-
18 януари 2021 12:38
- 436
- 1
В началото ваксините няма да стигнат в нито една държава, независимо колко богата е или колко добър организационен план има, коментира д-р Станимир Хасърджиев в предаването на Дарик радио „Специалистите имат думата“. По думите му през следващата една година ще могат да се покрият нуждите на половината от населението в световен мащаб.
Затова д-р Хасърджиев е категоричен, че първо трябва да се ваксинират групите, където е най-висока смъртността - хронично болните и възрастните хора, а не хората с рискови професии, както е заложено в нашата стратегия. При нас приоритетите са обърнати, което няма да спре бързо пандемията.
„Да се надяваме, че ще ваксинираме цялото население и ще постигнем 70% защита, за да се обърне кривата и да се спре броят на новозаразените, това е смело да се очаква. Такъв идеален вариант няма да има. Затова страгегиите на повечето държави са - след като не можем да ваксинираме всички хора и да спрем тази инфекция, можем да намалим смъртността и да намалим броя на хората, които ще се нуждаят от влизане в болница.
Как става това? Като видим в коя група смъртността е най-висока и стартираме от тях. Не ги питаме каква професия са, колко са богати, имат ли здравна застраховка, дали са от град или от село , а гледаме дали науката и статистиката ни показват някакви тенденции“.
Според д-р Хасърджиев безспорно е , че лекарите са изложени на равен риск с пациентите и с тях трябва да се започне, но когато се говори за други групи-учители, полицаи, професията не трябва да е критерий за ваксиниране.
Ще излекува ли Ковид-19 здравеопазването ни?
Надявам се времето и поуките от Ковид-19 не просто да ни излекуват, но и да ни помогнат да променим много неща. През последните месеци стана ясно и за глухите, че повече в тази държава не може с такова здравеопазване, категоричен е председателят на Националната пациентска организация. По думите му без добро здравеопазване, няма как да върви и икономиката ни.
По думите на д-р Хасърджиев страната ни не само, че е с най-нереформираното здравеопазване, но и най-скъпото - като процент от средствата за здравеопазване, които идват от нашия джоб, когато се разболеем.
„Нормалното е, когато си здрав да даваш повече пари, за да не е нужно, когато се разболееш, да си продаваш имота, за да те лекуват.Тук е точно обратното. Продаваме имоти, за да влезем в болница, обаче не се знае в каква. Нямаме стандарти и качество, за да знаеш дали в болница в София или в провинцията ще те лекуват по еднакви правила“.
Превенцията на заболяванията чрез намаляването на рисковите фактори.
Едно от решенията за намаляване на заболяванията и смъртността в другите държави са политиките за намаляване на вредата в различни области - от тютюнопушене, алкохол, до стреса на работното място, коментира още д-р Хасърджиев.
На 11-ти януари председателят на Национална пациентска организация се включи в изслушване на специалната Комисия за борба с рака към ЕК (BECA), на която се обсъждаха проблемите на онкоболните пациенти и преодоляването им, както и бъдещето на сигурната европейска политика за битката с рака. В панела „Права на пациентите, включително правото да бъдеш забравен, както и системи за здравеопазване, насочени към пациентите“, д-р Хасърджиев заяви, че при практическото прилагане на предложените политики за борба с рака в ЕС, е необходимо да се действа бързо и прагматично, за да имат желания ефект при диагностиката, лечението и грижата, включително и при превенцията и прилагането на стратегии за намаляване на вредата от рисковите фактори.
Пациентите не са длъжни да познават иновациите при лечението на коронавируса, при ваксините или иновациите при отказ на цигарите, а роля на лекарите е да ги информират и да им обяснят как да намалят вредата и рисковите фактори, допълни д-р Хасържиев в Дарик радио.
Роля на медицинската общност и на лекарите е да поднесат информацията на пациента по разбираем начин, така че той да разбере и сам да поиска да направи нещо, а не да му се сърдим, че не е дошъл на ваксина или че продължава да пуши от традиционните цигари, коментира д-р Хасърджиев.
Пример в това отношение са около 20% пушачите, които не искат или не мога да откажат цигарите. На тях трябва да им се предостави алтернатива за намаляване на вредата, а не да им обръщаме гръб, коментира Хасърджиев и даде пример със себе си.
„Аз съм от хората с много опити в отказването на цигарите.Много години не съм успявал и единственият начин, по който успях, е преди две години, когато ги заместих с тези иновативни продукти-бездимните. Като лекар следих какво се случва, защото и аз бях „Тома Неверни“, докато не видя научните данни. На практика всички жизнени показатели на човек през първия месец, който е отказал цигарите по този начин и е преминал на продукти с намален риск се доближават до жизнените показатели и лабораторни изследвания на хората, които тотално са спрели и не употребяват никакви продукти.Това стана ясно с времето.“
Моята препоръка не е хората да правят като мен.Нека си откажат цигарите, да спортуват, да се хранят здравословно. Но когато не могат, на помощ идва медицината, съвременните технологии. Ако не сме иновативни дори и в начина, по който поднасяме информацията на хората, начина, по който им предлагаме опция да се върнат към по-здравословен начин на живот, няма как да очакваме по-добри резултати, заключи д-р Хасърджиев.
Последвайте канала на
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?
Свързани новини
Изследване откри кръвни маркери, свързани със сърдечносъдови проблеми при дълъг Ковид
31 октомври 202422:40
В Кипър започва ваксинационната кампания срещу Covid-19 и сезонния грип
16 октомври 202408:06
Ръст на случаите на грип и COVID-19 в Гърция
15 октомври 202416:05
С новите варианти ваксини срещу JN.1 на COVID-19 са ваксинирани 11 983 желаещи
10 октомври 202408:53
Проф. Кантарджиев: COVID ваксина трябва да поставят хора над 65 години и такива с имунни дефицити
09 октомври 202420:32
Продължава засиленият интерес към ваксинирането срещу COVID-19 в област Ямбол
09 октомври 202414:59
Д-р Гергана Николова: При грипа има внезапно рязко начало, при COVID нещата вървят по-бавно и постепенно
08 октомври 202421:35
Илиан Илиев: Не беше красиво, но трите точки бяха важни
"Вабанк": Очакван ли бе успехът срещу Люксембург и ще се класираме ли за Лига "Б"
11-те на Англия и България при U19
Железния Майк се бори докрай, но победата отиде при Джейк Пол
Цели осем мача във Втора лига днес
Скандалът в Букурещ продължи и след мача, футболист на ЦСКА - София провокира румънците
Коментари 1
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Пеевски: От днес ДПС има само един лидер в мое лице
16 ноември 202414:11
Николай Денков разкри повече подробности за спора между Петков и Пеевски
16 ноември 202409:51
Ивайло Мирчев: Борисов пуска димки и не иска да забрави за Пеевски
16 ноември 202410:06
Павела Митова, ИТН: Борисов - премиер не е възможно при никакви обстоятелства
16 ноември 202409:57
Доц. Наталия Киселова: Не може да има премиер, без да бъде избран председател на НС
16 ноември 202410:13
Румен Радев: Азербайджан е надежден стратегически партньор на България
16 ноември 202410:24
Израел нанесе удари по южни предградия на Бейрут, след като издаде предупреждение за евакуация
16 ноември 202411:50
Психично болни нападат жени и деца в центъра на София
16 ноември 202410:19
Прогноза за времето
16 ноември 202412:50
2021.01.18 | 13:43