Първите две нискодозови брахитерапии ще се извършат в болница „Царица Йоанна – ИСУЛ“

  • 31 август 2023 14:38

  • 1193
  • 0
Първите две нискодозови брахитерапии ще се извършат в болница „Царица Йоанна – ИСУЛ“
© google maps
Слушай новината Слушай новината

Първите две нискодозови брахитерапии, за които пациентите плащат само консумативите, ще се извършат в събота в столичната болница „Царица Йоанна – ИСУЛ", съобщават от лечебното заведение.

Иновативният метод се прилага при начален стадий на рак на простатната жлеза. Пациентите са на 57 и на 67 г., чийто карцином е открит при рутинен профилактичен преглед. Те ще трябва да заплатят само консумативите, които са специфични за тази процедура, и са на стойност 2300 лева. Досега пациентите заплащаха 10 000 - 11 000 лева.

Нискодозовата брахитерапия се прилага при начален стадий на рак на простатата и е утвърден метод в страните от Европейския съюз. В България той е въведен от екипа на акад. Чавдар Славов преди близо две години и засега се прилага само в Центъра за съвременна диагностика и лечение на туморите на простатната жлеза към „Царица Йоанна – ИСУЛ“. Предимствата на метода са минималната травматичност (простатната жлеза не се отстранява), високата ефективност (в 96% от случаите се отчита пълно излекуване) и бързото възстановяване на пациента - в рамките на 48 до 72 часа.

Вече МЗ ще поема 70% от цената на високотехнологично лечение на рак на простата

При нискодозовата брахитерапия в простатната жлеза се поставят малки зърна, наречени сийдове, на йод 125 изотоп, изчислени по определена формула. Те осъществяват вътретъканно облъчване на тумора в рамките на шест до осем седмици. След този период частиците сами се резорбират и не е необходима друга процедура. По този начин на пациентите е спестена не само операцията по отстраняване на жлезата, но и допълнителното лъчелечение.

Радиофармацевтиците, които се използват при нискодозовата брахитерапия (малките зърна с йод 125 изотоп) вече се реимбурсират от държавата и са безплатни за пациентите, което намалява цената на процедурата с близо 70%, допълниха от болницата.

По реда на Наредбата за реда за заплащане от държавния бюджет на лечението на българските граждани за заболявания, извън обхвата на задължителното здравно осигуряване, Министерството на здравеопазването (МЗ) осигурява необходимите за лечение и диагностика радиоактивни лекарствени продукти, радиофармацевтици, радионуклидни генератори, китове и радионуклидни прекурсори и всяка година се изготвя заявка от Експертния съвет по нуклеарна медицина, казаха за БТА от МЗ. В подадената годишна заявка през 2022 г. за прогнозните количества радиофармацевтици, необходими за лечение и диагностика през 2023 г., е включено като отделна номенклатура radioactive seed - I 125 (I25.S06). Медицинското изделие radioactive seed (I 125) е радиофармацевтик и се прилага за извършване на интерстициална брахитерапия при карцином на простата, допълниха от МЗ.

Медицинската дейност по имплантиране на изотопните семена се заплаща от НЗОК и се осъществява по клинична пътека, в която е записано, че изотопните семена не се заплащат от НЗОК. Осигуряването им през тази година се осъществява по реда на Закона за обществените поръчки чрез сключен договор за доставка на радиоафармацевтика за терапия I-125(I25.S06) и постъпили индивидуални заявки от лечебните заведения крайни получатели по договора, посочиха още от МЗ.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
1193 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини