Стартира „Център за превенция на захарния диабет тип 2” в Александровска (снимки)

  • 30 април 2015 16:29

  • 1922
  • 0
Стартира „Център за превенция на захарния диабет тип 2” в Александровска (снимки)
©

В присъствието на зам.-министъра на здравеопазването д-р Адам Персенски, представители на Медицински университет – София и на всички ендокринологични катедри в страната в УМБАЛ „Александровска“ се откри иновативен „Център за превенция на захарния диабет тип 2 и усложненията му“, съобщиха от болницата.

Средства са набавени по Седма рамкова програма на Европейския съюз.

По данни на Българско дружество по ендокринология, захарен диабет тип 2 (ЗД2) у нас имат 7,63% от населението ≥ 20 г. От тях 3/4 са диагностицирани, а ¼ имат заболяването, но не знаят това. С предиабет (кръвни захари между нормата и диабета) са 3,7% от населението ≥ 20 г.

Диабетните усложнения са тези, които водят до инвалидизация и намаляват продължителносттта на живота. Те започват и се развиват безсимптомно още преди да бъде поставена диагнозата диабет, а много често стават причина за откриването на заболяването.

Диабетна ретинопатия е налична при 21% от пациентите още в момента на поставяне на диагнозата ЗД2. Тя е водеща причина за слепота при хората на възраст 40–74 години. Диабетна нефропатия имат 18% от пациентите в момента на диагностициране на диабета.

Тя е водеща причина за терминална хронична бъбречна недостатъчност. Диабетна невропатия е налице при 12% от пациентите при поставяне на диагнозата ЗД2. Тя е най-честото диабетно усложнение, засягащо приблизително 70% от пациентите, водеща причина за нетравматични ампутации на долен крайник.

Сърдечно-съдовите заболявания са причина за фатален край при 75% от хората със ЗД2. Много по-чести са артериалната хипертония, дислипидемията (нарушен мастен профил), исхемичната болест на сърцето, мозъчно-съдовата болест.

Ръководителят на проекта за България – проф. Здравко Каменов, изрази мнение, че всички тези данни недвусмислено показват необходимостта от ранен скрининг за откриване на рисковите лица за развитие на заболяването и провеждането на профилактична дейност, както и за откриване на лицата с безсимптомно протичащо вече заболяване, при които да се започне своевременно лечение за недопускане или отсрочване на усложненията му.

Новият превантивен център в „Александровска” разполага с най-модерна апаратура за ранна диагностика на диабета и неговите усложнения, за обективизиране на съдовите промени в различните етапи на атеросклеротичния процес, ендотелната дисфункция, автономната и соматична невропатия, промените в ретината и др.

„Независимо, че дейността е фокусирана върху ЗД2, в хода на проекта ще бъдат диагностицирани и затлъстяване, артериална хипертония, дислипидемия и други рискови фактори и заболявания, свързани с метаболитния синдром. След широкомащабна скринингова дейност, ще бъдат идентифицирани най-високо-рисковите лица за развитие на ЗД2 и те ще бъдат включени в тригодишна програма за профилактика, базирана на промяна в стила на живот и хранене и приложение на медикаменти.” – уточни проф. Каменов.

В хода на дейността предстои да бъде разкрит и кабинет за диагностика и лечение на диабетно стъпало със специализирана манипулационна за обработка на диабетните рани. Съдовите промени при диабетното стъпало ще бъдат обект на диагностични и терапевтични процедури в разкрития в клиниката по кардиология в болницата център за вътресъдови интервенционални процедури с оглед подобряване на кръвоснабдяването.

На екипен принцип в диатностично-терапевтичния процес ще участват и невролози, хирурзи и други специалисти на най-високо ниво, с които УМБАЛ „Александровска” разполага. Освен за лежащо-болните, кабинетът ще обслужва и амбулаторни пациенти.

Последвайте канала на

1922 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини