В болниците продават лекарствата с 600 лв. разлика

  • 04 октомври 2013 06:49

  • 1475
  • 1
В болниците продават лекарствата с 600 лв. разлика
©

До 600 лв. разлика в цената на едно и също лекарство за рак, което фармацевтичните компании продават на болниците, а здравната каса плаща, откриха експерти от фонда. В същото време около 130 млн. лв. няма да стигнат на НЗОК за лечебниците до края на годината. Затова от НЗОК искат да се въведе централизирано договаряне на цените на медикаментите за рак в болниците. Премиерът Пламен Орешарски също застана зад идеята.

Причината за парадоксалното разхищение на средства в момента е в лошия механизъм, по който медикаментите за рак бяха прехвърлени при правителството на ГЕРБ от здравното министерство към касата. Преместването им в НЗОК разшири достъпа на хората до лечение, но повиши безпричинно цените и доведе до необоснован дефицит в касата. Това стана, като се реши всяка болница сама да прави търг и да си договаря цените, а касата да ги плаща. "Получи се така, че в момента имаме разлика в стойността на един и същ медикамент до 600 лв.", казва Маргарита Грозданова, и.д. директор на лекарствената политика във фонда.

Медикамент с пределна цена 7 377.66 лв. има единадесет различни цени, на които се продава в болниците с разлика от 0.66 лв. до 603.46 лв., сочат данните от проверката на касата. При друго лекарство за рак с пределна цена 295.69 лв. има десет различни фактури с разлика от 0.43 лв. до 98.85 лв. При трето пък с пределна цена 697.58 лв. се отчитат двадесет и три различни стойности с разлика от една стотинка до 97.58 лв. Това пряко рефлектира и в цената на терапията на пациентите в различните болници. При средна стойност на химиотерапията на човек от 786 лв. тази година в най-големите университетски болници тя варира от 1066 до 3541 лв. В същото време в не един и два общински диспансера по онкология цената на химиотерапията е изключително ниска - под 100 лв. Точните причини за тази диспропорция се търсят в момента от касата. Една от тях обаче е точно огромната разлика в цените на едни и същи медикаменти, категорични са експертите на фонда. Затова те ще настояват да се въведе единно договаряне на цените на тези медикаменти за следващата година.

'"Важно е още да се направи задължително и договарянето на отстъпки за новите и най-скъпи лекарства в извънболничната помощ", предлага Маргарита Грозданова. В момента законът дава възможности за отстъпки, но само по желание на фармаиндустрията. "Данните показват, че от 1900 позиции имаме договорени отстъпки едва за 30 медикамента", подчерта още Грозданова. В същото време в извънболничната помощ в касата от министерството преди две години също се прехвърлиха лекарства срещу рак на завишени цени. Това бе хормонозаместващата терапия, която е изключително скъпа. Общо за година заради необоснованото повишаване на цените на тези лекарства касата губи около 10 млн. лв. "Въпреки че с навлизането на нови генерични медикаменти цените падат, все още не сме стигнали стойностите, на които се купуваха в здравно министерство преди три години", допълни експертът от НЗОК.

Всички опити да се свалят цените досега срещнаха "политическа спирачка", не е ясно дали сега няма да стане същото. От касата са категорични, че трябва да спре и постоянното включване на нови медикаменти за плащане през годината. Списъкът трябва да се обогатява само веднъж, за да е съобразен с бюджета ни, настоява Грозданова.

Последвайте канала на

Novini.bg
1475 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар

2013.11.05 | 21:09

1
Гледай ти,какви хубостници били от ГЕРБ.ЗА ТОВА ПРЕХВЪРЛЯНЕ НА ЛЕКАРСТВАТА КЪМ касата са пострадали много болни от рак,каква разлика в цената.Как ще ги ги купуват хората.Причините били ''политически натиск''.Верни доктори и лица печелят от умирачката на българина,600лв.разлика.Търговци!!

Добави коментар

Водещи новини