-
10 септември 2024 08:17
- 6217
- 2
Раничка на шийката на матката - с тази тема, която вълнува хиляди жени, започва новия сезон на подкаста на БНР - "В центъра на системата" .
Това е заболяване, което може да се предотврати с редовни прегледи при специалист. В много от случаите не става дума за злокачествено заболяване.
У нас не се провежда активна профилактика за болести на шийката на матката, а профилактичните прегледи не са достатъчи за диагностициране, проследяване и лечение на доброкачествени или злокачествени заболявания на шийката на матката при жените.
Защо е изключително важно изследването - цитонамазка?
"Раничка на шийката на матка е все по-често срещано и разпространено заболяване. Ракът на шийката на матката също се наблюдава все по-често и заема завидно високо място, за съжаление, сред онкологичните заболявания, съобщи за БНР д-р Йован Даскалов – началник на АГ Отделението в УМБАЛ "Софиямед".
"Най-сериозният проблем по отношение на болести на шийката на матката е, че нямаме профилактика. Българинът като цяло забравя какво е профилактика и има ли тя почва у нас. За съжаление всеки от нас ходи на лекар, когато вече е има проблем, болка, кървене, когато има изразен дискомфорт, когато е нарушена нормалната физиологична функция към дадения момент.
Затова и жените трябва да ходят на профилактични прегледи, което обаче веднъж годишно е един критичен минимум, тоест, това е ок, когато пациентът пациентът физиологично е здрав, няма нищо анормално в неговата находка. Когато обаче пациентката имат образно казано "раничка на шийката на матката" тогава се правят изследвания на 3 месеца, на 6 месеца, на 9 месеца - тоест един период, който показва, според диагнозата и състоянието на жената, колко често трябва да се преглежда.
Раничка на шийката на матката се установява още при един рутинен преглед. Самото изследване цитонамазка е изключително важно. Защото колкото и да е въоръжено окото, било с очила, с апарат, едно е да видят по този начин нещата, друго е да се вземе материал и той да се изпрати за патохистологично изследване. Тогава патохистологът го маркират по определен начин, прави оцветяване, това е един технологичен процес, който изисква време.
Тоест не може веднага да има резултат. Цитонамазката се прави по определен начин, те ги оглеждат внимателно определената група клетки и се описва състоянието. Защо? Защото една раничка може да не я видим с просто око на самата шийка, въпросната раничка може да е в канала на шийката и това е нещо, което ние няма как да го видим. Затова профилактиката е много важна, и цитонамазката е много важно изследване, двете изследвания вървят ръка за ръка - преглед и изследване, категоричен е д-р Даскалов.
Той поясни, че при установяване на анатомична промяна на шийката се включват препарати за оцветяване на тъканта на шийката на матката, за да се установи дали има промяна в самите клетки. Ако те остават неоцветени, това означава, че там имаме проблем. След това може да се приложи и биопсия, която пък чрез изследване на парче тъкан от мястото може да покаже дали става дума за предракови състояния, дали е рак, какъв е видът и структурата, какво трябва да бъде последващо лечение, допълни акушер - гинекологът.
"Промяната на самата шийка не е задължително да бъде със злокачествено заболяване. Това може да е вследствие на възпалителна компонента, на патогенни микроорганизми, на лоша лична хигиена. Затова когато имаме такава промяна, най-важно е да се установи причината за това. Тогава се пускат микробиологични изследвания, изследва се има ли достатъчно количество лактобацили, които са защитната бариера на влагалището. Те са защитната стена.
Голяма част от ранички на шийката на матката могат да бъдат и вследствие на хормонален дисбаланс. Тоест не всяка ранична стига до горене. Ако са хормони, изследват се, дават се на пациента тези, които са липсващи, за да може да се възстанови тази тъкан.
Рисковите групи са полово активните пациенти. А при тях все по-често се наблюдава човешкият папилома вирус, който сам по себе си, не дава никаква симптоматика. И когато това се установи, вече има изразена клинична картина. И често е в напреднала фаза на самия вирус.
При опити за забременяване, не трябва да се провежда никакво лечение. Когато то приключи, се прави един рутинен преглед, за да се види, че шийката е добре. За съжаление, част от злокачествените заболявания на шийката на матката са хормонозависими. Тоест една бременност може да ескалира това състояние, може да го подхрани. Това е в случаите на злокачествено заболяване.
При доброкачествена промяна на маточната шийка тя се наблюдава внимателно, може да има бременност без проблем, само се следи към периода на раждането, поясни д-р Даскалов.
По думите на д-р Даскалов, преди изгарянето винаги се започва с медикаментозна терапия, като ако става дума за промяна на тъканта вследствие на човешкия папилома вирус, тогава се пациентката приема антивирусен препарат дълго време, ако е вследствие на патогенен вирус се прилага антибиотична терапия, може да се наложи да се увеличи броят на латкобицилите.
Изгарянето на променената тъкан може да стане чрез температура, чрез химични елементи, чрез лазер. Към това се преминава, когато има доброкачествена промяна на самата тъкан, а ние трябва да я възстановим. Тази тъкан се замества със здрава тъкан, допълни д-р Йован Даскалов.
"Интервенцията е безопасна, безболезнена, амбулаторно се прилага, има лек дискомфорт, но не се налага упойка. Ако се налага, може да се постави местна упойка, която притъпява самото усещане.
Но съм имал и случаи, в които пациентка е неглижирала своето състояние с 6 - 7 години, независимо, че колегата им е обяснил, че имат раничка на шийката на матката, това е въпрос на личната ни отговорност и на профилактични прегледи, след които да се провежда наблюдение, обобщи д-р Йован Даскалов.
Д-р Даскалов препоръча да нямаме безразборни полови контакти, да имаме висока лична хигиена, добър начин на живот и балансирано хранене. А когато се забележи промяна във физиологията и има оплаквания, веднага да се посети гинеколог.
Последвайте канала на
Свързани новини
Левски с офанзива за национал през зимата
Обявиха Александър Везенков за най-добрия играч извън НБА
Срещата на шефовете на Манчестър Юнайтед, която продължи над седем часа, приключи
Григор пребори корав австралиец за осминафинал в Шанхай
Проблеми за Северна Ирландия за мача с нашите
Иниеста направи финална равносметка на кариерата си и разкри плановете за бъдещето си
Коментари 2
Добави2024.09.10 | 08:36
Добави коментар
Водещи новини
МО стартира процеса по замяна на системите за ПВО на Българската армия
08 октомври 202418:21
Властта погна индустрията за стари задължения с изтекла давност
08 октомври 202418:03
Д-р Гергана Николова: При грипа има внезапно рязко начало, при COVID нещата вървят по-бавно и постепенно
08 октомври 202421:35
Джигит помете полицай, качи го на капака и го вози един километър
08 октомври 202418:39
Владимир Тодоров: Има фрапиращи повтаряеми катастрофи, 5 участъка от АМ "Тракия" са с аквапланинг, завали ли - пак ще има загинали
08 октомври 202419:06
Водещите новини! Македонците можели да впишат българите в Конституцията, когато влязат в ЕС, в момента – не. Чужденци счупиха бариерата пред президентството
08 октомври 202419:16
Израелски удар порази жилищна сграда в предградие западно от столицата на Сирия
08 октомври 202422:34
Екстремните валежи през септември по целия свят са предизвикани от почти рекордни горещини
08 октомври 202419:36
Big Brother се завърна: Кои са новите съквартиранти в най-известната къща?
08 октомври 202422:22
2024.09.11 | 09:31