Пробите за заболяването Легионерска болест в Слънчев бряг са отрицателни

  • 22 август 2019 17:28

  • 1047
  • 1
Пробите за заболяването Легионерска болест в Слънчев бряг са отрицателни
© Pixabay

Пробите за заболяването Легионерска болест/Легионелоза, взети от хотел в Курортен комплекс "Слънчев бряг", преди началото на летния туристически сезон са отрицателни, съобщава Министерството на здравеопазването.

Ежегодно в Европа се регистрират по около 10 000 случая, като водещи страни по брой заболявания са Франция, Германия, Италия и Испания.

Заболяването засяга преди всичко хора в напреднала възраст, пушачи, с хронични белодробни болести, с компрометирана имунна система и/или с хронични заболявания.

Основните начини за заразяване са чрез инхалиране на легионелите с водни капчици от душови уредби, охладителни кули, декоративни фонтани, системи за охлаждане чрез водна мъгла и др.

Заболяването най-често предизвиква тежки пневмонии, като смъртността достига до 10 %. При диагностициране в начална фаза заболяването се лекува ефективно с антибиотични препарати.

Предпазните мерки включват поддържане на добра хигиена на водопроводни и душови инсталации, климатици с водна циркулация и други водни съоръжения. За целта се използва механично почистване, химични средства, дезинфекция с гореща вода (“термален“ шок). Всички тези мерки ежегодно се предписват от органите на общественото здраве и изпълнението им се проверява от здравните инспектори на РЗИ.

По отношение на конкретните случаи със съмнения за заразяване с инфекциозното заболяване Легионерска болест/Легионелоза, МЗ обръща внимание, че хотелите в Курортен комплекс „Слънчев бряг“ ежегодно подлежат на планов и извънпланов (по сигнали) контрол от РЗИ – Бургас, в това число и контрол за наличие на легионели.

Пробите, взети от конкретния хотел в Курортен комплекс „Слънчев бряг“ преди началото на летния туристически сезон 2019, са отрицателни.

В случай на съмнение за Легионерска болест на територията на страната, Регионалните здравни инспекции издават предписания с конкретни противоепидемични мерки (в това число да се извършва механично почистване на съоръженията и водоснабдителните системи и климатичните инсталации; да се извършва дезинфекция чрез хиперхлориране; да се провежда дезинфекция чрез „термален“ шок – с повишена температура на водата 70-80 градуса С; перманентно да се поддържат високи стойности на топлата вода и т. н.)

Последвайте канала на

Радина Лазарова
1047 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар
Мария

2019.08.22 | 23:22

1

ОЧЕВИДНО Е ЧЕ ТЪРСЯТ ПОД ВОЛА ТЕЛЕ РОДАТА. ЧОВЕКЪТ МОЖЕ ДА Е НАСТИНАЛ МОЖЕ ДА Е ХВАНАЛ ВИРУС И Е БИЛ ДИАГНОСТИЦИРАН С ПНЕВМОНИЯ.НЕ ТРЯБВА ДА ГИ СВИКВВАМЕ НА ЛЕСНИ ОБЕЩИТЕНИЕ ПОДАНИЦИТЕ НА КРАЛИЦАТА.МАИ СА СЕ СПЕЦИАЛИЗИРАНИ В ТОВА НО НЕ НАМИ!

Добави коментар

Водещи новини