-
09 януари 2014 11:06
- 1513
- 0
Канадски и австралийски учени са успели да идентифицират щам на бактерията на холерата, отговорна за пандемията, отнела живота на милиони хора през 19-и век, предаде Франс прес.
Учените са успели за първи път да декодират генома на този патоген. Те са работили върху добре запазен участък от червото на една от жертвите на холерата и са проникнали в тайните на бактерията, която продължава "да избива" хора и до днес в най-бедните страни на планетата. Откритието е смятано за значимо, защото никога досега учените не бяха успявали да идентифицират първите щамове на бактерията vibrio clolerae - патоген, който се развива във водата.
Бактерията, отговорна за холерата, дълго време остана мистерия за учените, защото те не успяваха да анализират древни проби, отбелязва БТА.
Този патоген "се укрива" в червата на жертвите и никога не достига костите или зъбите, което означава, че почти няма останки от ДНК-то на бактерията.
За целите на изследването учените са получили достъп до колекция от човешки тъкани, които са били добре запазени в музей на историята на медицината във Филаделфия, създаден през 1858 г., където няколко години преди това е имало холерна епидемия. ДНК-то на бактерията е било извлечен от червото на мъж, починал от холера през 1849 г.
Учените са успели да установят, че този щам на бактерията, наречен класически, и вторият, наречен Ел Тор са съществували съвместно у хората и във водата на устията на реките в продължение на много векове, потенциално дори в продължение на хиляди години, преди появата на пандемиите през 19 век.
Анализът е помогнал на учените да констатират, че първият от двата типа щама, е бил най-вероятно отговорен за пет от седемте най-убийствени епидемии през 19 век. Почти всички са тръгнали от Бенгалския залив. Световната здравна организация смята, че има от 3 до 5 милиона нови случаи на холера на година по света, което означава между 100 000 и 120 000 жертви на болестта.
Холерата предизвиква силна диария, водеща до силно обезводняване и бърза смърт, ако не се лекува много бързо. Откритието на учените ще спомогне за нови методи на лечение и дори за превенция на болестта.
Последвайте канала на
Свързани новини
Ясни са всички потенциални съперници на България на баража
Късна дузпа лиши експериментална Германия от успех в Унгария
ЦСКА напред в "Чалъндж къп" след драматичен "златен" гейм
Резултати от последния кръг в Лигата на нациите
Босът на Ботев (Пловдив) с първи коментар след новината за забраната му да влиза в България
Добра и лоша новина за националите преди мачовете с Черна гора
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Водещи новини
Илияна Йотова: Надяваме се на стабилно правителство, но не на всяка цена и на всички компромиси
19 ноември 202422:09
Томислав Дончев: Срещите ни с ПП-ДБ трябва да бъдат за формиране на управляващо мнозинство, а не церемония по екзорсизъм
19 ноември 202418:47
Тодор Тагарев: Владимир Путин отново се опитва да всее страхове
19 ноември 202422:00
Интересът на България във войната: суверенна Украйна, ЕС и НАТО да запазят единството си като основни гаранти за съществуващия световен мир
19 ноември 202419:01
Водещите новини! Осъдиха Костадинов за език на омраза във Фейсбук. Украйна за първи път извърши атака срещу руска територия с ATACMS (и още…)
19 ноември 202419:14
11-годишното дете е починало в софийското училище "Захарий Круша"
19 ноември 202421:06
Белият дом: САЩ няма да променят позицията си относно използване на ядрени оръжия, след като Русия свали прага за употреба
19 ноември 202419:25
Изкуственият интелект вече говори на български: хора от цял свят искат да дойдат в България, за да се занимават с най-високите технологии
19 ноември 202418:05
Рядка риба изплува на плаж в Калифорния - вещае цунами и земетресения
19 ноември 202420:07