-
06 май 2022 09:06
- 1042
- 2
В глобален план броят на новите случаи на заразяване с КОВИД-19 и на смъртните случаи продължава да спада от края на март 2022 г., показва доклад на Световната здравна организация (СЗО), публикуван на 4 май. За последната отчетена в доклада седмица (25 април – 1 май) са регистрирани над 3,8 милиона случая и 15 000 смъртни случая, което се равнява на спад от 17% и 3% спрямо предишните седмици.
Според последния седмичен доклад на СЗО в Европа броят на новите случаи е отбелязал спад с 22%, а на жертвите – с 16%. Въпреки това 41% от общия брой на смъртните случаи по света за последния отчетен в доклада период са регистрирани в този регион.
Нарастване на седмичния брой на новите случаи обаче беше отбелязано в Африка (повишение от 31%) и двете Америки (ръст от 13%). В двете Америки това е довело и до нарастване на броя на смъртните случаи, макар и с по-малко от 1 процент.
Броят на смъртните случаи също нарасна с 69% в Югоизточна Азия, предимно поради забавяне в отразяването на смъртните случаи в Индия. Като цяло в региона е отбелязан 24-процентен спад на броя на случаите. В Индия обаче е отбелязано повишение с 40% на броя на новите случаи; в същата страна броят на починалите е нараснал с 273%.
В Западния Тихоокеански регион е отбелязан 20-процентен спад на броя на новите случаи и 8-процентен спад на дължащата се на КОВИД-19 смъртност. Показателите обаче са неравномерно разпределени сред страните от региона: 9 от тях са отбелязали повишение от 20% и повече, достигащо до +636% на Соломоновите острови. В същия регион Южна Корея е отбелязала 29% спад на броя на смъртните случаи. Понижението е обаче само с 3% в Япония, а Китай отбелязва 93% повишение на броя на случаите.
В Африка като цяло е отбелязан 56-процентен спад на броя на смъртните случаи вследствие на коронавируса, но броят на новозаразените е отбелязал най-големия ръст от всички региони, 31%. В Република Южна Африка, официално най-тежко засегнатата от КОВИД-19 страна на континента, където миналата година беше открит варианта Омикрон, новооткритите подварианти на Омикрон (БА.4 и БА.5) доведоха до нова епидемична вълна. Броят на заразените в страната отбеляза ръст с 50% за 24 часа спрямо предишния ден.
Потвърдено е, че тези подварианти и още един (БА.2.12.1) вече са достигнали и до Австралия. И трите варианта се определят от СЗО като “варианти, предизвикващи притеснения”, въпреки че засега няма достатъчно данни, за да се определи доколко тежко е предизвикваното от тях заболяване.
Към днешна дата СЗО е отчела над 513 милиона потвърдени случая на КОВИД-19 и над 6,2 милиона смъртни случая по целия свят от началото на епидемията. Поставени са над 11,5 милиарда дози ваксини срещу коронавируса.
Тези цифри обаче са подвеждащо ниски, показа нов доклад на Световната здравна организация (СЗО), огласен вчера. Данните, обявени в него, показват, че починалите с диагноза КОВИД-19 по света са близо три пъти повече от официално обявените.
Според тази най-изчерпателна досега оценка на глобалното въздействие на коронавирусната пандемия до края на 2021 г. в света са регистрирани 14,9 милиона смъртни случая, свързани с причиняваното от новия коронавирус заболяване. Официалният брой смъртните случаи, приписвани на КОВИД-19 и докладвани на СЗО за периода януари 2020 г. -декември 2021 г., възлиза на малко повече от 5,4 милиона, се казва в доклада.
Здравната агенция на ООН уточнява, че допълнителният брой включва не само хора, чиято смърт е свързана с коронавируса, но и починали заради липса на достъп до лечение, когато здравните системи са били претоварени със заразени с коронавируса.
Цифрата отчита и предотвратените смъртни случаи по време на пандемията, например заради по-малкия риск от пътни инциденти по време на локдауните.
Реалните числа са много по-големи от официално оповестените и заради неадекватното отчитане на броя на смъртните случаи в някои държави. Според СЗО близо половината от непреброените досега смъртни случаи са в Индия, където по данни на базираната в Женева агенция заради пандемията са починали 4,7 милиона души, главно в периода май-юни 2021 г. Официалните данни на Делхи за периода януари 2020 г. - декември 2021 г. показват около 480 хиляди смъртни случая, но те се оспорват от независими проучвания.
