Д-р Мангъров: Лечение с антибиотици без нужда е все едно да си гипсираш крака преди да си го счупил

  • 06 януари 2016 07:50

  • 3405
  • 2
Д-р Мангъров: Лечение с антибиотици без нужда е все едно да си гипсираш крака преди да си го счупил
©

Антибиотиците в България се употребяват твърде често. Това каза общопрактикуващият лекар Гергана Николова пред БТВ. Според нея у нас всеки може да си закупи антибиотик от всяка аптека и няма никакъв контрол за това кой, какво и как си закупува.

„Имаше една наредба, която остана на хартия, за това, че трябва да има рецепта и че тази рецепта не би трябвало да се заменя без съгласието на лекаря, който е изписал съответната терапия, но това остава само на хартия. Големият проблем е, че всеки закупува антибиотик без да е прегледан”.

Ако диагнозата е остра вирусна инфекция, тогава просто трябва да се каже на майката, че това дете ще бъде болно в следващите дни. Една остра вирусна инфекция продължава между 7 – 10 дни, каза доц. д-р Атанас Мангъров. "Със или без антибиотик тя ще отшуми в рамките на тези дни".

Ние не можем да се бъркаме в преценката на лекаря, но в света, а и в България вече има т. нар. бързи тестове и ние бихме искали те да бъдат заложени в тази национална програма, каза Пенка Георгиева от пациентската организация.

Мога категорично да заявя, че се изписват прекалено много антибиотици и се изразходват публични средства, особено в болничната помощ. По данни на Центъра за контрол на заболяванията и превенция на САЩ 50% от антибиотиците, които се изписват, се изписват на хора, които нямат нужда, или не се прилага правилно лечение. Тук говорим за недисциплинираност на пациента, който пие до третия ден и се чувства по-добре и оставя лечението. Това също е грешка”, допълни Пенка Георгиева.

Това, което ние изискваме от МЗ, е националната програма да уреди тези въпроси. „Това са чисто медицински въпроси, които не са работа на лаици, защото, ако направите изследвания и установите, че има или няма някакъв микроб, това не означава, че трябва или не трябва да го лекувате. Нещата трябва да се разглеждат комплексно, трябва да има диагноза. Лечението не е само с антибиотици. Поначало антибиотици трябва да се дават в не повече от 10 на сто от случаите, специално в детската възраст”, допълни доц. д-р Атанас Мангъров.

Не може антибиотик да се дава на пациента, за да не развие инфекция, категоричен бе той. "Това е все едно да си гипсираш крака преди да си го счупил".

Последвайте канала на

Мая Йорданова
3405 2

Свързани новини

Коментари 2

Добави коментар
Нели

2016.01.09 | 00:40

2
Мойто впечатление е друго. Аз съб биолог и вече 20 години се опитвм да обяснявам на всичките си ученици и познати колко е безсмислено да се вземат антибиотици при вирусни заболявания. Не само безсмислено, но и опасно защото води до резистентност на бактериите към използваните антибиотици. Това е тема, която е включена на няколко места в учебната програма на IGCSE (съответства на 10 клас) по която преподавам, но се разисква и в 7 клас. В българската учебна програма, особено с новите промени, такива теми просто няма да намерят място. А лекарите се поддават на натиска на очакванията на пациентите си и изписват антибиотици, за да създадат усещането, че правят нещо. Колко от тях преди да предпишат антибиотик правят тест за причинителя на заболяването? Не зная, но не съм чула това да се случва, вероятно нищо такова не е залегнало и като изискване при лечението. Тогава защо се чудим какво се случва?!
Vanya

2016.01.06 | 20:51

1
Да-да! Ама като си заведеш детето на лекар, даже и малко да е неразположено и да му тече малко носа -айде антибиотик. И ако може от най-скъпите. Иди ми разправяй после, че хората виновни, че си купуват антибиотици сами и се лекуват. Докторите ги изписват за щяло и нещяло плюс всякакъв вид други противовирусни, имуноповишаващи и прочие глупости. Ще дам аз 20-30 лв да давам един месец пробиотици след антибиотика. Вместо да купя едно истинско кисело мляко - същата работа. Ама нямааа. Пфу!

Добави коментар

Водещи новини