Силното хъркане издава повишен риск от деменция

  • 04 февруари 2018 13:04

  • 18192
  • 0
Силното хъркане издава повишен риск от деменция
© Pixabay

Хората, които хъркат силно, са изложени на три пъти по-голям риск от деменция и болестта на Алцхаймер, пише в. "Дейли мейл".

Изследването беше направено от австралийски учени от университета в Куинсланд.

Сънната апнея е разстройство на съня, което причинява задушаване. То води и до смъртта на мозъчни клетки. Засяга около 1,5 милиона души във Великобритания и над 22 милиона в САЩ. Повечето хора дори не знаят, че страдат от него, като появата му може да бъде още в ранна детска възраст.

Екипът от експерти ще продължи да работи, предприемайки първото по рода си проучване дали лечението на състоянието може да предотврати деменцията.

За целта специалистите ще използват специални маски, които вкарват въздух в устата по време на сън. Маските ще бъдат раздадени на пациенти със сънна апнея на възраст от 55 до 75 години.

Проф. Елизабет Коулсън от екипа обясни, че в резултат на задушаването по време на сън нивата на кислород в кръвта намаляват, състояние познато в медицината като хипоксия. А то от своя страна може да утрои риска от появата на болестта на Алцхаймер. Хипоксията води до увреждане на зони в мозъка, отговарящи за вниманието и ученето.

Резултатите от проучването ще помогнат да бъдат предприети навременни мерки за предотвратяването на деменцията и болестта на Алцхаймер.

Последвайте канала на

БТА
18192 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини