-
23 май 2022 12:11
- 2535
- 5
Маймунската шарка се регистрира във все повече страни по света. До момента са потвърдени повече от 80 случая в най-малко 12 държави. Заболели има в Съединените щати, Канада, Австралия, Израел и Великобритания.
При неизясненият хепатит при децата случаите също продължават да растат. Там при някои заболяването протича тежко и с много усложнения, като понякога се налага и чернодробна трансплантация.
Разговаряхме с проф. Тодор КантарджиевПроф. д-р Тодор Веселов Кантарджиев дмн, мзм, завършва Медицинска Академия - София през 1981 г., като и по двете теми. Той даде експертни съвети как да действаме в случай на което и да е от двете заболявания.
Маймунска шарка
„Името на шарката идва от това, че през 1959 г. е регистрирана за първи път сред маймуни в зоопарка в Копенхаген“, каза проф. Кантарджиев. Той уточни, че въпреки това маймуните рядко боледуват от това заболяване.
„Естествен резервоар са дребни гризачи, мишки и плъхове, като заболяването е характерно за Африка“, допълва професорът.
„Има два подвида на вируса при хората. При единият смъртността е 10%, а при другият тя е много ниска. Регистрираните до момента случаи на Запад са именно от втория вариант, генетично доказано е“, каза Кантарджиев.
Заразяването става при много близък контакт с болен, както и при интимен контакт. Може да настъпи заразяване и при контакт с дрехи, кърпи или предмети, докосвани от болен човек.
Заболяването протича по следния начин – от 7 до 14 дни след контакт се появяват първите симптоми. Те включват температура, болки в мускулите и гърба, главоболие и най-вече – силно зачервено гърло. „Важно е да знаем, че за разлика от едрата шарка, която се смята за изчезнала и е опасна за хората, при маймунската шарка има подуване на лимфните възли“, пояснява Кантарджиев.
„След това се появяват първите форми на обрив по кожата. Първо е червено петно, после то се надига над нивото на кожата, образува се мехурче с течност, което след време се пука. След няколко дни се появява коричка, а когато паднат коричките болният вече не е заразен“, каза Кантарджиев.
Експертът допълва, че за лечение се използва специален антивирусен препарат, като се прилага задължителна регистрация в РЗИ, проследяване на контактните и задължителна карантина от 21 дни.
„Трябва да се провежда засилен граничен контрол, да се избягва близък контакт с хора, които са потенциално болни, както и да се използват общи дрехи, кърпи и други“, допълни Кантарджиев.
Според професора причината заболяването да се разпространява на Запад в момента е, че хората започнаха да пътуват повече след коронавируса и не се пазят.
Неизясненият хепатит при деца
Проф. Кантарджиев коментира, че неизяснените хепатити не са нещо необичайно. „Имаме по няколко случая на година с хепатит, който не е причинен от петте хепатитни вируса. Обикновено се причинява или от хепатропни вируси, или от бактерии“, каза той.
При подозрение за новия неизяснен хепатит при деца, Кантарджиев каза, че има протокол от Центъра по контрол и превенция на заболяванията как да бъде установено заболяването с точност.
„При по-голямата част от хората заболяването минава и заминава. Изписват ги от болниците и чак тогава се обявяват пред масовите медии“, каза Кантарджиев.
При 10% от болните може да има усложнения. „Най-важно е родителите за следят за пожълтяване на кожата и лигавиците, урината потъмнява, а изпражненията стават бели като хума. Тогава задължително се отива при лекар, като болницата трябва да изключи петте хепатитни вируса лабораторно и да уведоми РЗИ“, каза Кантарджиев.
Последвайте канала на
Свързани новини
България се натресе на тим с куп играчи от Висшата лига за влизане в дивизия "В" на Лигата на нациите
Жребият в Лигата на нациите определи: ще има повторение на последните два изцяло европейски финала на световни първенства
Станислав Генчев: Бяха тежки дни!
11-те на Спартак (Варна) и Хебър
Илиан Илиев: Ирландците не бяха моят най-предпочитан противник
Дербито между Пирин и Добруджа остана без победител
Коментари 5
Добави2022.05.23 | 18:05
2022.05.23 | 14:25
2022.05.23 | 12:46
2022.05.23 | 13:08
Добави коментар
Водещи новини
Депутатите отново не се разбраха за председател на НС, мъките продължават в сряда
22 ноември 202414:01
Радостин Василев: Явно задкулисието ще се опита да направи пробив през БСП
22 ноември 202414:05
Костадинов за изстреляната от Русия ракета: Предупреждаваме за това от много време насам, би трябвало всички да сме тежко притеснени
22 ноември 202414:07
Унгарски министър обяви: България влиза и в сухопътния Шенген през януари догодина
22 ноември 202413:53
Премиерът Главчев: Служебният кабинет работи, за разлика от други институции
22 ноември 202414:27
Външно: България е срещу опитите за политическа употреба на Международния наказателен съд
22 ноември 202414:53
Cape Town Etc: Ружа Игнатова е жива и живее в Кейптаун
22 ноември 202413:22
Издирват дядо, отмъкнал забравени 300 лв. от банкомат в Пловдив
22 ноември 202415:04
Изстреляната по Днепър руска балистична ракета развила над 3773 м/сек
22 ноември 202414:49
2022.05.23 | 18:05