-
29 май 2019 13:45
- 544
- 0
„Световната здравна организация не описва бърнаута като медицинско състояние, а като феномен, който засяга работното място. Това не е болест, а нещо, което придружава загубата на вдъхновение, на мотивация, токсичната среда на работното място“. Това коментира пред БНР, доц. Михаил Околийски, който управлява офиса на Световната здравна организация в България.
Повод за това става решението на Организацията синдромът на професионалното изчерпване да бъде включен официално в международната класификация на болестите и описанието му като хроничен стрес в работна среда, който не е бил овладян успешно.
„Често проблемите от работата се пренасят вкъщи. И когато у дома не се срещне разбиране, това влияе върху личните взаимоотношения. Това състояние рядко намира правилното отношение от страна на мениджмънта, на медицинските специалисти. Трябва да се търси решение под формата на екипна работа, да се намери смисъл извън работа, за да се избегне натрупването на негативно преживяване, което финишира много често в цинизъм към работния процес“, допълни доц. Околийски.
„Проблемът е свързан не с възрастта, а с културата на съответната компания. Независимо на колко години е, ако човек попадне в една токсична среда на липса на ясна работна задача, на влошени взаимоотношения, на нездрава конкуренция, на сплетни и интриги, то много бързо той може да прегори. Има много хора, които ходят на работа, функционират сравнително добре, но не са ефективни и само симулират присъствие. Това също е свързано с бърнаута и с наченки на депресия, защото много често бърнаутът е придружен с депресивни усещания“.
Доц. Михаил Околийски уточнява, че ако има такова психично страдание, човек може да излезе в болничен, но подчерта, че възстановяването не означава само известно време неработене или стоене вкъщи, а търсене на помощ от психотерапевт, например.
По думите му, ако проблемите на работното място не бъдат решени, то това временно отсъствие от работа би било безсмислено, защото не може човек само да работи върху себе си и после да се върне в средата, която усеща като блато, в която усеща страх от контактите си с ръководителите, в която изпитва неприязън към колегите си. Няма да има ефект.
Доц. Околийски цитира резултати от проучване, според които 30% от хората напускат работа заради загуба на мотивация вследствие на бърнаут. Той очерта и какво би помогнало на човек в ситуация на бърнаут: „Помага да се развие любопитство към другия, да се работи върху човешките взаимоотношения. Би трябвало хората да работят върху това да са дружелюбни, за да върви работата. Хобитата също. Но работенето само заради пари - ако изкарваш само пари без удовлетворение, е капан, бомба с часовников механизъм, която все някога ще избухне, защото ще стигнеш до границите си на смисъла и тогава има риск да пострадаш“.
Последвайте канала на
Свързани новини
СЗО погрешка обявила, че "бърнаут" е болест
29 май 201909:08
СЗО включи бърнаут в Международната класификация на болестите
28 май 201909:12
Над 270 членове на избирателни комисии починаха от преумора в Индонезия след ръчно преброяване на бюлетини
28 април 201920:42
130 години от рождението на Чарли Чаплин в Музея на хумора и сатирата
15 април 201909:27
Бърнаут остави полски град без полицаи
13 август 201813:39
Бърнаут изгаря 70 млн. лв. годишно
04 август 201819:22
Психологът Дора Добрева: За да не прегорите професионално, разделяйте работата от личния си живот
09 септември 202417:03
Бърнаут - модерната болест на амбициозните и перфекционистите
22 февруари 202408:08
Специалисти разкриха причината за кървавочервеното небе над Индонезия
24 септември 201916:54
Босът на Ботев (Пловдив) с първи коментар след новината за забраната му да влиза в България
На полувремето: Унгария 0:0 Германия, по-чистите положения дотук са за маджарите
ЦСКА напред в "Чалъндж къп" след драматичен "златен" гейм
Добра и лоша новина за националите преди мачовете с Черна гора
Ивайло Гоцев: Шансовете за мач Усик - Пулев са големи
Лигата на нациите на живо - Уелс обърна Исландия
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Илияна Йотова: Надяваме се на стабилно правителство, но не на всяка цена и на всички компромиси
19 ноември 202422:09
Томислав Дончев: Срещите ни с ПП-ДБ трябва да бъдат за формиране на управляващо мнозинство, а не церемония по екзорсизъм
19 ноември 202418:47
Тодор Тагарев: Владимир Путин отново се опитва да всее страхове
19 ноември 202422:00
Интересът на България във войната: суверенна Украйна, ЕС и НАТО да запазят единството си като основни гаранти за съществуващия световен мир
19 ноември 202419:01
Водещите новини! Осъдиха Костадинов за език на омраза във Фейсбук. Украйна за първи път извърши атака срещу руска територия с ATACMS (и още…)
19 ноември 202419:14
11-годишното дете е починало в софийското училище "Захарий Круша"
19 ноември 202421:06
Белият дом: САЩ няма да променят позицията си относно използване на ядрени оръжия, след като Русия свали прага за употреба
19 ноември 202419:25
Изкуственият интелект вече говори на български: хора от цял свят искат да дойдат в България, за да се занимават с най-високите технологии
19 ноември 202418:05
Рядка риба изплува на плаж в Калифорния - вещае цунами и земетресения
19 ноември 202420:07