Болести излагат един на петима души по света на повишен риск от тежка форма на COVID-19

  • 16 юни 2020 14:47

  • 1297
  • 1
Болести излагат един на петима души по света на повишен риск от тежка форма на COVID-19
© gettyimages

Около 1,7 милиарда души - или 22 процента от глобалното население, рискуват да развият тежка форма на COVID-19 заради основни здравословни проблеми като затлъстяване и сърдечносъдови болести, съобщава БТА, позовавайки се на публикация в сп. "Лансет глоубъл хелт".

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33060

Новият коронавирус, отнел живота на над 430 000 души по света по време на първата пандемична вълна, влияе неблагоприятно върху пациенти със съпътстващи заболявания.

Според преброяване на Ройтерс починалите от COVID-19 във Великобритания са повече от официално съобщените

Експерти от лондонския Колеж по хигиена и тропическа медицина са анализирали глобален набор от данни за заболявания, включително диабет, белодробни болести и ХИВ, използвайки ги за да преценят колко хора са изложени на повишен риск от сериозна инфекция с COVID-19.

Изследователите са установили, че един на петима души имам поне един основен здравословен проблем, който го излага на повишена опасност. Въпреки че не всички от тях ще развият тежки симптоми на COVID-19, ако се заразят, изследователите отчитат, че около четири процента от глобалното население - близо 350 милиона души), вероятно ще се разболеят достатъчно сериозно, за да се наложи болнично лечение.

"Докато страните излизат от изолация, правителствата търсят начини да защитят най-уязвимите от вирус, който все още циркулира. Това може да включва препоръката към хора с основни заболявания да възприемат мерки за социално дистанциране, съобразени с нивото им на риск", казва ръководителят на изследването Андрю Кларк.

В съответствие с други проучвания за риска от COVID-19, авторите на настоящото отбелязват, че за възрастните хора опасността да се разболеят сериозно е по-голяма. При по-малко от пет процента от хората под 20-годишна възраст се наблюдава поне един основен рисков фактор, излагащ ги на повишена опасност от тежка форма на Ковид-19, в сравнение с две трети от индивидите над 70 години.

В страните с по-младо население има по-малко хора с поне едно основно заболяване. Рисковете обаче варират в глобален мащаб, показва анализът. Малките островни държави като Фиджи и Мавриций, например, имат сред най-високите проценти на диабет - известен рисков фактор за COVID-19.

Страните с най-голямо разпространение на ХИВ/ СПИН като Лесото също трябва да бъдат бдителни, отбелязват авторите на изследването. В Европа над 30 процента от хората - или над 231 милиона от населението на континента, имат един или повече основни здравословни проблеми, показва проучването.

Novini.bg ви дава възможност да следите актуалните данни за смъртоносния коронавирус в реално време:

Последвайте канала на

Повече за Коронавирус

corona
Мая Йорданова
1297 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар

2020.06.16 | 15:36

1
Затлъстяването не е хронична болест малоумници!!просто спрете да се тъпчите като прасета и спортувайте и се движете!!не може щото хората се насират от мързел и от преяждане да ми ги слагате рискови и че трябва целия свят да е заключен заради такива мързеливи свини!!вместо това забранете на тия да седят по цял ден и да се тъпчат като за последно!!

Добави коментар

Водещи новини