Мотивират младите лекари да се развиват в България

  • 06 февруари 2020 14:43

  • 589
  • 1
Мотивират младите лекари да се развиват в България
© Булфото (архив)

Последните промени в проектонаредбата за специализациите на Министерството на здравеопазването постигат необходимия баланс между интересите на държавата и младите лекари, като ще им позволят да специализират в България и да продължат пътя си на развитие тук. Това заяви доц. Александър Оскар, ръководител на Очната клиника в Александровска болница, пред БНР.

С промените младите лекари няма да връщат заплатите си за времето на специализацията, ако решат да заминат в чужбина и не изпълнят ангажимента си да работят поне 3 години у нас.

Вместо това ще връщат само таксите за обучението си в периода на специализацията, ако тя е била по държавна поръчка.

Повече от 400 млади лекари положиха Хипократова клетва

“Всяка една промяна е изключително важна за нас, като вярваме, че този текст максимално се доближава до необходимия златен стандарт за специализанти в страната. Тъй като стремежът е да се създадат необходимите условия, така че младите лекари на първо място да не напускат страната, да остават в страната. Да имат възможност докато специализират да получават дори и възнаграждение“, посочи доц. Оскар.

"Промените предвиждат младите лекари да не връщат заплатите си за времето на специализацията, ако решат да заминат в чужбина и не изпълнят ангажимента си да работят поне 3 години у нас. Те обаче ще връщат таксите за обучението си, когато специализацията е по държавна поръчка", уточни той.

Общественото обсъждане на проектонаредбата продължава и през месец март. „Необходимо е държавата да има политика за подпомагане на специализацията в България. Всички знаем какъв е проблемът с някои дефицитни специалности, как един млад лекар може да започне да специализира и да остане в държавата да практикува като лекар“, заяви председателят на Българския лекарски съюз д-р Иван Маджаров.

Трябва да има и друг вариант, по който специализантът не е обвързан с парични и други задължения, смята д-р Маджаров. „При всички положения има желаещи, които да ползват субсидията от държавата срещу условието да останат да работят три години в България. Не е вярно, че всички специализанти отказват това. Проблемът беше, че на пръв поглед наредбата третираше като единствена възможност финансиране чрез министерството, което означаваше, че всички специализанти в България трябва да останат задължително да работят определен брой години, в противен случай ще възстановяват средства“, уточнява той.

Медицинският университет в Плевен удостои със "Златен Хипократ" двама пълни отличници от новия випуск лекари

Лекарският съюз подкрепя промените в наредбата за специализациите, защото са в посока предвидимост, не непосилни изисквания и финансов ангажимент на държавата към специализантите, подчерта Иван Маджаров.

Д-р Мартин Караманлиев е специализант по обща хирургия към Клиниката по онкологична хирургия към Университетската болница в Плевен. Завършил е с пълно отличие. Носител е на наградата „Златен Хипократ“ на Медицинския университет в Плевен за випуск 2017.

„Ще остана да работя в България и ще се развивам тук. Имах късмета и съм попаднал на много добро място, където младите са на почит, има възможност за развитие – както практическо, така и научно“, мотивира се той.

ВМА разширява обучението на хирурзи от Югоизточна Европа

Последвайте канала на

Мая Йорданова
589 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар

2020.02.07 | 07:20

1

А те мотивираха ли се или?

Добави коментар

Водещи новини