-
17 април 2013 17:38
- 1401
- 0
Близо половин милион българи са болни от хронична обструктивна белодробна болест /ХОББ/, но само 20 на сто от тях знаят и се лекуват - останалите ходят по улицата и пушат. Това съобщи доц. Коста Костов, ръководител на Клиниката по белодробни болести във Военномедицинската академия, предаде Дарик.
Една от основните причини за тази болест е тютюнопушенето, а пътят от хроничната белодробна болест до рака на белия дроб е директен, посочи доц. Костов. Той напомни, че зависимостта към тютюна е на трето място след тази към хероина и кокаина.
"Ако 100 пушачи решат сами да се откажат от цигарите и вложат цялата си воля, енергия и страст, ще се откажат само пет. В най-добрите проучвания не повече от 7%. 93-ма от пушачите са за цял живот обречени, което е ужасяващо, защото 20% от тях ще заболеят от хронична обструктивна белодробна болест и 20% от заболелите от хронична обструктивна белодробна болест ще заболеят от рак на белия дроб", обясни доц. Костов.
"Биологията е неумолима - няма прошка. Няма силен, няма слаб бял дроб. Коварството на рака на белия дроб е, че се открива твърде късно, в огромния процент от случаите в напреднал стадий. По данни на Българското дружество по белодробни болести, около половин милион българи са болни от хронична обструктивна белодробна болест. 20% от тях в някаква част от живота си ще развият белодробен рак. 500 000, от които само 20% знаят. Останалите, близо 400 000, ходят по улиците, пушат спокойно и не знаят, че имат тази болест. Тя ще им дойде като гръм от ясно небе, когато ще стигнат до стадий на начална дихателна недостатъчност. Сред симптомите е кашлицата. Промяна на кашлицата, засилването на нейната интензивност, задължително изисква да се прегледа от пулмолог. 40-годишен човек, с повече от 10 години пушачески стаж, който кашля, има нужда от задължителен преглед при пулмолог, който ще му отнеме едва 10 минути от времето", посъветва доц. Коста Костов.
По думите му, реанимация едва ли би помогнала на здравеопазването ни. "Медицината ни е стигнала до дихателна недостатъчност и ако ние я реанимираме, й остават три години живот. На нас ни е нужно инвитро оплождане - нов организъм, присаден на стария ни опит в медицината", коментира лекарят от ВМА, който очаква от колегата си - служебния здравен министър Николай ПетровНиколай Петров е министър на здравеопазването до 30 октомври 2017 г. Той е роден на 29 август 1959 г., да назове реалните проблеми в сектора и очакваните мерки от следващата власт на страната.
Последвайте канала на
Свързани новини
Георги Иванов направи равносметка за 2024 година
Искренов: Генчев изглежда направи сам избора си! Нещата в Левски се оправят, дано ЦСКА направи хубав стадион
ЦСКА - София обяви лагер в Турция, "червените" уредиха контрола с участник в ШЛ
Фантастичен Алберт Попов влезе в Топ 10 на слалома в Алта Бадия
Гибона: Вече има само чужденци, след време няма да има ветерани в клубовете
Ботев (Пд) с официална позиция след срещата с представителите на политически партии
Коментари 0
ДобавиДобави коментар
Свързани галерии
Водещи новини
Киселова реши кои депутати ще ръководят заседанията на правна и бюджетна комисии
23 декември 202417:03
МС прие изменение на програмата за хуманитарно подпомагане на разселени лица от Украйна
23 декември 202415:30
Паричните обезщетения за майчинство за този месец ще бъдат платени на 31 декември
23 декември 202415:49
Мъж е починал в хотелски комплекс в Добрич. В стаята му откриха флакони райски газ и метамфетамин
23 декември 202416:51
ДДС за ресторантьорите скача с 11% в полунощ на Нова година: значи ли това и по-високи цени за клиентите на заведенията?
23 декември 202417:28
Кардиологът проф. Георгиев с призив: Махнете солта от масата си
23 декември 202417:54
Доналд Тръмп поиска Гренландия. Отговориха му: Островът не се продава
23 декември 202416:25
Зеленски за визитата на Фицо в Русия: Словашките спецслужби трябва да се заинтересуват от действията на премиера на страната
23 декември 202416:01
Сериозна криза с газа? Защо се срещнаха Роберт Фицо и Владимир Путин?
23 декември 202415:02