Опасни болести дебнат в тревата - как да се предпазим? (аудио)

  • 12 април 2018 09:13

  • 14370
  • 2
Опасни болести дебнат в тревата - как да се предпазим? (аудио)
© Уикипедия

Настоящият период е преходен – свършиха типичните зимни респираторни вируси, не са започнали и типичните летни ентеровирусни инфекции. Това каза пред Novini.bg главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев.

По думите му скоро се очаква да започне разпространението на някои кърлежопреносими инфекции. Основното при тези случаи е да се борим с преносителите – дали ще са кърлежи, комари или гризачи, всички те разпространяват заболявания. Най-разпространените от тези заболявания в България са кърлежовите като Лаймска болест и Марсилска треска. От тях през годините имаме от 500-600 до над 1000 случая, което никак не е малко. За щастие, най-тежките кърлежопреносими заболявания като Кримска хеморагична треска са рядкост, но те са наистина много тежки, животозаплашващи, поясни д-р Кунчев.

Най-важното в случая е общините е да извършват необходимите дезинфекционни дейности – да бъдат направени обработки на големи площи. Това трябва да е направено навреме, с добри препарати и нееднократно. По този начин рискът намалява много, каза експертът.

Той предупреди, че когато отиваме на излет и риболов в райони с интензивно животновъдство, възможността за ухапване от кърлеж е голяма. Редно е, когато се приберем, да правим оглед на тялото, защото колкото по-бързо и по-чисто се свали кърлежа, толкова по-малка е вероятността за заразяване. Най-добре е кърлежът да бъде изваден от специалист – в лекарски кабинет. Няма проблем и сам човек да го свали, стига кърлежът да не е дълбоко впит. В първите няколко часа той е повърхностно впит - ако с леки движения го махме от кожата, без да го мачкаме и късаме, това е достатъчно, но все пак е препоръчително това да става под наблюдение на лекар, защото той може да прецени какъв е рискът и дали да се изписва антибиотична профилактика, каза още пред Novini.bg главният държавен здравен инспектор.

Последвайте канала на

Константин Тодоров
14370 2

Свързани новини

Коментари 2

Добави коментар

2018.05.08 | 21:10

2
Опасен и робски е животът за всички българи след преврата от 1989 год.когато измамиха народа и го ограбиха!

2018.05.08 | 21:08

1
Опасните болести се появиха след седесарския преврат 1989, преди това имаше здравеопазване. Опасни са и лекарствата на аптечните мафии.

Добави коментар

Свързани видеа

Водещи новини