Лечебни ли са електронните цигари?

  • 09 май 2013 10:12

  • 1927
  • 0
Лечебни ли са електронните цигари?
©

Учените най-сетне дръзнаха да проверят може ли да използваме електронните цигари в лечението на никотиновата зависимост.

Има няколко начина да откажем цигарите и както показва статистиката, нито един от тях не е особено ефективен – при 75% от пушачите година след приключване на лечението се появява рецидив. Затова търсенето на нови антиникотинови средства продължава. В последно време вниманието на изследователите е привлечено от електронните цигари. Макар че те са изобретени относително отдавна, терапевтичният им ефект почти не е изучаван.

Всички знаем, че пушенето едновременно отпуска и стимулира – от една страна, никотинът подбужда мозъчните клетки да отделят допамин и други невромедиатори, които работят с центъра на удоволствието, а от друга – ускорява сърдечния ритъм, повишавайки работоспособността на организма. Ефектът обаче не е дълъг, затова след първата цигара следва втора, трета и т.н. С времето в мозъка се увеличават никотиновите рецептори, които започват да изискват своята порция наркотик.

За потискане на постоянното желание да запалим се използват никотинови лепенки или никотинова дъвка, както и лекарства, блокиращи действието на никотиновите рецептори.

Точно тук възниква трудност. Например при някои пушачи има такива генни варианти, които кодират особено устойчиви към лекарствени форми никотинови рецептори. Тоест един човек по чисто генетични причини е по-предразположен към никотинова зависимост, докато друг има „по-сговорчива генетика” и може да изостави пушенето, без да прибягва към терапевтични хитрини.

Освен това силата на навика зависи от пола. Установено е например, че ефективността на терапията нараства два и повече пъти, ако към никотиновата лепенка се прибавят антидепресант и блокатор на никотиновите рецептори. Такова подобрение обаче се наблюдава само при мъжете. При жените подобна терапия не действа и учените още немогат да разберат каква е причината.

Липсата на молекулярно-генетични сведения за особеностите на никотиновата зависимост е сред основните причини за ниската ефективност на антиникотиновата терапия. Другата основна причина е в психологията – пушачите стават зависими не само от самия никотин, но и от ритуала на пушенето – да си извадят цигара, да я запалят, да вдишат дълбоко, да почувстват дима…

И ето че на помощ може да дойде електронната цигара. Тя снабдява пушача с никотин, но количеството канцерогени в нея са намалени хиляди пъти. И въпреки че електронните цигари са в продажба вече почти десет години, почти никой не се е занимавал с изучаването на лечебния им ефект.

В последно време ситуацията започва да се променя. Наскоро са публикувани резултатите от две изследвания, в които целенасочено била изучавана ефективността на електронните цигари. В първата работа четиридесет заклети пушачи в продължение на половин година употребявали електронна цигара и в края на периода двайсет и двама от тях или изоставяли напълно пушенето, или припалвали двойно по-малко. Второто изследване потвърдило резултатите на първото, но в него участвали триста души.

Любопитното е, че пушачите, които употребявали електронни цигари, но без никотин, също започнали да пушат по-малко. (Впрочем ефектът на безникотиновите електронни цигари бил по-слаб.) Тоест тук генетиката не играела роля, но никой не можел да отмени психологическия фактор – достатъчно е просто да се свали стресът, а в този случай може да се мине и без никотин.

Като цяло можем да се надяваме, че електронните цигари скоро ще влязат в рутинната медицинска практика като ефективно антиникотиново средство. Това, разбира се, ще се случи едва когато учените се убедят в отсъствието на негативни странични ефекти (сега такива изследвания се водят в Нова Зеландия и в тях участват над 650 пушачи).

Последвайте канала на

1927 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини