-
31 август 2020 13:47
- 494
- 0
Отслабването може да предотврати или дори да излекува диабета, според изследвания, представени на ESC Congress 2020, съобщава „Нюз Медикал“.
През 2019 г. приблизително 463 милиона души по света са имали диабет, от които по-голямата част (около 90%) е диабет тип 2. Диабетът удвоява риска от коронарна болест на сърцето, инсулт и смърт от сърдечно-съдови заболявания. Затлъстяването е основната модифицируема причина за диабет тип 2, а генетичната предусловеност е една от причините за голяма вероятност от развитие на заболяването.
Гените са причината да може в началото на живота да се определи кой има голям шанс да развие диабет, допълва БНР.
„Проведохме това проучване, за да разберем дали комбинирането на наследствен риск с текущия индекс на телесна маса (ИТМ) може да идентифицира хората с най-висок риск от развитие на диабет. След това усилията за превенция биха могли да се концентрират върху тези лица“, каза Брайън Ференц, главен изследовател и професор в Университета в Кеймбридж, Великобритания и Миланския университет в Италия.
Проучването включва 445 765 участници в британската Biobank. Средната възраст е 57,2 години и 54% са жени. Наследственият риск от диабет е оценен с помощта на 6,9 милиона гени.
Височината и теглото са били измерени при записване за изчисляване на ИТМ в kg/m2. Участниците са били разделени в пет групи според генетичния риск от диабет.
Участниците са проследявани до средна възраст от 65,2 години.
Тези в групата с най-висок ИТМ (средно 34,5 kg/m2) са имали 11 пъти повишен риск от диабет в сравнение с участниците в групата с най-нисък BMI (средно 21,7 kg/m2). Най-високата ИТМ група има по-голяма вероятност да развие диабет, отколкото всички останали ИТМ групи, независимо от генетичния риск.
"Констатациите показват, че ИТМ е много по-мощен рисков фактор за диабет, отколкото генетичното предразположение", каза проф. Ференц.
След това изследователите използвали статистически методи, за да преценят дали вероятността от диабет при хора с висок ИТМ ще бъде още по-голяма, ако те имат наднормено тегло за дълъг период от време. Те открили, че продължителността на повишения ИТМ не оказва влияние върху риска от диабет.
Проф. Ференц каза: "Констатациите показват, че повечето случаи на диабет могат да бъдат избегнати, като се задържи ИТМ под границата, която задейства абнормалната кръвна захар. Това означава, че за да се предотврати диабет, ИТМ и кръвната захар трябва да се изследват редовно. Усилията за загуба на теглото са критични, когато човек започне да развива проблеми с кръвната захар“.
„Възможно е също така да се излекува диабетът чрез отслабване в ранните етапи, преди да настъпят трайни увреждания“, допълни проф. Ференц.
Последвайте канала на
Свързани новини
Ботев 1:0 Лудогорец, ранен гол за "канарчетата"
Основна трансферна цел на Левски създава големи главоболия на Берое, сагата засяга лиценза на “заралии”
Голмайсторът на efbet Лига с любопитен трансфер, ето каква сума ще получи клубът му
Годината на ЦСКА - София - обзорът на Sportal.bg
30 години от "Златната топка" на Христо Стоичков: 30 факти за нея
Карлос Насар със "Спортен Икар" на годината
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Нуждата от редовно правителство с пълен мандат обедини ГЕРБ-СДС и ИТН
19 декември 202415:26
Главчев: Зеленски прояви пълно разбиране, ще подпишем, когато България е готова
19 декември 202415:37
Генералният секретар на НАТО пристигна на учебния полигон „Ново село”
19 декември 202417:14
Подлагат на детектор на лъжата близки и роднини на изчезналия Николай
19 декември 202416:23
Водещите новини! Искани имунитети; близо ли сме до кабинет и ще се случи ли споразумението с Украйна? (и още…)
19 декември 202413:35
Вдигнаха таксите в Медицинския университет във Варна с 2500 лева
19 декември 202416:30
Зеленски: Тръмп и ЕС могат да спрат Путин в Украйна
19 декември 202416:53
Накараха деца да гледат пресконференцията на Владимир Путин
19 декември 202416:42
Синоптици отсякоха: Такова чудо по Коледа не е било от 10 години
19 декември 202415:23