слънцегреене, може допълнително, но не продължително, да се приема витамин Д", разкри проф. Кантарджиев.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
3137 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини