Горила се разболя от COVID-19, лекуваха я с антитела

  • 26 януари 2021 10:07

  • 453
  • 0
Горила се разболя от COVID-19, лекуваха я с антитела
© Getty Images/Guliver (архив)

Възрастна мъжка горила от зоопарка в Сан Диего, Калифорния, заразена с коронавируса, оздравя след приложено експериментално лечение със синтетични антитела, предадоха Франс прес и Ройтерс.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33060

Уинстън, 48-годишен представител на вида западна низинна горила, както и няколко други примата, дадоха положителна проба за вируса на 11 януари, по време на анализ на фекална материя, предаде БТА.

Признаци, че домашната ви котка кара COVID-19

Това е първият случай на естествено предаване на COVID-19 при човекоподобни маймуни. Заразата е предадена от асимптоматичен служител, който е носил ръкавици.

"Групата беше заразена с нов, силно инфекциозен вариант на коронавируса, който неотдавна беше идентифициран в Калифорния", се посочва в изявлението, направено от зоопарка в Сан Диего.

Дания изгаря труповете на избити заради коронавируса норки

Няколко горили показаха симптоми на лека кашлица, запушен нос или хрема и епизоди на летаргия.

Заради напредналата си възраст и влошено здравословно състояние, Уинстън е бил прегледан под упойка. Страдащ от пневмония и сърдечни заболявания, той е лекуван с коктейл от лекарства за сърце, антибиотици и моноклонални антитела.

Въпросните синтетични антитела, произведени в лаборатория и инжектирани интравенозно, имитират функционирането на имунната система след инфекция с коронавирус.

Лечението въз основа на "моноклонални" антитела беше одобрено през ноември в САЩ. През октомври то беше приложено експериментално на бившия президент Доналд Тръмп.

От зоопарка подчертават, че Уинстън е получил лечение, което не може да се използва при хора. Екипът, който полага грижи за него, вярва, че антителата са допринесли за способността му да преодолее болестта.

Известно е, че човекоподобните маймуни са податливи на човешки вируси като грип или варицела, поради близостта между двата вида. Човекът и шимпанзето, например, имат 98 процента сходна ДНК.

Лъвове в зоопарк преболедували коронавируса

Уинстън, доминиращ мъжкар, чийто вид е класифициран като застрашен, пристига в Сан Диего през 1984 г. Горилата ще навърши 49 години на 20 февруари. Уинстън е един от най-старите обитатели на зоопарка.

Последвайте канала на

Повече за Коронавирус

corona
Радина Лазарова
453 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини