Пробив в лечението на Алцхаймер

  • 19 септември 2021 16:54

  • 3449
  • 0
Пробив в лечението на Алцхаймер
© Pixabay

Проект за ново лекарство за пациенти с Алцхаймер показва интересни резултати и макар да е твърде рано за ентусиазъм, той би могъл да е пробив в търсенето на лечение за заболяването, съобщи АФП, цитирана от БТА.

"Резултатите са насърчаващи и са първа стъпка", каза Андреа Пфайфер, ръководител на стартъпа "АC Immune", който разработва терапия за болестта на Алцхаймер съвместно с фармацевтичния гигант "Рош".

Компаниите правят оценка на ефективността на проекта и обявиха първи положителни резултати в края на август, които все още трябва да преминат независима оценка и да бъдат публикувани.

Основната молекула в новия препарат - семоринемаб, действа по все още неприлаган начин на заболяването. През последните двадесет години неуспехите в намирането на лечение само се увеличават.

Новата молекула е насочена към унищожаване на плаките, които се образуват от бета-амилоидите в мозъка на пациента. Те са един от двата основни фактора за заболяването.

Тази посока в изследванията в търсене на терапия почти не е дала резултати, с изключение на терапията на "Байоджен", получила миналата година одобрението на американските здравни власти.

През последните няколко години специалистите търсят как да въздействат върху поведението на тау-протеините в невроните. При пациентите с Алцхаймер те се натрупват и водят до смъртта на нервните клетки.

В тази посока действа и проектът на швейцарския стартъп и "Рош". Той съдържа синтетични антитела, които трябва да разпознаят тези натрупвания на тау-протеини и да ги разрушат.

Учени изследват връзката между COVID-19 и болестта на Алцхаймер

В продължение на близо година лекарството е изпробвано върху пациенти с напреднала болест на Алцхаймер. Резултатите от изследването сочат, че спадът в когнитивните способности на приемалите експерименталното лекарство е почти наполовина по-малък, отколкото при пациентите, приемали плацебо.

За първи път се постигат такива положителни резултати от терапия срещу тау-протеините. Пред АФП невробиологът Люк Бюе подчертава, че това е едва втора фаза от тестовете на потенциалната терапия, върху ограничен брой пациенти. 

Последвайте канала на

Константин Тодоров
3449 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини