Забравеният източник на чиста енергия: как да възродим геотермалния сектор?

  • 27 януари 2025 14:32

  • 397
  • 2
Забравеният източник на чиста енергия: как да възродим геотермалния сектор?
© Getty Images, архив

Топлината от земните недра може да осигури постоянен, нулевовъглероден източник на енергия и отопление.

Но геотермалната енергия все още не играе съществена роля в глобалния енергиен микс.

Не е ли време да променим това?

Геотермалната енергия е вторият най-слабо използван източник на чиста енергия след океанската енергия, се казва в доклад на Международната агенция по енергетика от декември 2024 г. Тя представлява едва 0,5% от общия инсталиран ВЕИ капацитет за производство на електроенергия и отопление в световен мащаб, според Агенцията.

Чрез сондажи в земята разработчиците на геотермални проекти използват топлината от земните недра, за да произвеждат пара за захранване на електрически турбини или геотермални термопомпи. Те са отлична, нулевовъглеродна алтернатива на котлите, захранвани с изкопаеми горива.

Как геотермалната енергия и земните термопомпи могат да намалят енергийните ви разходи?

Обикновено геотермалната енергия разчита на дълбоки сондажи до горещите подземни слоеве. Такива сондажи се правят лесно в определени географски райони, където подземната жега е лесно достъпна – като Исландия, Нова Зеландия и др. Но има и нови техники, известни като геотермална енергия от следващо поколение, които позволяват енергията на Земята да се използва много по-пълноценно.

„Геотермалната енергия е спящият гигант в енергийния свят“, казва Санджив Кумар, ръководител по политиките в нестопанската организация на Европейския съвет за геотермална енергия. Той прогнозира, че през 2025 г. ще започне „глобален тласък към геотермална енергия“.

МАЕ изчислява, че с помощта на новите технологии геотермалната енергия ще може да посрещне до 15 процента от растежа на глобалното търсене на електроенергия до 2050 г.

Васил Велев, АИКБ: Атомни централи, ВЕЦ на Дунав, вятърна енергия и фотоволтаици – това са дългосрочните добри решения в енергетиката

Геотермална енергия от ново поколение

Геотермалната енергия от следващо поколение използва техники — много от които са разработени в нефтената и газовата промишленост — за достъп до топлина, без да са необходими подземни водни ресурси. Методите включват хоризонтално сондиране и инжектиране на течности под високо налягане в подземни скални формации, известно като хидравлично разбиване (фракинг). Те дават възможност на разработчиците да си осигурят достъп до неизползвани геотермални ресурси и да сондират по-дълбоко, където температурите са по-високи.

Над половината от разходите, свързани с проектите за геотермална енергия и топлинна енергия, са свързани със създаването на геотермални кладенци, казва Тера Роджърс, програмен директор за геотермална енергия от супер горещи скали в организацията с нестопанска цел Clean Air Task Force. Но свръхгорещите геотермални кладенци са „между пет и 10 пъти по-продуктивни по отношение на производството на електроенергия на кладенец“, посочва тя.

Средният кладенец при 180-200 целзиеви градуса произвежда около пет мегавата мощност, докато 400-градусова скала може да генерира 35-50 мегавата на кладенец. А това означава, че са необходими 10 пъти по-малко кладенци, обяснява тя.

Освен това МАЕ посочва, че високите температури означават, че геотермалната енергия предлага нулевовъглеродна алтернатива и за промишлени процеси в сектори като храни и напитки, текстил, хартия и химикали.

Умения без стимули

Петролните и газовите компании разполагат с голяма част от необходимия опит за направата на подобни геотермални сондажи. Но днес те печелят повече пари от сондиране и добив на изкопаеми горива, отколкото биха постигнали от геотермални проекти. Излиза, че имат малък „финансов стимул“ да започнат подобни разработки, казва Кумар от EGEC.

Междувременно проучване от 2024 г. на Bloomberg New Energy Finance показва, че големите петролни компании пренасочват инвестициите си от възобновяеми енергийни източници. През 2023 г. инвестициите им във възобновяема енергия и електрификация спаднаха за втора поредна година. Вместо това те инвестират в технологии като биогорива и улавяне и съхранение на въглерод, което опрощава стремежа им да продължават да добиват изкопаеми горива.

Кумар се надява компаниите за комунални услуги да мигрират към геотермалния сектор, тъй като техните бизнес модели могат да бъдат използвани по-лесно там – тъй като те вече продават както топлина, така и енергия. За да реализират проектите си, тези дружества биха могли да наемат експерти от петролната и газовата промишленост.

Отрицателните цени на тока – защо са вредни и как да поправим грешката?

Високи разходи

Високите разходи за нови геотермални проекти и дългите срокове за инсталиране отдавна представляват пречка за растежа на геотермалната енергия. Може да е нужно до едно десетилетие, за да получат разрешение, и до осем години, за да започнат да работят, в зависимост от пазара, казва МАЕ.

Завършен е нaй-гoлeмият вятъpeн пapĸ в Гepмaния - енергията, обаче, няма къде да отиде

Техниките от ново поколение обаче променят профила на финансовия риск на проектите. Геотермалната енергия от ново поколение не разчита на намирането на вода, намалявайки „риска от сухи дупки“, въпреки че остава малък риск течността да не може да преминава през скалата, както е необходимо.

Геотермалните проекти избягват и някои от рисковете, свързани с фракинга за изкопаеми горива, като например замърсяване на водоносни хоризонти и причиняване на земетресения, добавя тя. Фракингът за нефт и газ включва инжектиране на течности в скалата, за да се създаде налягане за извличане на горивото, но при геотермалната енергия се използва система, при която водата тече навътре и навън, намалявайки налягането в системата и риска от земетресение, пише technews.bg. 

Финансираните на правителствено ниво механизми за финансов риск също могат да помогнат за управлението на риска за инвеститорите и да стимулират инвестициите в сектора, казва Кумар от EGEC. Такава схема беше въведена за района около френската столица Париж между 1980 г. и 2015 г., където предприемачите можеха да поискат финансиране, ако проучвателните сондажи се окажат неуспешни и се окаже невъзможно да разработят енергиен обект и да реализират печалби.

Освен, че геотермалните проекти произвеждат както топлина, така и електричество, те могат също така да създадат други приходни потоци, увеличавайки финансовата си привлекателност.

Древност и модерност: как цели градове, села и производствени центрове могат да преминат към геотермално електричество за отопление и охлаждане?

В търсене на нова регулаторна рамка

МАЕ казва, че въпреки нарастващия интерес, политическата подкрепа за геотермалната енергия „изостава“. Повече от 100 страни са въвели политики за слънчеви фотоволтаични и/или вятърни източници на сушата, но по-малко от 30 страни имат подобни политики за геотермалните източници.

Конкретно ЕС не показва „всеобхватна подкрепа“ за геотермална енергия в климатичния план на Зелената сделка, но блокът увеличава подкрепата, казва Мая Позвек, мениджър по правителствените въпроси в европейския офис на CATF. ЕС се ангажира да насърчава геотермална стратегия, а европейският комисар по енергетиката и жилищното строителство Дан Йоргенсен изтъкна въпросната стратегия по време на изслушването си в Европейския парламент през ноември 2024 г.

Последвайте канала на

Теодора Павлова
397 2

Свързани новини

Коментари 2

Добави коментар

2025.01.27 | 20:16

2
ГАPАНТИPАНО: За 21 дни ще пpaвите жeстoк CEKC като пopнoзвeзда - ще yвeличите тpайно пeнисa си със 7 см и ще започнете да полyчавате epeкция за 3 сeкyнди (твъpда като cтoмана, колкото дълго иcкaте). Ето тaйната на тaзи тeхника-➤-➤ do.my/mens
erotis

2025.01.27 | 14:59

1
❤️Ту­­­к мо­­­жете д­­­а събл­­­ечете ед­­­но мом­­­иче и д­­­а я ви­­­дите го­­­ла) Мо­­­ля, оце­­­нете г­­­о ➤ Ja.cat/sexbg

Добави коментар

Водещи новини