-
07 февруари 2019 13:44
- 668
- 0
На 1 юли 2009 година в клиниката по нуклеарна медицина в УМБАЛ „Св. Марина" бе изследван първият пациент в България с така наречения PET скенер или позиторно-емисионен томограф, с което става пионер в тази дейност в страната. Това съобщиха от пресцентъра на Медицински университет – Варна.
По това време процедурата вече е стандартно диагностично изследване във водещите медицински центрове в Европа и по света. В САЩ например се провеждат над 2 милиона процедури всяка година. За тези 10 години екипът от лекари, физици и медицински сестри придобива ценен клиничен опит, а изследването е направено на повече от 20 000 пациента от цялата страна.
„PET/CT сканирането е базирано на най-съвременна технология, която ни помага да диагностицираме огнищата на рак, за да може да се състави план за незабавно лечение на пациентите. Спасили сме много човешки животи за тези 10 години, заради високата прецизност на изследването, което локализира огнището на заболяването и показва разспространението му в човешкото тяло". Това обясни доц. Борислав Чаушев от Клиниката по нуклеарна медицина в УМБАЛ „Св. Марина".
Най-голям процент от изследванията са направени при пациенти с различни тумори - белодробен рак, колоректален рак, рак на гърдата, кожата, костите, или храносмилателната система, хематологични заболявания и други онкологични заболявания. Апаратът се използва обаче и в неврологията при изследвания за болест на Алцхаймер, болест на Паркинсон или при търсене на епилептично огнище. Тъй като сме единствената болница, която разполага с PET/CT скенер в Източна България, приемаме пациенти от Варна, Бургас, Добрич, Силистра, Добрич, Шумен, Търговище, Разград, Русе, Велико Търново, Габрово. Чести са случаите, в които идват пациенти от цялата страна, дори от по-отдалечени населени места, допълва доц. Чаушев.
Доц. Чаушев посочи, че в началото лекари и пациенти са чакали да кацне самолетът с радиофармацевтика (контрастното вещество), необходим за изследването, а вече повече от 5 години болница „Св. Марина" разполага със собствен циклотронен комплекс, в който се произвежда.
Доц. Чаушев разясни основните неща, които вълнуват онкоболните пациенти по отношение на тази важна диагностична процедура.
PET или позиторно-емисионната томография е образна диагностика, която медиците провеждат за проверка на някои заболявания. PET сканирането позволява на лекарите да разберат дали е налице заболяване от една страна, но също и да използват информацията за планиране на терапията, наблюдение на състоянието и проверка на това, как се движи лечението.
PET сканирането се използва като медицински метод, за да покаже съществуващи или потенциални проблеми на клетъчно ниво. Това помага на лекарите да открият и диагностицират сложни системни заболявания като рак и мозъчни заболявания.
Това се случва, защото при изследването се използват бързоразпадащи се радиоктивни маркери, които попадат в органите и тъканите, а при някои болести има високо ниво на метаболитна активност. Например раковите клетки поглъщат голямо количество от веществото и затова на екрана те са ярко осветени. Така лекарите могат да използват изследването за откриване на първичното огнище на рака, неговите метастази, проследяват неговата агресията и контролират ефективността от лечението на болестта.
PET сканирането в УМБАЛ „Св. Марина" се извършва в рамките на 1 ден. Преди самото изследване, пациентът получава контрастно вещество (радиофармацевтик), който се натрупва в тялото за около 1 час. Времето може да се различава, в зависимост от това, в коя част от тялото ще се проведе изследването. Самата процедура на скенера е с продължителност между 30 и 40 минути.
След приключване на процедурата, пациентът може да се прибере в къщи или да продължи с обичайните си задължения. Лекарите препоръчват употреба на по-големи количества вода, за да се отведе по-бързо от организма използваният маркер.
