В УМБАЛ "Свети Георги" спасиха ръката на пострадалия при катастрофата на АМ "Тракия&q

  • 29 юни 2016 14:06

  • 7967
  • 1
В УМБАЛ "Свети Георги" спасиха ръката на пострадалия при катастрофата на АМ "Тракия&q
© Getty Images/Guliver

Две успешни изключително рядко правени у нас операции за реплантация на отрязана ръка извършиха в Отделението по спешна медицина на УМБАЛ „Свети Георги“. Пациентът е мъж на 47 години, който в понеделник, 27 юни, пострада при тежка катастрофа на автомагистрала „Тракия“, съобщават от лечебното заведение.

При инцидента, автомобилът, шофиран от пострадалия, е бил ударен от спукал гума ТИР. Лявата ръката на мъжа е била почти изцяло отрязана в средната част на раменната кост.

При транспортирането на пострадалия с линейка до УМБАЛ „Свети Георги“, макар че е бил адекватен и контактен, очакванията са били, че ще се наложи ампутация, тъй като са били напълно прерязани артериите, които осигуряват кръвоснабдяването на ръката. В момента ръката е топла и са налице артериални пулсации. Пръстите възстановяват подвижността си, следователно постепенно се връщат сетивността и двигателната функция на ръката, обясни д-р Румен Бацелов, ръководител на звено „Ортопедия и травматология“ в Отделението по спешна медицина на УМБАЛ „Свети Георги“.

В продължилата 2 часа първа операция на 27 юни, смесен екип от съдови хирурзи и ортопеди е успял да „пришие“ ръката и да върне нормалното функциониране на артерии, вени, сухожилия и мускули. Днес в продължение на 5 часа бе извършена втора операция за стабилизиране на костните структури на рамото посредством поставяне на импланти в раменната кост и предмишницата. Екипът от УМБАЛ „Свети Георги“, участвал в операциите, включва ортопедите д-р Румен Бацелов и д-р Николай Харалампиев от Звено „Ортопедия и травматология“ на Отделението по спешна медицина, съдовия хирург д-р Георги Христов от Клиниката по съдова хирургия и ангиология и анестезиолога д-р Надка Благоева от Клиниката по анестезиология и интензивно лечение.

Реплантацията е повторно свързване на напълно ампутирана част чрез възстановяване на артериалния приток и венозния отток. Като цяло, всеки пациент с ампутация, включваща горен крайник, е подходящ за реплантация, но идеалните „кандидати“ са хора с остра – от гилотинен тип, ампутация на палеца, на няколко пръсти, на дланта, китката и предмишницата, защото са минимално замърсени. При подобни инциденти, първата задача на дежурния екип е да опита да направи реплантация. Едва след като се изчерпят всички други възможности се пристъпва към ампутация, категоричен е д-р Бацелов. Той уточни, че благодарение на двете операции 47-годишният мъж ще възстанови ръката си и няма да се стигне до протезиране.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
7967 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар
:)

2016.08.31 | 13:01

1
Браво на лекарите, това е чудесна новина!

Добави коментар

Водещи новини