Пулмолог: Трябва да бъдем предпазливи в употребата на антибиотици

  • 12 ноември 2020 08:30

  • 3033
  • 1
Пулмолог: Трябва да бъдем предпазливи в употребата на антибиотици
© БНТ

При лечението на COVID-19 aнтибиотиците не трябва да бъдат прилагани прибързано. Това каза в сутрешния блок на БНТ пулмологът д-р София Ангелова. Както при всички вируси коронавирусът не се повлиява от тях и те трябва да бъдат вземани само по лекарско предписание. Тя отново напомни кои са няколкото стъпки при съмнение, че сме заразени.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33061

"В последно време това, което ме впечатлява, всеки се обажда и казва аз съм COVID положителен. Искам да отправя едно послание към всички тези хора - виждам изключително голямо напрежение на хората, паника и страх. Това, че си COVID положителен не си обречен, не значи че животът свършва. Хората оздравяват и се връщат на работа. Хората имат нужда от едно изясняване. Първото нещо е да останат вкъщи, да бъдат изключително спокойни и да приемат много течности, да проветряват дома си, да поддържат връзка с личния лекар и да приемат медикаменти по съвет на лекаря. Да се отпуснат да релаксират, да поставят тялото си в покой, което ще помогне за скъсяване на оздравителния процес. Оздравителният процес е до 14 дни. Хората искат бързо да оздравеят и притискат колегите. Тук става въпрос за борба с вирус, а не с бактерии и лечението не се повлиява от антибиотици. 70% от пациентите са получавали антибиотик, без да имат нужда", съветва д-р Ангелова.

Трябва да бъдем предпазливи в употребата на антибиотици, защото след това има опасност да остане антибиоточна резистентност, каза д-р Ангелова.

Д-р Гергана Николова: Не предписвайте сами на себе си терапия

Водещ симптом при 80% от хората е температурата, не се плашете от температурата. Много моля не се плашете от високата температура, тя е защитна реакция в борбата с вируса и че при висок температура вирусите загиват. Не трябва да бързаме да сваляме температурата. Към температурата може да се появи кашлица, а след това и задух. Единият вид задух е да не можеш да премеш пълноценно въздух, той е израз на паниката, на страха. Но когато има задух с повърхностно дишане, с накъсване на думите, този човек трябва да бъде прегледан и тогава да се прецени за болнично лечение. Това са 15% от заболелите и 5% са тези, които имат нужда от интензивни грижи.

Не всички болни губят обоняние, уточни д-р Ангелова. При някои се получава загуба, при други се получава много силна болка по кожата. Има хора, които имат само температура, която продължава до две седмици. Трябва да има търпение, всеки да настрои своя часовник, че заболяването протича до две седмици.

Според д-р Ангелова, хората, които са си направили антигенни тестове, би трябвало хората да се тестват и с PCR и да влязат в регистрацията на РЗИ.

 

Последвайте канала на

Повече за Коронавирус

corona
Novini.bg
3033 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар
saad

2020.11.12 | 09:13

1
Google плащаше между 16 000 и 32 000 долара на месец за цялата работа онлайн от дома. По-малкият брат беше безработен от три месеца и преди месец имаше чек за 32 475 долара. Тя работеше вкъщи четири часа на ден и доходите можеха да бъдат дори по-високи. И така започнах.===>>>Careerclub9.com

Добави коментар

Водещи новини