-
09 януари 2014 11:06
- 1513
- 0
Канадски и австралийски учени са успели да идентифицират щам на бактерията на холерата, отговорна за пандемията, отнела живота на милиони хора през 19-и век, предаде Франс прес.
Учените са успели за първи път да декодират генома на този патоген. Те са работили върху добре запазен участък от червото на една от жертвите на холерата и са проникнали в тайните на бактерията, която продължава "да избива" хора и до днес в най-бедните страни на планетата. Откритието е смятано за значимо, защото никога досега учените не бяха успявали да идентифицират първите щамове на бактерията vibrio clolerae - патоген, който се развива във водата.
Бактерията, отговорна за холерата, дълго време остана мистерия за учените, защото те не успяваха да анализират древни проби, отбелязва БТА.
Този патоген "се укрива" в червата на жертвите и никога не достига костите или зъбите, което означава, че почти няма останки от ДНК-то на бактерията.
За целите на изследването учените са получили достъп до колекция от човешки тъкани, които са били добре запазени в музей на историята на медицината във Филаделфия, създаден през 1858 г., където няколко години преди това е имало холерна епидемия. ДНК-то на бактерията е било извлечен от червото на мъж, починал от холера през 1849 г.
Учените са успели да установят, че този щам на бактерията, наречен класически, и вторият, наречен Ел Тор са съществували съвместно у хората и във водата на устията на реките в продължение на много векове, потенциално дори в продължение на хиляди години, преди появата на пандемиите през 19 век.
Анализът е помогнал на учените да констатират, че първият от двата типа щама, е бил най-вероятно отговорен за пет от седемте най-убийствени епидемии през 19 век. Почти всички са тръгнали от Бенгалския залив. Световната здравна организация смята, че има от 3 до 5 милиона нови случаи на холера на година по света, което означава между 100 000 и 120 000 жертви на болестта.
Холерата предизвиква силна диария, водеща до силно обезводняване и бърза смърт, ако не се лекува много бързо. Откритието на учените ще спомогне за нови методи на лечение и дори за превенция на болестта.
Последвайте канала на
Свързани новини
Годината на Ботев (Пловдив) - обзорът на Sportal.bg
Фурние и Везенков измъкнаха Олимпиакос срещу последния в Евролигата
Байерн изнесе футболна лекция на РБ Лайпциг и се откъсна на върха
Милан се завърна на победния път след пореден успех над Верона
Официално: Спартак (Варна) продаде Ахмед Ахмедов
Георги Костадинов и АПОЕЛ разбраха съперника си в плейофите на Лигата на конференциите
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Франция споделя болката на германския народ, каза Макрон по повод атаката в Магдебург
21 декември 202406:08
Рюте, Фон дер Лайен и Стармър изразиха съболезнования по повод кървавата атака срещу коледен базар в Магдебург
21 декември 202406:18
Боровец открива зимния сезон със светлинно шоу и томбола с награди
21 декември 202406:35
Ето какво време ни очаква днес
21 декември 202406:04
Всички разногласия в този ден водят до сериозни конфликти
21 декември 202405:59
Кола се вряза в коледен базар в Магдебург, има загинали и ранени
20 декември 202421:42
Шолц: Новините от Магдебург не вещаят нищо добро
20 декември 202423:11
Мъск: Шолц трябва веднага да си подаде оставката
20 декември 202423:54
Пеевски за атаката в Магдебург: Трябва да се изправим заедно срещу злото
20 декември 202422:50