България няма носилка за болен от ебола, нито защитно облекло

  • 09 октомври 2014 09:06

  • 4210
  • 1
България няма носилка за болен от ебола, нито защитно облекло
© Getty Images/Guliver

България не разполага с изолационна носилка за случаи на ебола, нито със защитни костюми за медицинския персонал за работа с вируси от най-високото 4-о ниво на опасност, стана ясно вчера. Това посочи проф. Татяна Червенякова, шеф на Инфекциозна болница, цитирана от "24 часа".

Здравните системи в Европа вече вдигнаха нивото си на готовност заради първия случай на местно заразяване с ебола, който бе обявен в Испания във вторник. Вирусът бе открит в 40-годишна медицинска сестра, която е обслужвала заболели в Африка испански свещеници. Испански медии разкриха, че медсестрата е била облечена със защитен костюм за работа с биологични агенти от ниво 2 вместо за ниво 4.

Най-високото ниво защитно облекло трябва да се използва при работа с вирусите на Кримската-Конго хеморагична треска и вирусите Ебола и Марбург, както и с вируса на вариолата - едра шарка, гласи наредба 4 на здравното министерство от 2003 г. Същото ниво 4 е нужно за лабораториите, които доказват тези вируси, и за инфекциозните клиники, които лекуват такива болни. За костюмите то означава да осигуряват пълна изолация с филтриран въздух, т. е. да покриват плътно цялото тяло, включително главата. Изолационните боксове в болниците също трябва да работят с филтриран въздух, който да се отвежда директно. Изолационните трябва да са “целево изградени”, разрешен е достъп за определени лица чрез “въздушна камера”, пише в наредбата. Повърхностите трябва да са непромокаеми, а телесните течности от болните трябва да се инактивират с разрешени агенти.

Инфекциознаата болница няма боксове с отрицателно налягане, тече планов ремонт и те са в процес на изграждане, каза проф. Татяна Червенякова. Тя не се ангажира и дали има защитно облекло за работа с вируси от ниво 4. “При необходимост нужната организация може да бъде направена в съответствие с павилионната система на Инфекциозна болница”, каза още проф. Червенякова.

Според правилата за действие при евентуален случай на ебола пациентът трябва да бъде закаран в инфекциозната клиника на Военномедицинската академия. Единствено тя е оборудвана за работа с биологични агенти от ниво 4. Ако има повече болни, ще бъдат поемани и от Инфекциозна болница.

Във ВМА е създадена работна група, която следи разпространението на ебола. В процес на закупуване на сертифицирана изолационна носилка сме, очаква се доставка до 1-2 седмици, съобщи началникът на ВМА ген. проф. Николай Петров. Цената е около 20 000 лв., отделени от бюджета на болницата. Засега ще бъде купена само една, най-вероятно от Израел. Предстои и поръчка за защитно облекло за работа с вируси от ниво 4.

Разполагаме с генетични методи за доказване на вирусите Ебола и Марбург, има и специалист, обучен за диагностика на ебола в САЩ, обясни проф. Тодор Кантарджиев, шеф на Националния център по заразни и паразитни болести. Той уточни, че медицинският персонал трябва да работи с двата вируса от сем. Филовириде като с болни от Кримска-Конго хеморагична треска, чийто вирус е добре познат у нас. Всяка година има болни, случва се и заразяване на медицински персонал поради неправилна работа, каза проф. Кантарджиев.

Най-важното е всеки да се отнася с уважение към тази сериозна тема, да няма подценяване, нито паника, призова проф. Кантарджиев. На изследване подлежат само хора, които са били в контакт с болен и имат прояви на заболяването - първо висока температура, диария, повръщане, в по-напреднал етап и кръвоизливи. Резултатите от кръвния тест излизат за 4-5 часа.

Заразяването с ебола става при контакт с телесни течности от болен: кръв, екскременти, слюнка, пот, повръщано, семенна течност. Най-прекият път за предаване на вируса е, когато заразена телесна течност попадне по лигавиците (очи, нос, уста) или върху разранена повърхност по кожата. Периодът за наблюдение на потенциално заразен е 21 дни.

Паника и преглед на възможностите на болниците заливат Европа от Испания, Австрия и Германия до Франция и Ирландия, след като медицинската сестра Тереса Рамос се зарази от ебола в Мадрид, помагайки на болен. “Разпространението на болестта в Европа е неизбежно заради оживения авиотрафик между нея и Африка”, каза шефката на СЗО за Европа Зузана Якаб. Западните страни са най-добре подготвени да посрещнат и отговорят на заплахата, допълни тя.

Във Великобритания 4 големи болници в Лондон, Шефилд, Ливърпул и Нюкасъл са в готовност, в случай че вирусът стигне до страната, пише “Дейли мейл”. Там оборудват изолатори и са складирали защитни облекла за персонала.

За Франция възможността болестта да дойде до 15 дни е 75%. Край Париж родители не пускат децата си в местно училище, където наскоро група ученици се е завърнала от пътуване в Гвинея. Париж пусна 3 експериментални лекарства срещу ебола, включително антивирусния Avigan.

Германия излекува сенегалец, пристигнал там с вируса, и стяга клиники за нови спучаи.

В ЕС са обявени 8 болни с ебола и всички са пристигнали заразени от Африка, съобщи говорител на Еврокомисията. Той успокои, че няма риск от епидемия. И от СЗО казаха, че изолирани случаи на хеморагична треска са неминуеми, но рискът от епидемия е крайно малък.

Из целия континент обаче се надига истерия и прибират за изследване кихащи африканци, но обикновено откриват само лека настинка.

Междувременно лежащият от ебола в САЩ либериец Томас Дънкан почина в тексаска болница. Лекуваха го с експерименталния препарат бринсидофовир, но бъбреците му отказаха.

Експерт: Търкаш си очите и си заразен! “В момента, когато човек свали предпазния си костюм, той е изпотен и бърза да свали очилата си. Достатъчно е само да потърка очи и е заразен”.

 

Последвайте канала на

Мая Йорданова
4210 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар
...

2014.10.17 | 15:26

1
Голяма работа, че ще измрем като пилци.

Добави коментар

Водещи новини