-
20 юни 2014 07:19
- 6556
- 0
Ситуации, в които лекарство се използва съвсем не по предназначението, дадено му от неговите създатели, се случват доста често, но използването на толкова стари препарати в нови области е рядко явление.
Така е било например с метформин (разработен през 1922 г.), който дълго време се приемал за лечение на диабет, но скорошни изследвания показали неговата ефективност в борбата с рака на панкреаса и намаляването на теглото при пациенти, приемащи атипични антипсихотични препарати, пише "МегаВселена".
Сънотворното средство талидомид, създадено през 1954 г. (изведено от употреба поради ниска ефективност и странични ефекти), сега се прилага за лечение на проказа и рак на костния мозък.
Сурамин, разработен в началото на ХХ век за лечение на африканска трипанозомоза (сънна болест), в съвременния свят се използва рядко поради ниското разпространение на самата болест, но нови изследвания показали, че лекарството може да извърши революция в лечението на аутизъм.
Сурамин възстановява увредените връзки в мозъка и подобрява междуклетъчните сигнали, което позволява ефективно да се бори със симптомите на аутизма. Изследвания, проведени на мишки, установили, че сурамин коригира 17 типа нарушения, характерни за аутизма.
Откритието на американските учени е и довод в полза на теорията, че аутизмът се предизвиква от най-различни фактори, а не е само въпрос на генетика. Както казва проф. Навиукс, само 20% от факторите, свързани с аутизма, се отнасят до гените, а останалите очевидно са свързани с въздействието на външната среда.
Съчетанието на генетични и външни фактори се отразява на клетъчния метаболизъм. Сурамин блокира извънклетъчните сигнални пътища, използвани от аденозин трифосфат и други сигнални нуклеотиди в моделите на разстройства от аутистичния спектър, създадени при мишки. Това води до спиране на ответната тревожна реакция на клетките, предизвикващи възпаление.
Впрочем до клиничните изпитания върху хора е още далече. Сурамин е доста токсичен препарат и продължителното му използване води до нежелателни последствия, но самото откритие ще позволи на фармацевтите да създадат нов клас лекарства за успешно лечение на аутизъм.
„Напълно е очевидно, че от корекцията на аномалиите при мишки до създаването на лекарство за човека има дълъг път, но ние мислим, че сме разработили перспективна насока за разработването на нови методи за лечение на аутизма – казва авторът на изследването проф. Робърт Навиукс. – Нашето откритие говори за това, че едно-единствено лекарство може фундаментално да преустанови в организма процесите на метаболизъм. Теоретично това означава, че е необходимо да се измислят по-нови и безопасни препарати от сурамин, които може да се приемат продължително време.“
Последвайте канала на
Свързани новини
Ахмед Ахмедов "скъса" мрежата на Хебър
България се натресе на тим с куп играчи от Висшата лига за влизане в дивизия "В" на Лигата на нациите
Жребият в Лигата на нациите определи: ще има повторение на последните два изцяло европейски финала на световни първенства
България не успя да преодолее Черна гора, следва челен сблъсък в Ботевград
Станислав Генчев: Бяха тежки дни!
Илиан Илиев: Ирландците не бяха моят най-предпочитан противник
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Борисов би 6 часа път, за да почерпи на банкет в Дулово: говори за Шенген и се самопромотира като евентуален премиер
22 ноември 202419:17
Божидар Божанов (ДБ): С ПП имаме различни оценки на рисковете
22 ноември 202421:26
Калин Стоянов: Определени хора могат да бъдат определени като политически лицемери - това лъсна
22 ноември 202421:31
Тошко Йорданов: Кандидатурата на Силви Кирилов е спасителен пояс не само за българското общество, но и за парламентаризма
22 ноември 202421:47
Елена Поптодорова не вярва нещо да се обърка по пътя ни към Шенген
22 ноември 202420:25
Водещите новини! От март 2025 г. България ще влезе в Шенген? Кремъл: Изстрелването на хиперзвукова ракета е предупреждение към Запада (и още…)
22 ноември 202419:08
Москва има готовност отново да изстреля хиперзвукова ракета
22 ноември 202418:12
Директорът на ЦЕРН д-р Фабиола Джаноти: Без науката - не можем да спасим света
22 ноември 202422:05
На 23 ноември празнуват три любими български имена
22 ноември 202418:03