-
31 август 2020 13:47
- 494
- 0
Отслабването може да предотврати или дори да излекува диабета, според изследвания, представени на ESC Congress 2020, съобщава „Нюз Медикал“.
През 2019 г. приблизително 463 милиона души по света са имали диабет, от които по-голямата част (около 90%) е диабет тип 2. Диабетът удвоява риска от коронарна болест на сърцето, инсулт и смърт от сърдечно-съдови заболявания. Затлъстяването е основната модифицируема причина за диабет тип 2, а генетичната предусловеност е една от причините за голяма вероятност от развитие на заболяването.
Гените са причината да може в началото на живота да се определи кой има голям шанс да развие диабет, допълва БНР.
„Проведохме това проучване, за да разберем дали комбинирането на наследствен риск с текущия индекс на телесна маса (ИТМ) може да идентифицира хората с най-висок риск от развитие на диабет. След това усилията за превенция биха могли да се концентрират върху тези лица“, каза Брайън Ференц, главен изследовател и професор в Университета в Кеймбридж, Великобритания и Миланския университет в Италия.
Проучването включва 445 765 участници в британската Biobank. Средната възраст е 57,2 години и 54% са жени. Наследственият риск от диабет е оценен с помощта на 6,9 милиона гени.
Височината и теглото са били измерени при записване за изчисляване на ИТМ в kg/m2. Участниците са били разделени в пет групи според генетичния риск от диабет.
Участниците са проследявани до средна възраст от 65,2 години.
Тези в групата с най-висок ИТМ (средно 34,5 kg/m2) са имали 11 пъти повишен риск от диабет в сравнение с участниците в групата с най-нисък BMI (средно 21,7 kg/m2). Най-високата ИТМ група има по-голяма вероятност да развие диабет, отколкото всички останали ИТМ групи, независимо от генетичния риск.
"Констатациите показват, че ИТМ е много по-мощен рисков фактор за диабет, отколкото генетичното предразположение", каза проф. Ференц.
След това изследователите използвали статистически методи, за да преценят дали вероятността от диабет при хора с висок ИТМ ще бъде още по-голяма, ако те имат наднормено тегло за дълъг период от време. Те открили, че продължителността на повишения ИТМ не оказва влияние върху риска от диабет.
Проф. Ференц каза: "Констатациите показват, че повечето случаи на диабет могат да бъдат избегнати, като се задържи ИТМ под границата, която задейства абнормалната кръвна захар. Това означава, че за да се предотврати диабет, ИТМ и кръвната захар трябва да се изследват редовно. Усилията за загуба на теглото са критични, когато човек започне да развива проблеми с кръвната захар“.
„Възможно е също така да се излекува диабетът чрез отслабване в ранните етапи, преди да настъпят трайни увреждания“, допълни проф. Ференц.
Последвайте канала на
Свързани новини
Илиан Илиев: Не беше красиво, но трите точки бяха важни
Миньор (Перник) 1:1 Пирин, Запро Динев изравни
Англия 2:1 България при U19, обрат за англичаните
"Вабанк": Очакван ли бе успехът срещу Люксембург и ще се класираме ли за Лига "Б"
Железния Майк се бори докрай, но победата отиде при Джейк Пол
Заваляха голове в осем мача от Втора лига
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Пеевски: От днес ДПС има само един лидер в мое лице
16 ноември 202414:11
Бойко Рашков за скандала в НС: Седяхме си кротко, Пеевски започна да говори като адвокат на Борисов и намеси случая с неговия арест
16 ноември 202414:53
"Възраждане" покани всички партии в НС на разговор без ГЕРБ, "ДПС - Ново начало" и АПС
16 ноември 202414:32
Павела Митова, ИТН: Борисов - премиер не е възможно при никакви обстоятелства
16 ноември 202409:57
Доц. Наталия Киселова: Не може да има премиер, без да бъде избран председател на НС
16 ноември 202410:13
Румен Радев: Азербайджан е надежден стратегически партньор на България
16 ноември 202410:24
Израел нанесе удари по южни предградия на Бейрут, след като издаде предупреждение за евакуация
16 ноември 202411:50
Психично болни нападат жени и деца в центъра на София
16 ноември 202410:19
Прогноза за времето
16 ноември 202412:50