Код здраве: Революция в откриването на рак на простатата

  • 17 юли 2020 11:08

  • 3075
  • 2
©

В днешния епизод на „Код здраве“ водещата Радина Василева се среща с доц. Валерия Хаджийска от „Александровска“ болница, която подробно разказва за най-новия революционен метод за откриване на рак на простатата у нас. Любопитен факт е, че чрез него най-ранните предракови изменения на клетъчно ниво „светват“ на екрана на специалистите.

В България ракът на простатата е на второ място по честота веднага след този на белия дроб и представлява 17% от всички злокачествени заболявания

В първите си стадий не причинява болка или нарушения при уриниране, поради което е коварен и труден за разпознаване от пациента, ако не посети специалист за профилактично скринингово изследване. Ако обаче бъде открит в ранна фаза, може да бъде излекуван радикално. Именно в тази насока се включват и специалистите от „Александровска“ болница.

Новото хибридно изследване е вече добре познатият в България ПЕТ скенер – позитронно емисионна томография, комбинирана с компютърна томография, която съчетава възможностите не само на обикновената компютърна томография, но и молекулярните възможности на позитронно-емисионната томография. Новото в случая е, че се използва един нов радиофармацевтик, специфично насочен само към клетките на простатния карцином и неговите метастази. „Това е едно наистина голямо постижение, не само в нуклеарната медицина, но и в онкологията“, категорична е доц. Хаджийска.

За разлика от повечето останали малигнени образувания като рака на белия дроб, на дебелото черво,  на гърдата, които могат добре да бъдат визуализираме с универсалния туморотропен радиофармацефтик - маркираната глюкоза, която е разпространена навсякъде, то досега ракът на простата не можеше да се диагностицира с нея, не беше достатъчно специфичен.

„Сега в ръцете си имаме едно наистина мощно оръжие. Инжектирайки го в пациента, той отива точно там, където са раковите образувания, които експресират специални клетки на повърхността си, ние ги наричаме рецептори и се свързва само с тях. Така онагледяваме само простатния тумор и евентуално неговите метастази на много ранен етап“, разяснява началникът на Клиниката по нуклеарна медицина в болницата.

Пациентите, които могат да се възползват от новия подход, са преди всичко тези, които вече са били диагностицирани с рак на простатата, били са лекувани веднъж радикално и при които в един момент туморният маркер започва да се покачва, както и за онези, при които съвсем наскоро е открито заболяването и тепърва им предстои да преминат към следващия терапевтичен подход. Преди урологът да знае дали може да махне простата е добре да е наясно дали заболяването не се е разпространило и на други места в тялото. Именно това знание може да промени коренно терапевтичния подход. Новото изследване позволява в много по-ранен етап да се открият тези изменения, което може да спести близо година-година и половина за пациентите, спрямо другите досегашни методи.

„Много често наши пациенти се лутат до година-година и половина без да се разбере защо се покачва туморният маркер, без обикновените образни методи да могат да уловят това“, допълва доц. Хаджийска.

Специалистите, които са ангажирани с изследването, са много. Основна роля имат радиохимиците, които трябва да създадат контрастното вещество - въпросният галий 68 PSMA. След като премине редица тестове се инжектира на пациента. Процесът на инжектиране, изследване и последващ престой в болницата, отнема минимум 2-3 часа. За разлика от обикновения контраст, който често е противопоказен за пациенти с бъбречна недостатъчност или предизвиква алергични реакции, този нов радиофармацевтик няма описани странични ефекти. „Той е нов и за Европа и ние сме много горди, че успяхме да интегрираме тези нови технологии и в България. Отне ни над пет години, докато стигнем дотук и аз съм много благодарна на всички от „Александровска“ болница, които ми повярваха.

Инвестициите на болницата са големи за този проект“, допълва специалистът.

Другото голямо постижение за екипа й, както и за болницата е, че изследването се поема от НЗОК. За сравнение в чужбина себестойността му достига до 3000 евро, без разходите за престой и път.

Какво по-точно представлява методът, както и колко често и след каква възраст мъжете трябва да си правят скринингови изследвания, вижте във видеото:

Кой е днешният ни гост накратко:

 

Доц. д-р Валерия Хаджийска  е родена през 1982г. в гр.Дупница, където завършва с пълно отличие гимназия, а впоследствие през 2007 г. с отличие и МУ-София. Още по време на следването си проявява интерес към нуклеарната медицина като се обучава, участва и подпомага работата в Клиниката по нуклеарна медицина към УМБАЛ ”Александровска” . Придобива специалност по нуклеарна медицина през 2013г. и през същата година защитава дисертация на тема „Приложение на  нуклеарномедицинските методи за диагноза на уролитиазата и нейните усложнения”. От 2014г. е избрана за главен асистент към КЦНМЛМО към МФ-София. За сравнително кратък период от време (от 2008г. до 2016 г.) успява да развие изключително успешна научна кариера, като към момента е основен автор и съавтор в над 55 научни труда. Научните съобщения са приети в международни списания  с висок импакт-фактор, като European Journal of Nuclear Medicine and Molecular Imaging (4.53) и European Urology Journal (5,63).
Доц. Хаджийска, дм е редовен член на Българския Лекарски Съюз (БЛС), Българската Асоциация по радиология (БАР), Българското Дружество по Нуклеарна медицина (БДНМ) и Европейската Асоциация по Нуклеарна Медицина (EANM).

Гардероб водеща:

Ако тази тема ви е била интересна, но и полезна – абонирайте се за „Код здраве“ в:
iTunes
Spotify
Google Podcasts
Soundcloud
Overcast
Castbox
Pocket Casts
Както и през RSS
   

 

Последвайте канала на

Novini.bg
3075 2

Свързани новини

Коментари 2

Добави коментар
Токо

2020.07.17 | 16:21

2
Здравейте, има ли и във Варна възможност за това изследване?
нормално, няма коментари

2020.07.17 | 15:59

1
За плюещите постоянно родината си, в България никога е нямало, никога няма и никога няма да има нещо !!!

Добави коментар

Водещи новини