Процедурата е безболезнена. Въпреки че контрастът е радиоактивен маркер, то лъчевото натоварване за пациента е изключително ниско. Хора, които имат алергия към йод, аспартам или захарин, трябва да съобщят предварително за това на лекарите. Изследването не се извършва на бременни жени, а на майките-кърмачки се препоръчва 24 часа след изследването да не кърмят бебетата си.
РЕТ-СТ изследването се назначава минимум 30 дни след химиотерапия, минимум 4-6 седмици след оперативни интервенции и 12 седмици след лъчелечение.
Изследването с РЕТ/СТ скенер е безплатно. Необходими документи, с които пациентът трябва да разполага, за да си запише час, са направление 8А, зелен талон или амбулаторен лист, издаден от специалист, на който е изписана диагнозата и показанията за провеждане на РЕТ/СТ, епикризи от проведено хирургично лечение, химиотерапия, лъчелечение, туморни маркери свързани с онкологичното заболяване, както и образни изследвания, ако са правени – КТ, МРТ, ехографско изследване на коремни органи и др.
Специалистите, които насочват пациенти за РЕТ/СТ сканиране обикновено са онколози, лъчетерапевти, коремни, гръдни и неврохирурзи и специалисти вътрешни болести – гастроентеролози, пулмолози, хематолози, уролози, педиатри, кардиолози и невролози. Издледването се поема от НЗОК. За повече информация и записвания можете да се обадите на тел.: 052/978 575.
Последвайте канала на
Свързани новини
Болницата в Добрич успя със собствени средства да ремонтира скенер
05 ноември 201811:25
До месец се очаква скенерът в МБАЛ - Добрич да заработи отново
17 октомври 201809:59
Преглеждат безплатно за рак на гърдата в УМБАЛ „Св. Марина“ във Варна
02 октомври 201812:22
Болницата в Добрич остана без скенер
17 август 201812:09
По-бърз и безопасен скенер работи вече във Варна (снимки)
07 юни 201812:56
"Света Марина" е с потвърден статутът на университетска болница
14 март 201812:26
НЗОК търси алтернатива за изследванията на онкоболните
08 май 201907:53
УМБАЛ „Александровска“ може да изследва онкоболни пациенти с ПЕТ скенер
23 април 201910:05
Световноизвестен неврохирург ще оперира заедно с доц. Станимир Сираков две български деца в УМБАЛ „Св. Иван Рилски”
14 февруари 201914:23
България чака своя съперник за баража в Лигата на нациите - вижте вариантите
България с тежко изпитание в Подгорица
Набелязаният от ЦСКА - София африканец не иска в България
Може ли Хебър да изненада Спартак (Варна)?
Официално: Ман Сити обяви новия договор на Гуардиола
„Моят отбор“: САЛАХаресайте си капитан от Ливърпул
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
НА ЖИВО: Депутатите пак се скараха за председател на НС, Борисов рисува
22 ноември 202410:00
Петков: ГЕРБ да оттеглят своя кандидат и да отпушим парламента. Всичко друго е безобразие
22 ноември 202409:31
Лена Бориславова: ГЕРБ показаха, че не желаят да поемат отговорността на първата политическа сила
22 ноември 202409:22
ДБ преди петия опит за избор на председател на НС: Няма да подкрепим Силви Кирилов
22 ноември 202409:26
Биков за избора на председател на НС: Докато всичко не е изяснено, е по-добре да си стоим в тази ситуация
22 ноември 202409:41
Радостин Василев разкри как МЕЧ ще гласува днес в 51-вото НС
22 ноември 202408:50
Цвета Рангелова: Ще подкрепим Силви Кирилов, ако нашият кандидат Петър Петров не отиде на балотаж
22 ноември 202408:59
Тошко Йорданов за кандидатурата на Силви Кирилов: Ако БСП го решат, ще постъпят умно и отговорно
22 ноември 202409:52
БСП кани на разговори ПП-ДБ, „Възраждане“, АПС, ИТН и МЕЧ
22 ноември 202410:43