Омикрон причинява по-малко дълъг КОВИД от другите варианти на коронавируса

  • 17 юни 2022 07:19

  • 948
  • 0
Омикрон причинява по-малко дълъг КОВИД от другите варианти на коронавируса
© Novini.bg/Canva

Вариантът Омикрон на коронавируса е по-малко вероятно да причини дълъг КОВИД, отколкото предишните варианти, показва първото рецензирано проучване по рода си в Обединеното кралство, съобщи  Ройтерс.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33060

Изследователи от Кралския колеж в Лондон установиха, че вероятността за развитие на дълъг КОВИД след заразяване са били с 20 до 50 % по-ниски по време на вълната от Омикрон в Обединеното кралство в сравнение с разпространяването на Делта. Тази стойност варира в зависимост от възрастта на пациента и времето на последната му ваксинация.

Дългият КОВИД, който включва продължителни симптоми, вариращи от умора до "замъгляване на мозъка", могат да бъдат изтощителни и да продължат седмици или месеци. Все повече се признава за проблем на общественото здраве и изследователите се надпреварват да разберат дали Омикрон представлява толкова голям риск от продължителен КОВИД, колкото предишните  доминантни варианти. 

Изследването на Кралския колеж се смята за първото академично изследване, което показва, че Oмикрон не представлява толкова голям риск за дълъг КОВИД, но това не означава, че броят на пациентите с дълъг КОВИД е намалял, заяви екипът.

Въпреки че рискът от дълъг коронавирус е бил по-нисък по време на Oмикрон, още хора са били заразени, така че абсолютният брой на страдащите сега е по-голям.

Водещият изследовател д-р Клеър Стивс отбеляза, че това е „добра новина“, но призова да не се изваждат от употреба услугите в случай на дълъг КОВИД.

Службата за национална статистика на Обединеното кралство заяви през май, че 438 000 души в страната имат дълъг КОВИД, като инфекция с Омикрон представлява 24% от всички пациенти с дълъг коронавирус. Здравните власти също така заявиха, че рискът от продължителни симптоми след заразяване с Oмикрон е по-нисък, отколкото при Делта, но само при хората, получили двойна ваксинация.

Изследването  показва, че 4,5 % от изследваните 56 003 души по време на пика на Омикрон, декември 2021 г. - март 2022 г., съобщават за  продължителен КОВИД. Това е в сравнение с 10,8% от 41 361 души по време на вълната от варианта Делта, юни-ноември 2021 г. 

Въпреки че проучването, публикувано в списание „Лансет“,  сравнява Делта и Омикрон, д-р Стивс заяви, че предишната работа не е показала съществена разлика в риска от дълъг КОВИД между другите варианти.

Последвайте канала на

Повече за Коронавирус

corona
Радина Лазарова
948 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини