Проф. Александрова: У нас има три подварианта на Омикрон

  • 13 февруари 2022 11:50

  • 1928
  • 6
Проф. Александрова: У нас има три подварианта на Омикрон
© Нова телевизия (архив)
Слушай новината Слушай новината

Вариантът Омикрон у нас не е самичък отдавна, говорим за три негови подварианта. Повече от 90% от случаите са с BA.1... Ще установим контрол върху това заболяване, то няма да бъде драмата, която беше в началото. И този вирус се включва в портфолиото на инфекциозните агенти, с които към момента съществуваме. Четирите коронавируса, които предизвикват настинки при човека, също не са толкова безобидни, когато се срещнат с хора с имунни дефицити и съпътстващи заболявания. Това поясни пред БНР вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова. 

Всичко по темата:
Омикрон - новият коронавирусен вариант 1298

Тя припомни казаното от Европейския център за контрол на заболяванията, че вървим към по-стабилна ситуация, но вирусът е все още тук и пандемията е все още жива. 

Има данни за протичане, по-леко, на клиничната картина при Омикрон, но този вариант може да предизвика сериозно заболяване. Протича по-леко, защото засяга по-ефективно горните дихателни пътища. Важна е имунната ни система. Не сме онези беззащитни хора, които за първи път се срещнаха със Sars-CoV-2, все пак са поставени над 10 млрд. доза ваксини, немалко хора са боледували, срещали са се с вируса. Няма съмнение, че всеки един от нас ще се срещне с вируса. Важното е да сме подготвени. В Дания и в Швеция, които са с висок процент ваксинирани, броят на случаите се увеличи, но това не доведе до драматично покачване на броя на хората в болница и на смъртните случаи. В САЩ, където ваксинираните са по-нисък процент, бяха отбелязани рекорден брой случаи, коментира вирусологът. 

Лъчезар Томов: Очаква ни втори пик на COVID вълната

Проф. Александрова подчерта, че трябва да се прави разлика между това да се инфектираме и това да боледуваме тежко. Според нея няма как да се знае дали ще се налага поставяне на нови - след третата доза, ваксини. И припомни, че при грипния вирус се налага ежегодно актуализиране на ваксината. 

Знаем, че коронавирусите не създават дълготраен и мощен имунитет. Вървим към усъвършенстване на ваксините, това също ще има значение, подчерта тя.

Проф. Александрова коментира и темата за напрежението в БАН заради ниското заплащане. По думите ѝ е важно да се обсъди мястото и необходимостта от наука, защото "всяко едно от нещата, които виждаме около себе си, е плод на сериозни научни усилия и на успех на науката". 

Кирил Петков обсъди с акад. Юлиан Ревалски проблемите, пред които е изправена БАН

Това, което трябва да бъде популяризирано, е необходимостта от науката. Няма как едно общество да върви напред, без да се инвестира в наука. Учените са тези, които могат да хвърлят моста към бъдещето. Фундаменталните научни изследвания са тези, които имат нужда от подкрепа от държавата, имат нужда от средства. Без наука сме беззащитни, сподели тя.

Последвайте канала на

Владимир Василев
1928 6

Свързани новини

Коментари 6

Добави коментар

2022.02.13 | 14:51

5
Таа мома не ни каза тея три варианта дали са ретроградни.

2022.02.13 | 21:12

6
ретрограден меркУpий да лапа
това е от днес

2022.02.13 | 14:06

4
тези хора(ако изобщо има такива) са записани починали от кромид: жена на 94 г. с онкологично, хронично хематологично и хронично неврологично заболяване; жена на 80 г. със сърдечно заболяване; жена на 78 г. със сърдечно заболяване; жена на 75 г. с диабет, хронично хематологично и сърдечно заболяване; жена на 75 г. с диабет, сърдечно и хронично хематологично заболяване; мъж на 84 г. с онкологично и сърдечно заболяване; жена на 83 г. със сърдечно заболяване и диабет; жена на 86 г. със сърдечно заболяване; мъж на 84 г. със сърдечно заболяване; мъж на 78 г. със сърдечно заболяване и диабет; мъж на 83 г. със сърдечно и хронично неврологично заболяване; мъж на 88 г., за когото към момента няма информация за придружаващи заболявания; мъж на 89 г., за когото към момента няма информация за придружаващи заболявания; мъж на 73 г. с диабет, онкологично и сърдечно заболяване; мъж на 80 г. с хронично бъбречно заболяване; мъж на 79 г., за когото в системата все още не са въведени придружаващи заболявания; мъж на 77 г. със сърдечно заболяване; жена на 77 г. със сърдечно заболяване; мъж на 86 г. със сърдечно заболяване; жена на 76 г. със сърдечно заболяване; мъж на 79 г. със сърдечно заболяване; жена на 79 г. със сърдечно и онкологично заболяване; мъж на 86 г., за когото към момента няма информация за придружаващи заболявания; жена на 91 г. със сърдечно заболяване; мъж на 80 г. със сърдечно заболяване; мъж на 88 г., за когото към момента няма информация за придружаващи заболявания. и така нататък... Всички тези хора(ако има реално такива) са над продължителността на живот с по няколко заболявания... Докога ще се правим на слепи и глухи за тоталната манипулация и лъжа, още колко години ????

2022.02.13 | 12:08

1
Джаба лъже и ще бъде обесена за това.
БОЖЕ колко

2022.02.13 | 13:42

3
хляб даде ковид на некадърниците
Кои

2022.02.13 | 13:42

2
Вещица мръсна......

Добави коментар

Водещи новини