Излекувани от COVID-19 станаха донори на плазма във ВМА

  • 14 юни 2020 13:02

  • 879
  • 4
Излекувани от COVID-19 станаха донори на плазма във ВМА
©

Военномедицинска академия (ВМА) отбеляза Световния ден на доброволния и безвъзмезден кръводарител. Тази година кампанията „БЪДИ ЕДИН ОТ НАС! ДАРИ КРЪВ – СПАСИ ЖИВОТ!” премина под знака на COVID-19.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 32989

В акцията се включиха пациенти на ВМА, които са преболедували новия коронавирус.

Те дариха реконвалесцентна плазма, която ще бъде използвана при лечението на други пациенти. До момента 10 души са станали донори на плазма, като една част от нея е използвана, а другата се съхранява като депо и когато е необходимо, ще бъде подадена за клинично приложение от колегите – инфекционисти, коментира проф. Румен Попов, ръководител на Центъра по трансфузионна хематология на ВМА.

Той поясни, че всички тези дарители са пациенти на ВМА и здравословното им състояние се познава добре от специалистите по инфекциозни болести. Ние правим и допълнителни изследвания, за да бъде безопасна процедурата както за донорите, така и за специалистите, които работят с тях.

Процедурата е напълно безопасна, като на този етап във ВМА използваме два метода – при първия изолираме плазма от единица цяла кръв, а при втория – по-модерен, който видяхме и на място в италианска болница – чрез т.нар. апаратна плазмафереза, поясни още проф. Попов.

Най-малко 14 дни трябва да минат след отрицателния PCR-тест, за да може един пациент след това да стане донор на плазма. Досега този метод на лечение сме приложили при 9 наши болни, със значителен успех. Трябва да отбележа, че той не е универсален и не може да се прилага при всички болни.

Около 70% от пациентите ни са подходящи – основно тези, при които имаме клинични и параклинични белези, че заболяването ще протече като тежка клинична форма. Резултатите идват много бързо след преливането на плазмата, още в същия, най-късно на следващия ден болните съобщават, че се чувстват по-свежи и по-добре, подчерта от своя страна и полк. доц. Георги Попов – началник на Катедрата по инфекциозни болести. В момента във ВМА се лекуват 14 пациенти с COVID-19, а двойно повече се намират на домашно лечение.

ВМА благодари на всички, които безвъзмездно помагат за спасяването на човешки животи.

Последвайте канала на

Повече за Коронавирус

corona
Novini.bg
879 4

Свързани новини

Коментари 4

Добави коментар

2020.06.14 | 15:30

1
е как така са излекувани при положение ,че няма лекарство? и как така никой не е виждал с очите си някой болен от измисления вирус ? как така няма заразени деца? тия ги разправяйте на ония дето пасат трева , дето носят маски и пляскат с ръце по балконите.
!

2020.06.14 | 16:26

4
В медицината съществуват три вида лечение. 1. Етиологично – при него се лекува причината на заболяването. 2. Симптоматично – когато причината не е известна или не е известно средство, което да повлияе на причинителя. Тогава лекуваме проявите на заболяването, тоест симптомите. Сваляме температурата, поставяме на апаратно дишане... 3. Профилактично – предпазване от заболяването. Най-често общо укрепване на имунната система. В конкретния случай етиологичното лечение, освен внасянето на антитела от преболедували е неприложимо, тъй като не е открито друго средство, повлияващо на причинителя. Лечението на инфекцията с Коронавирус е предимно симптоматично и профилактично. И ДА, това е лечение! Ако не вярвате, че Коронавирусът съществува и си мислите за някаква световна конспирация, бихте могли да се подпишете, че се отказвате от медицинска помощ, ако се заразите с Коронавирус. Също така бихте могли да предложите услугите си като доброволец в интензивното отделение.
абе ти трол няма ли да спиш днеска ...а ..?

2020.06.14 | 15:55

2
шовинист комунаст и бесепар ..де ева...твойтя ....ма...Й...кя да е....б.......ъъъ...!
абе ти трол няма ли да спиш днеска ...а ..?

2020.06.14 | 15:57

3
шовинист комунаст - комуне и бесепар ..де ева...твойтя ....ма...Й...кя да е....б.......ъъъ...!

Добави коментар

Свързани видеа

Водещи новини