МЗ дава областната болница във Враца на прокуратурата

  • 05 октомври 2017 19:29

  • 5125
  • 0
МЗ дава областната болница във Враца на прокуратурата
© Gettyimages

Министерството на здравеопазването изготвя доклад за нарушенията в областната болница във Враца, който ще бъде даден на прокуратурата.

"Държавата прави всичко възможно за спасяването на областната болница във Враца", увери здравният министър Николай ПетровНиколай ПетровНиколай Петров е министър на здравеопазването до 30 октомври 2017 г. Той е роден  на 29 август 1959 г. по рано днес по време на редовното заседание на здравната комисия.

Днес във Враца се проведе и протест заради тежкото финансово състояние на болницата. Медиците са готови да подадат оставки, а днес ги подкрепиха и гражданите с блокада на пътя.

„Ще им преведем авансово субсидията, която ние имаме право да плащаме - за спешност и отдалеченост. Това не са много пари обаче. Ние нямаме законовото право да дадем под каквато и да е форма други средства”, изтъкна министърът. „Ние ще осигурим минималната медицинска грижа, нея ще я има – спешно, хирургично отделение, вътрешно отделение, родилно и детско”, увери той. „Ще се борим, както го правим с ловешката болница, тази болница във Враца да я запазим и да я има”, каза още Николай ПетровНиколай ПетровНиколай Петров е министър на здравеопазването до 30 октомври 2017 г. Той е роден  на 29 август 1959 г..

По думите му задълженията на МБАЛ „Христо Ботев“ може да достигнат и над 20 млн. лв. „Обявените към момента близо 14 млн. лева дългове са само главници. Когато към тях се добавят лихви, такси на частните съдебни изпълнители, съдебните такси, както и тези към адвокатите, то сумата ще отиде над 20 милиона. Договори са подписвани без да защитават по никакъв начин интересите на болницата. Фигурират наказателни лихви по 10%. Никой не може да издържи на това“, заяви още министърът на здравеопазването.

Проф. Петров определи практиките в лечебното заведение като тежки и порочни. Като пример той посочи, че на една малка площ във Враца са концентрирани три болници – областната много профилна болница, частна, също многопрофилна, структура и още една болница, която е под наем в сградата на областната. Последната не плаща нищо за наем, тъй като договорът сключен с нея е за ремонти, за което от МБАЛ „Христо Ботев“ не са получили и стотинка.

„Получава се филтриране на пациенти в трите болници. Тежките и неосигурените случаи отиват в МБАЛ „Христо Ботев“, а „по-интересните“ – в двете частни болници“, обясни министърът на здравеопазването.

Министърът посочи и друго нарушение - за скенер, който може да бъде закупен за 300 хил. лева, е платен близо милион. Само за две години при един от предходните директори на болницата дълговете на лечебното заведение се увеличават от 3 млн. лв. на над 10 млн. лв.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
5125 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини