Неосигурените пациенти в големите софийски болници скочиха с 50%

  • 02 септември 2013 06:49

  • 1566
  • 2
Неосигурените пациенти в големите софийски болници скочиха с 50%
©

С до 50% са се увеличили неосигурените пациенти в големи столични болници, алармираха "Труд" директорите им. В "Пирогов" болните без осигуровки през 2011 г. са били 285 души, те са донесли загуба от 260 000 лв. През 2012-а вече са 426 болни, за чието лечение са дадени 411 000 лв.

"А за първите шест месеца на тази година са 303-ма или ръстът им е от 42%, за които са похарчени 267 000 лв.", посочи доц. Стоян Миланов. Той подчерта, че са свикнали с подобни пациенти, повечето от които са клошари и алкохолици. "В момента в "Пирогов" буквално живее една незряща пациентка с диабет и много усложнения. Тя съжителства с мъж, който обаче сменил ключалката на апартамента и няма кой и как да я прибере, а ние не знаем какво да направим", разказа доц. Миланов.

В Първа градска ръстът на неосигурените т.г. е от 27%. "През 2011-а те са били 27 души, през 2012-а са 110, а за първото шестмесечие т.г. вече са 70", заяви директорът д-р Цветомир Димитров. С 10 % повече пък са приетите без платен "данък" здраве в Пета градска болница, каза шефът д-р Борил Петров.

"По-голяма част от тях са българи, които редовно злоупотребяват с алкохола. За съжаление те са между в групата 30-60 г., рядко са над 70 г.", посочи д-р Петров. Ако тези пациенти имат роднини, които работят, лекарите ги карали да им покрият дължимите вноски. Но, ако приетият е бездомник, болницата просто трупала поредния дълг от неосигурен. "Най-често тези пациенти посягат към чашката заради проблем в семейството, загуба на близък или неразбирателство с приятели", добави шефът на Пета градска.

Той разказа, че тези хора започвали да пият от сутринта, а тъй като нямат пари, купували спирт от аптеката. Той обаче им причинявал цялостно увреждане на организма. "Лечението, което се налага, е много скъпо. Понякога разходите ни стигат 500-1000 лв. на ден, а ние трябва да ги изпишем стабилизирани, т.е. терапията им продължава дълго време", подчерта д-р Петров.

Тези болници разполагат с изолатор (самостоятелни стаи със санитарен възел), в който първо бездомните пациенти се хигиенизират и след това започва лечението им, ако не е спешно. "Т.е. къпем ги, храним ги, лекуваме ги и чак тогава ги пускаме...", казаха директорите." А в спешното отделение на столичната “Св. Анна” вече всеки трети приет е неосигурен.

Това прави по над 200 души седмично. "Става дума за роми и дошли от провинцията пациенти, някои от които дори нямат паспорти", съобщи директорът на лечебното заведение д-р Димитър Димитров. И добави: "Ако тези болни имат роднини, колегите се свързват с тях и ги молят да платят осигуровките на лекуваните. Ако нямат, пишем писма на общините, от които са тези пациенти, и чакаме да ни покрият разходите. Само, че кога платят, кога - не... Време е държавата да поеме своя ангажимент и да ни разтовари от несвойствената роля, с която ни е натоварила - да се грижим и за неосигурените".

Последвайте канала на

Novini.bg
1566 2

Свързани новини

Коментари 2

Добави коментар
БУТАЧА

2013.09.09 | 21:17

2
ХРАНИ КУЧЕ ДА ТЕ ЛАЕ
Dj_69

2013.09.09 | 21:17

1
ОТЛИЧНО ! С непрекъснати здравни осигуровки сам от раждането ми и вчера за пореден път ПЛАТИХ ПРЕГЛЕД, ВИДЕОЗОН И ИЗСЛЕДВАНИЯ ; три ГОДИНИ МОЛЯ ЗА НАПРАВЛЕНИЯ И ВСЕ НЯМАЛИ. Скапана българска, анархична система.

Добави коментар

Водещи новини