Кардиолози настояват да има регистри на сърдечно-съдовите заболявания

  • 09 юни 2017 13:07

  • 8965
  • 5
Кардиолози настояват да има регистри на сърдечно-съдовите заболявания
© Gettyimages

Едно от основните предизвикателства в лечението и проследяването на пациентите със сърдечно-съдови заболявания и по-конкретно на тези със сърдечна недостатъчност е липсата на национални представителни данни. Това каза кардиологът доц. Иво Петров.

"Проследяването на пациент, претърпял съдов инцидент, е от изключително значение за състоянието му", допълни той и подчерта, че комплексният подход, комбиниращ иновативни терапии и налични данни, ще оптимизира лечението на голяма група пациенти.

"В България около 140 хиляди души над 50-годишна възраст страдат от сърдечна недостатъчност", посочи проф. д-р Арман Постаджиян - председател на Дружеството на кардиолозите в България. Близо половината от тях умират до 5 години след поставяне на дигнозата.

"Въвеждането на нови здравни технологии в лечението на сърдечната недостатъчност променя живота на пациентите и може да намали с 20 на сто риска от сърдечно-съдова смърт и хоспитализация", каза проф. Цветана Кътова - началник на Отделение по неинвазивна кардиология в Националната кардиологична болница.

Тя посочи, че сърдечната недостатъчност ще бъде лечима, за което допринасят нови инструментални и медикаментозни терапии.

"Липсват центрове за физическа и психологическа рехабилитация на пациенти, претърпели сърдечно-съдов инцидент", каза доц. Пламен Гацов - заместник-началник на Кардиологична клиника във Втора МБАЛ-София. По думите му в момента по клинична пътека се предвижда само една седмица за рехабилитация, а са необходими най-малко три.

Днес и утре, в София се организира симпозиум "Остра, хронична сърдечна недостатъчност и кардиомиопатии - нови предизвикателства в диагностиката и лечението".

Последвайте канала на

Мая Йорданова
8965 5

Свързани новини

Коментари 5

Добави коментар

2017.06.15 | 11:22

5
ТОЯ КРЕТЕН И НАРКОМАН-МЕНГЕЛЕ ЗАБРАНИ ДИСПАНСЕРИЗИРАНЕТО НА ЗАБОЛЕЛИТЕ ОТ СЪРДЕЧНО-СЪДОВИ ЗАБОЛЯВАНИЯ ,ЗАЩОТО СЕ ГУБЕЛИ ПАРИ ОТ ЗДРАВНАТА КАСА ,А ЗДРАВЕТО НА ХОРАТА ..ДА ВЪРВИ НА МАЙНАТА СИ ..ДА НЕ МУ Е ЗОР НА НЯКОГО ,ЧЕ УМИРАТ ХОРА...
един от 500 хиляди

2017.06.10 | 20:27

4
"...140 хиляди души над 50-годишна възраст страдат от сърдечна недостатъчност". Да бе, поне 3 пъти повече са, докторе-е-е-е! Ама не казваш истината, как при тези "колосални успехи" на демокраДична Бълария?! От 10 години нямам точна диагноза, "лекуват"ме от "мъждене" и вече се влач
лично

2017.06.10 | 18:55

2
И какво правят по тези многобройни симпозиуми? Какво решават? Какъв е резултатът? Обменят опит, как да се отървават от болните?! - "Здравето е ваша отговорност", "Какво считате, че трябва да ви правим?", "Не може всичко да се лекува наведнъж", как да издевателстват с направлен
още по лично

2017.06.10 | 19:01

3
направленията. И докато чакаш и те премятат от един специалист към друг "за направленийце", независимо, че си просто болен човек с ограничени възможности за бягане на дълги разстояния, ти вземеш та пукнеш... Ура-а-а, останали вноски в Здравната Яма.
Вятър и мъгла

2017.06.10 | 18:44

1
Проблемът не е липсата на национални данни, а в това, че за пациента не се води никаква свързана информация. Ако смениш джипито, или отидеш в друга болница, ти нямаш досие, което да покаже състоянието ти. Така се губят ужасно много пари за нови изследвания. А уж 2003 правиха инф

Добави коментар

Водещи новини