Трябва да следваме златно правило 20/20 за здрави очи

  • 02 октомври 2024 12:49

  • 509
  • 0
Трябва да следваме златно правило 20/20 за здрави очи
© Novini.bg/ Canva

Над 2 милиарда души живеят със зрителни увреждания, като 1,1 млрд. от тези случаи биха могли да се предотвратят с ранна диагностика. Прогнозите показват, че до 2050 г. половината от световното население ще бъде с увредено зрение.  

"Темата безкрайно много ни вълнува и имаме специална платформа, насочена към предоставяне на най-актуална медицинска информация. Една от съществените теми, които третираме, е именно очното здраве. Най-важното е, че ако ние бихме се профилактирали навреме, половината от тези хора или ще избегнат дадено заболяване, или ще го отсрочат във времето и развитието му би било по-бавно. Рано да бъде диагностицирано означава, че още родителите трябва да заведат бебенцето си на 6 месеца при педиатъра, който го наблюдава и да види, че абсолютно всичко със зрението е наред. След това идва възрастта от 2-3 години, когато е хубаво да се направи първият преглед при офталмолог. Тогава могат да се хванат мързеливото око и проблеми с акомодацията", заяви специалистът д-р Мария Трифонова в "България сутрин".

Всяко трето дете страда от късогледство, показва глобален анализ

По нейни думи е важно да се проверяваме за проблеми като сухо око, тъй като не мигаме достатъчно.

"Поради начина, по който живеем и работим и постоянното използване на дигитални устройства, се налага от по-ранна възраст да проследяваме чрез прегледи очното си здраве. Веднъж годишно е хубаво да се провери. Децата, ако е възможно, всичко, което приемат като информация, да е от телевизора. Защото тогава стойката ще е добра и очите по-малко ще се натоварват. Другият вариант е на бюро с компютър. Телефонът е най-лошият вариант. И възрастните трябва да следят зрението си поне веднъж годишно", призова д-р Трифонова чрез ефира на Bulgaria ON AIR.

Според нея очната хигиена също е много важна и трябва да мислим в каква степен сме натоварили очите и дали сме достатъчно внимателни към тях.

"Златно е правилото 20/20. Ако сме се взирали в екран 20 минути, след това поне 20 секунди да гледаме надалеч. Освен работа трябва и малко чист въздух. Безкрайно вярвам в добрата диагностика и в новата апаратура. Ако човек е съзнателен, по един лесен и нетравмиращ начин може да получи информация до каква степен има очен проблем. Много често се правят операции за корекция на зрението", коментира гостът.

Храненето е много важно с цел да приемаме достатъчно витамини, категорична е д-р Трифонова.

"Всички оранжеви плодове и зеленчуци са добри, защото съдържат каротин. Витамин Д е важен. Витамин А, витамин Е, когато не можем да ги приемаме през храната, е добре и отделно да бъдат използвани. В България сме щастливци, че имаме уникални центрове с добра апаратура и добре подготвени специалисти. Лошото е, че те са в по-големите градове", поясни тя.

10 октомври е Световният ден за превенция. Във връзка с това събитие два дни по-рано се организира форматът "Кутия за приказки", където от 18 часа в зала "Ариана" всеки, който иска да чуе интересни истории на пациенти, може да се присъедини.

Последвайте канала на

Радина Лазарова
509 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини