Здравният министър: Няма да бъдат вземани решения "на тъмно"

  • 18 април 2013 12:02

  • 1976
  • 1
Здравният министър: Няма да бъдат вземани решения "на тъмно"
©

Асоциацията за закрила на пациентите в България развива много активна дейност. Всички управляващи органи казват, че в центъра на здравеопазването е пациентът. Дали това на практика е така, е съвсем друга тема. Това каза на пресконференция по повод Световния ден на пациента министърът на здравеопазването проф. д-р Николай ПетровНиколай ПетровНиколай Петров е министър на здравеопазването до 30 октомври 2017 г. Той е роден  на 29 август 1959 г..

В края на краищата всички сме пациенти и нещата, които се правят в перспектива, касаят всички нас, добави той. Имаме много добри контакти с всички национално представени пациентски организации. Неслучайно стартирахме Обществения съвет към Министерството на здравеопазването и въпреки предвидения график за срещи веднъж месечно, имаме три срещи за три седмици. На този ден пожелавам да бъдем здрави, позитивни и конструктивни, защото една система не може да бъде изградена само от един човек. Трябва да се тръгне от проблемите и да се стигне до решенията. Декларирам, че докато съм на този пост, няма да има решения, взети на тъмно. Дали ще бъдат приети от всички, е друг въпрос, но решения на тъмно няма да бъдат вземани, подчерта здравният министър. Той съобщи, че очаква предложенията на работната група за подобряване работата на интензивното лечение. Работната група по т.нар. Наредба 40. Ще бъдат прецизирани изискванията към болниците, които осъществяват интензивно лечение, за сключване на договор с НЗОК.

Ако се плаща там, където реално се извършват интензивни грижи, цената на клиничната пътека може да се увеличи двойно, каза министърът на здравеопазването. Той предлага да не се плаща един месец за интензивни грижи на болница, която отчита нереална дейност в интензивното лечение. Ако болницата продължава да отчита нереална дейност, ще се извършват строги проверки на място и ще се плаща за толкова пациенти, колкото бъдат открити в отделението по интензивни  грижи, допълни Петров. Не винаги сме екзактни, каза министър Петров в отговор на въпрос дали подозира, че липсва реален отчет на пациентите, за които са положени интензивни грижи. Предстоят промени в нормативната уредба, засягаща извършването на интензивно лечение, критериите, на които трябва  да отговарят клиниките и отделенията, в които се извършват,  унифициране на обема дейност, който се извършва в тях, допълни  министър Петров. Той уточни, че критериите няма да бъдат  драстично завишавани, така че по-малките болници да не могат да  отговорят на тях и зза да не се получи концентрация на  интензивно лечение само в няколко големи болници. Промените се налагат поради намаляване почти двойно на заплащането от страна на Здравната каса, след като от началото  на тази година интензивното лечение се плаща от Касата, а не от  Министерството на здравеопазването. 

Пламен Таушанов от Асоциацията за закрила на пациента заяви, че очаква следващото правителство да приеме закон за пациента, както и да бъде създаден фонд за обезщетяване на пациентите. Той призова законът да бъде приет още в първите месеца на кабинета и не повтаря и "претопля" стари неща от Закона за здравето, а да постави пациента в "едни по-други условия".

Представители на пациентски организации се обединиха около меморандум за приоритетите в  здравеопазването за 2013 год. и за следващите пет години. Документът ще бъде връчен на министър Петров и на Министерския съвет.

Последвайте канала на

Константин Тодоров
1976 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар

2013.04.18 | 12:47

1
само под масата

Добави коментар

Свързани видеа

Свързани галерии

Водещи новини