Някои страни, включително Индия, оспориха методологията на СЗО за изчисляване на броя на смъртните случаи. Те отхвърлят идеята, че е имало много повече смъртни случаи, отколкото са официално обявените, припомня британският в. “Гардиън”. Намирането на тези цифри “е от толкова голямо значение, за да разберем как трябва да се борим с бъдещи пандемии и да продължим да реагираме на тази”, подчертава Албърт Ко, специалист по заразни заболявания от департамента по обществено здравеопазване на Йейл. Решението на Южна Корея да инвестира в общественото здравеопазване след тежката епидемия от БИРС ѝ позволи да се справи с КОВИД-19, като регистрира близо 20 пъти по-малък брой на жертвите на глава от населението, отколкото САЩ, посочва той.
Събирането на по-точни данни от страна на СЗО може да помогне да се обяснят и някои неясни факти за тази пандемия, като например защо Африка изглежда един от най-слабо засегнатите региони, въпреки ниското равнище на ваксинация. Една от хипотезите за ниската смъртност в региона е, че не сме успели да преброим жертвите, подчертава Ко.
Подвариантите
Прекалено рано е да се каже дали новите подварианти могат да предизвикат по-тежко протичане на болестта от други подварианти, но първите предварителни данни показват, че ваксините продължават да защитават от тежко боледуване или смърт, заяви СЗО в сряда. Ваксинацията остава най-добрият начин за защита на хората, в комбинация с изпитаните здравни и социални мерки, отбеляза организацията на седмичната си пресконференция, като добави, че това е ясен знак, че “пандемията не е приключила с нас”.
Има обаче ясни изводи, които могат да се направят: първо, ваксинирането на най-малко 70% от населението на всички страни (и 100% от рисковите групи) е най-добрият начин да се защити живота на хората, да се избегне претоварване на здравните системи и да се намалят до минимум случаите на “дълъг ковид”. Достъпът до ваксини се е подобрил значително, но комбинацията от липса на политически ангажименти, финансови ограничения, проблеми с операционния капацитет и колебанията вследствие на подвеждаща или невярна информация, ограничава броя на желаещите да се ваксинират. СЗО призова всички страни да обърнат внимание на премахването на тези затруднения, допълва БТА.
Освен това извършването на тестове и проследяването на вариантите остава от критично значение, както показва откриването на новите подварианти в Южна Африка. В други страни на практика не се знае как мутира вирусът и не знаем какво ни очаква, предупреди СЗО.
Последвайте канала на
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?
Свързани новини
Нова болест, по-страшна от коронавируса: какво се знае за новата ситуация в Китай?
06 януари 202511:45
Пет години след началото на пандемията СЗО отново иска от Китай информация за произхода на COVID-19
30 декември 202422:37
COVID-19 създава клетки убийци, които атакуват тумори
20 ноември 202415:04
Изследване откри кръвни маркери, свързани със сърдечносъдови проблеми при дълъг Ковид
31 октомври 202422:40
В Кипър започва ваксинационната кампания срещу Covid-19 и сезонния грип
16 октомври 202408:06
Ръст на случаите на грип и COVID-19 в Гърция
15 октомври 202416:05
С новите варианти ваксини срещу JN.1 на COVID-19 са ваксинирани 11 983 желаещи
10 октомври 202408:53
Фантастично! Алберт Попов триумфира в слалома в Мадона ди Кампильо
Барса сломи Атлетик и е на финал, но и VAR помогна
Тотнъм нанесе едва втората загуба на Ливърпул от началото на сезона
Ланс си хареса още един футболист на ЦСКА - София?
Ужасяващ епизод с Бентанкур в първите минути на Тотнъм - Ливърпул
Спартак понесе ново разочарование в Европа
Коментари 2
Добави2022.05.06 | 09:57
Добави коментар
Водещи новини
Депутатите приеха на първо четене промените в Закона за съдебната власт
08 януари 202520:27
Депутатите приеха на първо четене и петте законопроекта за промени в ИК
08 януари 202518:55
Проф. д-р Пламен Киров: Вместо да изберат нов ВСС, депутатите внасят каскада от закони, за да спрат конкретен човек
08 януари 202518:07
Журналистът Стояна Георгиева: Борисов по-скоро не иска да прави правителство
08 януари 202519:04
Провалиха се преговорите за нов КТД в Столичния автотранспорт
08 януари 202519:52
АПИ има вина за катастрофата на АМ „Струма“, при която загинаха 45 души от Северна Македония
08 януари 202521:39
Водещите новини! Два пъти над нормата е замърсяването на въздуха в София. ЕК отговори на Тръмп, намекна за „съвместна отбрана между държавите от ЕС“
08 януари 202519:24
Огненият ад в Лос Анджелис: Бен Афлек е евакуиран, домовете на Том Ханкс и Стивън Спилбърг опустошени
08 януари 202518:16
Огромен крокодил разкъса многодетна майка
08 януари 202520:22
2022.05.06 | 10:08